Jump to content
Sign in to follow this  
mr_x4you

Furtun Canistra Vapori

Recommended Posts

Am un Matiz din 2000 si zilele trecute uitandu-ma pe la motor am observat ca furtunul care pleaca din supapa de purjare vapori benzina catre corpul clapetei de acceleratie e despicat deoarece se freaca de galeria de admisie. Ar putea influenta asta consumul mare in oras, ~10l/100KM ? Inca nu am apucat sa il schimb dar luni o voi face.

Share this post


Link to post

Din cate stiu face parte din circuitul de recirculare a gazelor de esapament si are legatura mai mult cu noxele decat cu consumul. Eu nici nu mai am garnitura de la alea 2 furtunase de sub clapeta, am pus eu un cauciuc, si asta dupa ce mai multe luni am mers fara garnitura deloc acolo, si n-am simtit nimic.

Share this post


Link to post

Nu despre EGR vorbeam ci de canistra de vapori de benzina, e vorba de furtunul 9 din imagine, care pleaca din valva de purjare 12.

post-23102-0-31676700-1309258295_thumb.gif

Share this post


Link to post

Eu stiam ca si acest circuit face parte din circuitul de EGR. Poate ma insel. Oricum, 10 la suta mi se pare un consum FOARTE ok in oras, eu am scos si peste 12-13, tot cu matizul. Depinde cum conduci insa, ca eu zbor cu el mai ceva ca la curse, dimineata cand intarzii la munca (adica aproape zilnic :mrgreen: ). Ma duc cu turatia pana aproape de limitare, a doua pana in 50-60, a-ntaia si a doua scartz etc. Si masina NU are nimic, asa cum e ea scot in afara si 5 la suta la drum lung.

Share this post


Link to post

Nu despre EGR vorbeam ci de canistra de vapori de benzina, e vorba de furtunul 9 din imagine, care pleaca din valva de purjare 12.

 

post-23102-0-31676700-1309258295.gif si eu am gasit azi furtunul 10 care pleaca din canistra si ajunge in supapa.crapat pe supapa.l-am peticit la loc.ce efect are sau a avut?

Edited by calinjack

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...