Jump to content

Photo
- - - - -

Recall Chevrolet - Probleme Pedala De Frana

Prebleme la sistemul de frana

• Please log in to reply
30 replies to this topic

#21 uri

uri

Forumist

• Membru Ón rodaj
  • 4 posts
  • Din:Buc
  • Auto:Chevrolet
  • Model:Lacetti
  • An:2007

Posted 21 January 2013 - 21:20

@mircea CITESTE TU TE ROG MAI ATENT CE SE POSTEAZA

am schimbat lichidul..discurile..placutele....tot mai putin modul ABS

#22 Mircea

Mircea

... cel Batran sau Taticu lu' Stefan cel Mare

• Super Moderatori
  • 10,234 posts
  • Din:Buftea
  • Model:Lacetti 2.0 TCDi/Spark 0.8 i
  • An:2007/2007

Posted 17 February 2013 - 21:05

Uri, am citit. Si am zis ca "ti se va face un test de ABS" Sa inteleg ca ai facut test de ABS si e dat defect, ei bine lichidul respectiv poate afecta functionarea ABS, nu poate defecta ABS-ul. Asculta de sfatul meu si mergi si la alt service, ti-am dat un exemplu personal cu cei de la Radacini, mai am si altele, cand vroiau sa-mi inlocuiasca caseta de directie si pompa de servo-directie la nubira in loc sa-mi schimbe artiiculatia cardanica dintre volan si caseta...

Ah, si nu mai tipa, ca urasc chestia asta...

Care DOT5,cand,la masinile aflate in discutie,se recomanda DOT3 sauDOT4?

Scuze, DOT 3 in loc de DOT4 (scrisesem si mai sus de DOT3). La masinile in cauza se recomanda DOT 4. Eu am DOT 5.1, compatibil cu toate tipurile inferioare de lichid de frana.

Edited by Mircea, 17 February 2013 - 21:12.

#23 starsteel

starsteel

Forumist

• Membru
  • 626 posts
  • Din:Galati
  • Model:Aveo 1,4 16v Platinum

Posted 13 March 2013 - 10:16

Am si eu o intrebare, cum se inlocuieste corect lichidul de frana?  Nu am umblat niciodata acolo insa in iunie masina face 6 ani. E necesar de inlocuit si cel de la servodirectie?

#24 Elfu

Elfu

Forumist

• Membru
  • 1,341 posts
  • Din:Ilfov
  • Model:Cruze, Lacetti
  • An:2012, 2007
  • Nr. Inmatr.:de Ilfov

Posted 10 October 2013 - 21:52

Am fost sunat azi de Radacini Motors sa ma prezint in service pentru remedierea unor probleme la sistemul de franare.

Doamna care m-a sunat mi-a zis cu recunoscut cu greu ca este un recall si ca pot merge la orice reprezentanta Chevrolet.

Stie cineva ceva de vreun recall recent?

Sincer n-as vrea sa merg la Radacini vand in vedere experientele negative din trecut...

#25 Axel7

Axel7

Forumist

• Membru
  • 421 posts
  • Din:Calarasi
  • Model:Spark 1.0L
  • Nr. Inmatr.:evident

Posted 11 October 2013 - 00:16

De vreo 2 luni am si eu exact aceeasi problema enuntata in acest topic. VIN-ul meu nu apare in documentul de la ANPC. Am inlocuit lichidul de frana cu DOT 4, problema a fost remediata pt o perioada, apoi iar s-a inmuiat pedala la fiecare apasare. Am facut din nou aerisirea sistemului, dar degeaba. Ce pot face?

Mecanicul mi-a spus sa inlocuiesc pompa de frana, dar nu stiu daca e ea de vina.

Edited by Axel7, 11 October 2013 - 00:47.

