Jump to content
Sign in to follow this  
Mavet

Aditiv Pentru Benzina / Pentru Curatat Injectoare

Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

Plimbandu-ma deunazi printr-un magazin cu de toate am dat cu ochii de aditivii pentru benzina si pentru injectoare si m-am gandit ce-ar fi daca le-as folosi si eu? Marturisesc ca ar fi pentru prima oara... Insa am mai multe nelamuriri (nu sunt un guru al mecanicii, insa sunt gata sa invat de la altii mai priceputi). Masina o am de mai putin de un an, de aceea intreb!

Deci, pe scurt am un Tico SL an fabricatie 2000 Euro 2. Ce stiu sigur este ca are catalizator...

1. Este pe injector (injectoare) sau nu? Cum aflu asta? La ce sa ma uit? Am auzit mai multe pareri contradictorii...

2. Daca este pe injector (injectoare) pot folosi aditivul corespunzator de curatat? Ar putea dauna, ar putea ajuta? (Cred ca nu ar putea dauna in principiu, dar mai bine sa intreb...)

3. As dori sa cumpar atat aditiv pentru benzina cat si pentru injectoare (in cazul in care Ticozaurul meu are asa ceva). Le pot folosi pe ambele amestecate la acelasi plin?

4. Am citit pe aditivul de curatat injectoare ca se foloseste pentru motoare cu 4 cilindri (eu stiu ca Tico are doar 3). Trebuie sa caut unul special?

5. Ce aditivi mi-ati recomanda (atat pentru benzina cat si pentru injectoare in cazul rapsunsului pozitiv la intrebarea 1)? Sau le pot folosi pe cele produse de orice firma?

 

Va doresc o seara buna!

Edited by Mavet

Share this post


Link to post

Tico are carburator. Ai fi aflat asta la o simpla ... Restul intrebarilor isi pierd rostul.

Share this post


Link to post

Exista mai multe produse : fuel system cleaner, intake valve cleaner, fuel injector cleaner, fuel injector & carburetor cleaner, pe ultimul poti sa il folosesti si tu. Nu le amesteca, foloseste-le pe rand, sa stii o treaba. Mai exista Octane Booster, Lead substitute... alta data. Aditivii sunt pentru motoarele... in 4 timpi. Sau foloseste benzina aditivata de la Rompetrol, poate nu e minciuna, sau de la OMV ca scrie si la ei. Mai cauta pe net...

Share this post


Link to post

La carburatie, aditivii pt curatat injectoare sunt cam frectie la picior de lemn. Cel mai bine du carburatorul al un carbo test, este ceva mai scump dar sti ca faci o treaba.

Edited by Muratu

Share this post


Link to post

Multam fine tomis, pentru un raspuns competent.

Share this post


Link to post

Buna ziua

Ajutati-ma cu o nelamurire va rog. Am un aditiv Wynns Injection Power 3 de vreo 6 ani. Pe sticla nu se mai vede nici un termen de valabilitate. Poate expira? As vrea sa-l pun la un matiz euro 4. Mii de multumiri :osanale:

Share this post


Link to post

Ce ti-a facut saracul matiz sa-l omori asa?

Nu inteleg. Nu toti suntem meseriasi, de aceea intreb

Share this post


Link to post

Pai, daca citesti topicul asta cap coada, ai sa vezi ce si cum cu aditivii. Daca era ceva bun puneam si eu intr-al meu.

Share this post


Link to post

Pai, daca citesti topicul asta cap coada, ai sa vezi ce si cum cu aditivii. Daca era ceva bun puneam si eu intr-al meu.

Tot nu am inteles de ce il omor daca ii pun un aditiv.

Share this post


Link to post

Atunci pune-i...porma sa vii sa plangi aici.

 

Decat sa dai raspunsuri in doi peri mai bine te abtineai si lasai pe altcineva sa raspunda. M-ai trimis sa citesc tot topicul. Am citit tot, mai ales postarea lui "tomis": "aditivii sunt pentru motoarele in 4 timpi", ca si cum Matizul nu ar intra in aceasta categorie.

Share this post


Link to post

eu foloseam ABRO din selgros, carrefour etc. dar nu cum zic ei la un plin ci la 10-15 litri. nu am avut probleme si chiar se simtea o diferenta.

@alexusbr: poate el vorbea de vreo husqvarna :)

Edited by sorin1983

Share this post


Link to post

mai bine benzina premium, omv100 sau mol evo. sigur aditivii din benzina sunt mai buni si mai complecsi decat majoritatea aditivilor pe care ii gasim in magazin.

Edited by m.b

Share this post


Link to post

Mai bine talpa/forja !

 

:lavolan:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...