Jump to content
Sign in to follow this  
andy2008

Zgomot Roti Fata

Recommended Posts

Salutare. Am si eu o oarecare problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. La viteze mici, ex cand mergi cu a 2-a si masina face un oarecare balans mic se aude un zgomot infundat in dreptul rotilor din fata. Mi s-au spus ca ar fi de la flanse amortizor si rulmenti. Le-am schimbat. Face la fel. Nu imi dau seama ce ar putea sa faca. Mi s-au verificat si bieletele si doar cea de pe stanga are un mic joc , insa nu cred ca este in stare sa produca acel zgomot ca si cum cineva ar bate in podeaua masinii. E acel zgomot pe care il auzi de exemplu cand ti se loveste o piatra de podea Un zgomot putin infundat. Are cineva vreo idee. Masina are 33.000 km. un aveo sedan 2008 motor 1150 cm.

Sa fie cumva bucsile de la bascula. Poate acelea sa produca acel zgomot? sau bieletele? sau...

Va rog un sfat pt ca nu vreau sa schimb piese aiurea. Am dat deja vreo 250 ron pe flanse, rulmenti + manopera.

 

PS: cui ii trosneste pedala de ambrejaj, poate rezolva problema prin schimbarea cabului de ambreiaj. Eu asa am rezolvat.

 

Help pls.

 

Mersi

Andrei

Share this post


Link to post

Eu am facut ITP-ul dupa 4 ani/2 luni si recomandarea a fost sa schimb flansa stanga fata...la balansul masinii aflate suspendate nu se aude nimic, in mers cand si cand apare un zgomot care eu il percepeam initial ca fiind stanga spate. Verificarea a fost facuta cu masina pe cric si tragand de roata a aparut un joc vizibil la surubul de prindere aflat sub capota din fata cel acoperit cu un plastic sau cauciuc rotund. La testul amortizoarelor totul ok valoarea a fost 69% pt. stanga fata...cand am spus initial ca poate or fi bucsele raspunsul a fost ca la 48.000 km nu e problema asta, lucru confirmat la inspectie cu masina pe elevator.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

ce va in genul se auzea si la mine dar numai cand treceam prin gropi.problema s-a rezolvat prin inlocuirea bieletelor antiruliu care costa amandoua 40ron.ca sa verifici poti suspenda masina de fata cu 2 cricuri si poti trage de bieletele antiruliu.sau daca esti mai comod poti meerge la un service si pt 10ron iti spune mecanicu.am si eu aceeasi masina idenmtica ca an si ca motorizare.acestea sunt primele care cad si fac un zgomot foarte mare.eu garantez ca acestea sunt.si mie imi trosneste cateodata ambreiajul numai atunci cad ii incep cursa

Edited by miron_gabriel03

Share this post


Link to post

Salutare

 

Am schimbat bieletele. M-a costat 60 de ron/ bucata

 

miron_gabriel03, unde anume ai gasit la pretul de 40 ron ambele?

Deja dupa o luna si puti a inceput sa se auda cam acelasi zgomot.

In plus in partea dreapta a rotii cand accelerez cu viteza intai se aude un mic huruit ca de oala infundata. Cand schimb a doua si accelerez nu se mai aude.

Pe partea stanga nu se aude

Observ ca se aude de cand s-a racit vremea afara.

 

Are cineva vreo idee?

 

Mersi

Andrei

Share this post


Link to post

salut

Daca huruitul apare doar cand pleci de pe loc in treapta I probabil este de la cutie,daca era de la angrenajul rotii ar fi trebuit sa faca tot timpul...

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...