#26 sergiu2010

sergiu2010

Forumist

• Membru
  • 229 posts
  • Din:bucuresti
  • Auto:daewoo
  • Model:matiz
  • An:2005
  • Nr. Inmatr.:B-44-ZJI

Posted 11 October 2013 - 08:32

Unul din motivele pentru care pedala de frana este moale este jocul mare dintre saboti si tamburi.Frana de parcare este eficace? Incearca pedala de frana cu frana de parcare trasa,si daca pedala este tare atunci asta este motivul.Jocul mare dintre sabot si tambur apare datorita uzurii avansate a ferodourilor de e saborti,sau montaj defectuos al sistemului de autoreglare a distantei dintre saboti si tamburi.

#27 Axel7

Axel7

Forumist

• Membru
  • 421 posts

Posted 29 October 2013 - 01:19

Am incercat si ce ai spus tu, Sergiu, dar nu e de la saboti. Pedala e moale si se duce pana in capat, iar atunci cand o eliberez aud un zgomot ca de "desumflare".

N-as vrea sa schimb pompa de frana degeaba. Ce pot sa mai fac?

Edited by Axel7, 29 October 2013 - 01:20.

#28 Cristian.enzo

Cristian.enzo

Forumist

• Membru
  • 1 posts
  • Din:Bucharest
  • Model:Aveo

Posted 02 November 2013 - 22:10

salutare,

am vazut aici un subiect similar problemei pe care o am si eu, scriu in speranta unui sfat ajutator.

La aveo-ul meu din 2007, in momente total aleatoare, se activeaza ABS-ul, in situatii de 40/h sau in franare usoara la viteze mici, adica in nici un caz atunci cand s-ar impune sa se activeze.

cum se manifesta: la pedala se simte exact si si iarna cand franezi pe gheata. se aude acel "carait", si simt acea senzatie ca iti "ia pedala", faptul bun este ca daca apas mai tare pedala, masina franeaza.

martorul de ABS inativ nu este tot timpul aprins in bord..

A mai intampinat cineva problema aceasta?

Merci anticiapt:)

cristi

#29 uri

uri

Forumist

• Membru Ón rodaj
  • 4 posts
  • Din:Buc
  • Model:Lacetti

Posted 02 December 2013 - 21:18

Am incercat si ce ai spus tu, Sergiu, dar nu e de la saboti. Pedala e moale si se duce pana in capat, iar atunci cand o eliberez aud un zgomot ca de "desumflare".

N-as vrea sa schimb pompa de frana degeaba. Ce pot sa mai fac?

poate fi de la tulumba care se afla in spatele pompei de frana(este o chestie rotunda mare si neagra)

#30 mirceajo

mirceajo

Forumist

• Membru
  • 181 posts
  • Din:Bucuresti
  • Auto:Daewoo
  • Model:Nubira II
  • An:2004
  • Nr. Inmatr.:B-330-LON

Posted 04 December 2013 - 12:39

@Cristian.enzo, am si eu un aveo in familie si a avut aceleasi probleme. Cauza: senzori ABS, vezi care e naspa. Rezolvare: inlocuire. Mare grija daca mergi la Service Chevrolet s-ar putea sa-ti bage pe gat calculator pompa ABS si ei zic ca trebuie sa schimbi pompa ABS, vreo 5500 lei. Dar la noi au schimbat doar senzorii defecti si nu a mai facut probleme, are cam 10 luni de atunci.

Bafta!

#31 Axel7

Axel7

Forumist

• Membru
  • 421 posts

Posted 12 May 2014 - 19:53

Desi in pdf-ul Chevrolet-ului scria ca <1% au avut nevoie de schimbarea modulului de ABS, ei bine, eu ma aflu printre acestia. Asta dupa ce am schimbat pompa de frana, pt ca, initial, nu m-am dus la Chevrolet, pentru ca nu am primit nicio scrisoare acasa si masina mea nu aparea pe site-ul ANPC-ului.

Cand am vazut ca problema nu se rezolva nici dupa schimbarea pompei, am decis sa merg sa intreb la Chevrolet ce e de facut, pentru ca e un defect de fabricatie. Cand am ajuns la ei, surpriza, masina mea aparea in baza de date pt recall. Nu stiu unde a fost problema, de nu am fost anuntat, dar macar acum stiu ca am frane.

Edited by Axel7, 12 May 2014 - 19:53.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users