Jump to content
Sign in to follow this  
marini

Curelele de distributie si alternator

Recommended Posts

credeai ca ne pierzi?

pai conteaza cine le regleaza :D :D :D

Share this post


Link to post

eu, adica miinile mele si o lera.

nu-i suficient? :?

 

si inca ceva: o cheie de bujii :lol:

Share this post


Link to post

Pai Bruce poate nu era lera corecta.Sau le-ai reglat ochiometric? :roll:

Share this post


Link to post

aduc eu joi la intalnire o chie de bujii, brusli, daca iti mai trebuie

Share this post


Link to post

shi o lera, leutzule!! :)

cred ca va reusi sa ajunga shi nevasta'mea cu matizul... eu oricum vin de pe la 20, 20-15..

Share this post


Link to post

Dragi forumisti, am schimbat azi curelele de distributie si de la alternator.

 

Cea de la alternator arata intr-adevar ca draq, era crapata toata, ma mir ca nu s-a rupt pina acum.

 

In schimb imi venea sa pling cind am vazut cit de bine arata aia de distributie!!! I-am zis si mecanicului ca mie mi se pare ca arata bine, si a zis si el ca deh, daca asa zic cei de la Daewoo ca trebuie schimbate...

 

Asa ca eu pling acum dupa 1500k sau 2000k (550k cureaua, 550 rola intinzatoare plus manopera), deoarece am un acut sentiment ca am schimbat-o degeaba...

Share this post


Link to post

stai linistit si nu risca... te costa mult mai mult daca se rupe...

Share this post


Link to post

Dupa cum am mai scris mai sus 2 posturi, acu 2 zile am schimbat curelele.

Ce nu imi place e faptul ca pe la alternator se aude un zgomot mai tare acum, ca un shuierat, sau mai degraba ca un motor electric. Se auzea si inainte, dar nu asa de evident. Poa' sa fie vreo curea prea strinsa?

Share this post


Link to post

Acelasi zgomot il am si eu, dupa stringerea curelei la revizia de 20kkm; e posibil sa fie prea strins, dar macar nu mai chiraie ... sageata normala a curelei e 1cm la o apasare de 10kgf ... zgomotul s-a atenuat destul de mult in 3000km, dar eu tot am un pitic ... lasa ca vine in curind revizia de 25kkm si vad cum e ...

Share this post


Link to post

zetics citi km ai la bord?

sa da-mi link...

Share this post


Link to post
zetics citi km ai la bord?

sa da-mi link...

 

61k

 

link?????? :?: :scarpin: despre ce vorbesti?

Share this post


Link to post

a zis alx ca a sch. cureaua de distributie acuma la peste 100000km.

m-am linistit si eu ca ziceam sa le schimb acu la 62k.

dar mai astept pina la 100000km.

daca n-o vind pina atunci :?

Share this post


Link to post

Asa brulsi. Si eu am hotarat sa schimb cureua tot pe la 100000. Asta dupa ce m-am consultat cu un amic care are 150mii pe ticozaurul lui si nu a umblat la curele decat la aia de la alternator ca se slabise.

Share this post


Link to post

vin si io dupa 7 luni cu intrebari cretine. daca nu skimbi si rola intinzatoare ce se intampla?

Share this post


Link to post

Dupa cum am mai scris mai sus 2 posturi, acu 2 zile am schimbat curelele.

 

Ce bine! Pot să-mi spui şi mie, ce repere ai folosit la schimbarea curelei de distribuţie (Tico), sau

unde pot să găsesc ceva documentaţie privind schimbarea curelei?

Share this post


Link to post

Fratilor, zilele astea mi s-a rupt cureaua de distributie...pur si simplu m-a lasat in drum :(

Toate bune si frumoase ..am impins la ea de am facut bicepsu mare si cand am ajuns in service mi-au spus baietzi ca e groasa...nu pot spune exact ca nu ma prea pricep ...insa mi-au spus ca tre sa duc parca chiuloasa s-o fac si sa mai cumpar si alte piese..pistoane...parca ...ceva de genul asta

Rugamintea mea este sa-mi spuneti si mie cam , cum sta treaba ...mentionez ca omu mi-a pus cureaua si tot nu merge...bateria merge...cand dau la cheie face crrrrrrrr...parca parca sa plece ...dar pe motoras nu-l misca nimeni :( .................mare tristete...iar bani ...fara pic de distractie...imi spune si mie cineva ...la ce bani sa ma astept...si cam despre ce e vb .

