Jump to content
Sign in to follow this  
ciotic

Probleme Claxon

Recommended Posts

Astazi am constatat ca nu functioneaza claxonul?? Astept pareri si sfaturi. Cum as putea sa imi dau seama daca ajunge semnal la claxon si la butonul de pe volan??

 

PS: Am verificat siguranta pentru claxon si pare in regula. Am vazut in manual(nu m-am uitat inca la masina) ca este si un releu al claxonului.

 

O prima idee ar fi ca am agatat firul de la volan in timp ce instalam geamurile electrice. Nu am avut mare treaba cu firele de sub volan. Am tras plusul de la bricheta. Daca ar fi fost de la geamuri cred ca prima care s-a fi dus ar fi fost siguranta de la bricheta. Ce pot sa mai spun: nu stiu de cand nu functioneaza(poate nu are nici cea mai mica legatura cu montatul geamurilor electrice). Nu prea folosesc claxonul dar astazi cand chiar aveam nevoie de el m-a dezamagit :) )

 

 

poate parea ciudat dar matiz-ul meu nu are acel releu...nu pot decat sa ma gandesc ca au releu doar cele care erau facute pentru alte tari :) ) sau poate matiz2 are si releu...oricum momentan nu am rezolvat nimic cu claxonul...ce am facut totusi: am desfacut scoica de la volan pentru a vedea ce fir pleaca sa le claxon...l-am identificat, nu pare intrerupt dar mai departe nu stiu ce as putea face...voi schimba totusi siguranta si daca nici asa nu merge o voi lua pe rand: incercat cu fire, masurat cu multimetru etc...

 

 

 

 

deci ce as dori sa imi spuneti ce ar trebui sa masor la firele de la volan pentru a vedea daca pleaca semnal de acolo...

 

 

Share this post


Link to post

Auzi, ia ridica capota si vezi daca firele care ajung la claxon nu sunt intrerupte sau mufa nu e putin miscata, eu asa am patit.

Share this post


Link to post

am miscat si tras de mufa de m-am plicitisit...singura optiune pe care o mai am: tragerea a 2 fire direct de la baterie pentru a vedea daca nu cumva claxonul este dus...

Share this post


Link to post

Da, e si asta o solutie. By the way, am impresia ca in cazul in care asta e dus, poti folosi la schimb si unul de Dacie. :D

Share this post


Link to post

nu asta ar fi o problema...ce ma streseaza cel mai mult e ca daca nu e defect claxonul e o intreaga bataie de cap :)

 

de fapt asta ma intereseaza cel mai mult: ce pot masura cu un multimetru la volan si la capatul de la claxon pentru a-mi da seama ca trece semnal prin fir..

 

 

Share this post


Link to post

incearca cu o lampa de control sa vezi daca ajunge curent pe fir pana la claxon, si eu am avut probleme la claxon dar era doar o mufa care nu facea contact bine.

Share this post


Link to post

schema o am si de acolo am vazut ca ar trebui sa existe si un releu claxon...dar eu nu am asa ceva in cutia cu sigurante de la motor...sper sa ii dau maine de cap...ms

Share this post


Link to post

Probabil ai fara AirBags, asa ca trebuie sa folosesti ramura de jos a schemei (derutanta pentru amatori).

Edited by tomis

Share this post


Link to post

Am si eu o problema la claxon , refuza sa functioneze . Imi poate spune cineva unde este situata goarna ? (nu o gasesc)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...