Jump to content
Sign in to follow this  
butysoft

Actuator Principal Inghetat In Fiecare Iarna

Recommended Posts

Am inteles, multumesc mult! Ceva pneumatic ma faceau sa cred ca sunt, acum se explica si miorlaitul.

Share this post


Link to post

Pneumatice sunt pe la unele BMW -uri, mi se pare (au in componenta setului si un mic electrocompresor)..

Share this post


Link to post

A, OK, cat timp isi fac treaba nu e nevoie sa cer mai mult. A disparut si zgomotul, mai mult ca sigur a fost de la frig/umezeala.

Share this post


Link to post

Problema: descui masina prin orice metoda (alarma, cheie, buton usa), se ridica butonul de la usa șoferului dar restul ușilor sunt acționate cu întârziere sau deloc. Actuatorul din usa soferului e gata? La deschidere actuatorul percuteaza instant. La inchidere nu sunt probleme.

 

Later edit: nu am avut ce face pe frigul ăsta și am desfăcut usa, deoarece și butucul se gripase. Se pare ca actuatorul a mai fost schimbat la viața lui

 

 

post-32081-0-49155200-1451813833_thumb.jpg

 

Și asa dacă e pe duca, L-am umplut cu Wd 40, am deblocat cu greu și butucul cheii și totul pare sa meargă 😊.

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Eu zic ca de vina sunt restul actuatoarelor... si nu obligatoriu actuatoarele, cat broastele. La usa soferului se umbla mai des, dar la restul... ciuciu. Eu am mai zis... toamna, inainte sa dea frigul, desfacute broastele, curatate bine (spray de frane) si unse cu putin ulei sau vaselina siliconica subtire. Nu cu un pumn de vaselina clasica.

Daca garniturile de cauciuc ale actuatoarelor sunt intregi si etanseaza bine, nu ar trebui sa existe probleme cu ele.

Share this post


Link to post

Sau vaselina care e pe acolo s-a intarit din cauza frigului. Daca poti (daca nu intra total), actioneaza manual butoanele si vezi cat de greu merg, in comparatie cu cel care functioneaza normal. Eu am unul care merge mai greu si e din cauza parghiei care nu e "strambata" cum trebuie.

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Problema e la actuatorul principal, nu le comanda pe celelalte. Restul merg fără probleme. Se pare ca doza de wd40 l-a readus in funcționare momentan. 😊

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Comanda se face electric, nu mecanic... in cel mai bun caz, wd40 ala a "clatit" putin contactele electrice de oxizi sau rugina.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor! Am citit aici cam ce probleme ati avut cu cea inchidere centralizata dar nu am gasit una care sa se asemene! La Nubira2 a mea inchiderea centralizata nu mai functioneaza, pe jumatate cred, si anume cand inchid masina din telecomanda nu mi se inchide decat usa de la sofer! Daca apas sigurantele din masina inainte si dupa inchid masina se inchide si cea de la sofer, iar la deschidere se deschid toate 4! Va rog,daca ati mai auzit astfel de problema, sa ma lamuriti... unde sa umblu si ce sa curat/schimb! Aaaa si nici din cheie nu se inchid usile! Dar tot asa daca apas sigurantele, cand bag cheia sa le deshid se deschid toate 4!

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Buna ziua.

Am si eu o nelamurire. Am avut o problema cu usa de la sofer, adica nu se mai incuia usa. Am dus-o la reparat, toate bune si frumoase, pana cand am vazut ca dupa ce am venit acasa, ca butonasul acela(zavorul) nu stiu cum se numeste exact, nu mai era sus, s-a lasat si nu se mai vedea toata partea aceea rosie si destul ca nu imi placeau cele din spate care faceau aceelasi lucru de dinainte m-am pricopsit si cu asta. Ce pot sa fac ca sa se vada toata chestia aia rosie de la zavoare, stie cineva cum se poate rezolva?

Share this post


Link to post

Dai jos fata de usa si desfiletezi tamburusul ala, ca sa se ridice. Simplu :)

Share this post


Link to post

Demonteaza broasca din usa si verifica starea arcurilor din ea. Aceste broaste au o boala: un arculet ce tine parghia cu butonul mentionat mai sus se rupe, blocand usa pe inchis.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...