 

Multumesc anticipat !!

 

 

P.S. imi cer scuze dar nu am gasit nici un topic deschis cu acest subiect...!!

Share this post


Link to post

1. Curea - 40 RON

2. Intinzator - 42 RON

3. Supapa admisie - 12 RON * 3

4. Supapa evacuare - 18 RON * 3

5. Garnitura chiulasa - 30 RON

 

6. Planeitate + rectificat scaune supape - 110 RON

7. Manopera - 80 RON

 

8. Ulei + filtru - 80 RON

 

Vreo 400 ronisori in total ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Pentru stiinta mea: ce treaba are cureaua de distributie cu pistoanele, supapele... chiulasa...???

Share this post


Link to post

Miscarea lor (supape, pistoane) este sincronizata de cureaua de distributie. Cand ea nu mai e, atunci nimic nu mai e si toate se proptesc in chiulasa. Intotdeauna, cedeaza cel mai destept si de cele mai multe ori, toate sunt la acelasi nivel de inteligenta.

Share this post


Link to post

Ok... cedez. Schimb cureaua ca nu stiu cati km are. Doar preventiv... ca am mai schimbat o chiulasa si nu mai am chef... :osanale:

Share this post


Link to post

Adica tu ai schimbat chiulasa si nu si cureaua de distributie?

Share this post


Link to post

Nu cred ca ai dat 18 milioane pe chiulasa si n-ai mai dat 400 de mii pe curea ... Sa schimbi si intinzatorul ...

Share this post


Link to post

Ce se poate intampla daca nu schimbi si rola intinzatoare odata cu cureaua de distributie(scuze de cacofonie)?

Share this post


Link to post

In timp se poate invarti din ce in ce mai greu pana la blocare. Treaba asta inseamna fortare anormala a curelei care se rupe mai devreme decat este specificat.

Share this post


Link to post
1. Curea - 40 RON

2. Intinzator - 42 RON

3. Supapa admisie - 12 RON * 3

4. Supapa evacuare - 18 RON * 3

5. Garnitura chiulasa - 30 RON

 

6. Planeitate + rectificat scaune supape - 110 RON

7. Manopera - 80 RON

 

8. Ulei + filtru - 80 RON

 

Vreo 400 ronisori in total ...

 

Maaaaama, astea e preturi? Fratele meu, tu esti ruda cu Mos Craciun, de primesti asa cadouri? Sau Mama Omida a facut ceva farmece cand ti s-au calculat costurile... :shock:

Man, in vara am schimbat radiatorul de AC+freonul (se fisurase o conducta mica-mica depe condensor si- nu pot sta fara AC, daca deschid geamul, ma doare capul si spatele), am schimbat curelele de transmisie si distributie, rulmentul intinzator.

Cat a costat la mine?

-radiatorul- 700 ron DAEWOO sau 420 ron sub licenta (luat sub licenta) - manopera 100 ron

-freonul- 100 ron (manopera inclusa)

-cureau mare - 70 ron daewoo sau 43 ron Bosch (luat pe cea de-a doua)- manopera 70 ron :dizzy:

-rulment intinzator - 65 ron

-curea alternator- putin, nu mai retin cat, par undeva pe la 40 ron cu tot cu manopera.

 

Cat m-a costat? Pai420+100+100+43+70+65++40=830 ron!!!

Luat de la ei radiator+freon+cureaua mica- ar fi fost undeva pe la 670 ron, eu am platit 600 ron, da pe factura s-a trecut numai radiator+freon+ 500 ron.

De unde rezulta ca am in Neamt niste scoruri la service (Deutch Parc- cel mai scum, dar si cel mai meserias din NT, dotari de ultima ora etc) de mi s-a facut foame vreo 3 ore cat am stat la ei, cu programare facuta cu 5 zile inainte. Rezultatul? Am plecat cu inima impacata ca am procedat corect schimband curelele si rulmentul, nu ma gandeam atunci ca o voi vinde asa de repede (inca nu e vanduta, dar sper sa gasesc pe cineva interesat), nu regret ca am cheltuit aproape 850 ron (erau bani de concediu, dar ce sa-i faci...).

Recomandarea mea e ca, desi curelele nu arata rau, e bine sa fie schimbate, ca nu se stie...

btw: aia mare era in stare bunisoara, cea mica (alternator) era crapata rrrrau, santuri de ~2 mm intre caneluri, deci a fost bine ca am schimbat-o si pe ea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...