Jump to content
Sign in to follow this  
Indigo

Trepidatii, batai in mers la Matiz

Recommended Posts

Problema observata ieri.

La peste 90 km/h se transmite prin volan o tremuratura foarte puternica. Nu-mi dau seama de la ce. La viteze mai mici nu am nici o problema. O fi de la cauciucuri (am Montane)? Cum imi dau seama daca, cauciucurile au facut galme? Poate sa fie altceva?

 

10 Q

Share this post


Link to post

Echilibrare rotzi sau/shi roluire jentzi scrie pa tine. Se poate verifica (daca e de aici) in felul urmator: daca zici ca apare pa la 90 km/h asta inseamna ca probabil asta e frecventza de oscilatzie la care incepe. Daca creshti viteza 110/120/140 o sa constatzi ca 'tremuratura', respectiv frecventza de oscilatzie se estompeaza, dupa ce la 90 km/h a aparut brusc. Testat de mine pe Cielo, Dacie, Ford, Skoda, VW, Fiat :wink:

Hai, la treaba, ca te costa daca faci shi roluire citeva sute de mii de lei bune. Vezi inainte de echilibrare/roluire sa le speli bine sa nu aiba noroi (afecteaza echilibrarea). Aia de la echilibrare nu o fac ca sint puturoshi.

S-ar putea sa fie shi de la caseta de directie (sau alte chestii):? , dar putzin probabil.

Share this post


Link to post

Mersi de raspuns. M-am mai linistit. Dar acu o intrebare de om incult si sofer fara experienta. Ce inseamna roluire?

 

Thanks

Share this post


Link to post

Roluire: de la gropi jantele de tabla se deformeaza. In cele mai multe cazuri nu prea se observa ochiometric. Mashina de roluire are un fel de tija care se sfirsheste cu un cap profilat pe canalul exterior al jantei. Aceasta tija apasa pe marginea jantei, in timpul ce janta se invirteshte, shi indreapta canalul shi respectiv janta. Daca tot faci, fale pt. toate. Credeam ca numai in Gropaneshti (n.r.=bUCURESTHI) se intimpla treaba asta.

Offtopic: am stat un an in Timishoara. Orashul e fain :thumbl: , oamenii idem, shi fetele shi mai idem :wink:

Share this post


Link to post

Ti-ai pus cumva suruburi antifurt la roti? Daca da asta e cauza. Si eu am patit la fel, tot la 90.

Share this post


Link to post

Hmm... si mi-e imi tremura usor intre 115 - 125 km/h.

Crezi ca-i de la suruburile antifurt??!?! :shock: M-as mira. Suruburile le am de la inceput si tremuratul l-am observat de vreo luna!

La mine nici de la caucioace nu cred ca e, pt ca nu am nici o indoitura pe geanta (cel putin nu se vede cu okiu liber) iar Montanele de pe fatza au sub 5000 km rulaj si nu-s date prin gropi!

Mai degraba cred ca-i de la proasta echilibrare (fie de la noroi, sau mi-a sarit vreun plumb, sau nu sunt egal umflate - trage un pic stinga, sau...).

Share this post


Link to post

1. Verificat caucioace şi jenţi, echilibrare şi îndreptare (adică roluirea asta).

2. Verificat articulaţii (la mine tremura la fel pe la vreo 120 km/h, şi era din cauza capetelor de bară).

Share this post


Link to post
Ti-ai pus cumva suruburi antifurt la roti? Daca da asta e cauza. Si eu am patit la fel, tot la 90.

 

Nu am suruburi antifurt. Problema asta am avut-o inainte sa-mi schimb jentile. E drept ca am mai luat ceva gropi de atunci. Cred ca hitman are dreptate. O echilibrare ar rezolva problema (daca e altceva o sa va spun).

 

Cat despre roluire, nu stiu unde in Timisoara se face asa ceva. Colegii mei de serviciu nu stiu, si sunt destui soferi cu vechime pe aici. O sa caut

 

Multumesc de raspunsuri

Share this post


Link to post
Ti-ai pus cumva suruburi antifurt la roti? Daca da asta e cauza.

Iar rezolvarea e sa-ti pui suruburi antifurt la toate prezoanele! :lol:

Share this post


Link to post

Dute la vulcanizare sa-ti verifice rotile la echilibrare, eventual echilibreaza-le. Daca sunt in regula scoate-i antifurturi, capace etc si fa-i un test de viteza. Eu am patit la fel din cauza noroiului pe care l-am capatat cand m-am innamolit, am un topic aici. La 120 simteam ca roata din dreapta sta sa se smulga. Dupa curatarea rotilor am scapat de problema asta. Daca nu se rezolva e nasol.

Share this post


Link to post

Si eu am acel tremurat, dar pot spune sigur ca la mine acea problema este de la o bucsa de la caseta de directie! Ar fii bine sa faci o verificare la bucsaraie inainte sa te bagi la cheltuieli inutile!

Share this post


Link to post
Si eu am acel tremurat, dar pot spune sigur ca la mine acea problema este de la o bucsa de la caseta de directie! Ar fii bine sa faci o verificare la bucsaraie inainte sa te bagi la cheltuieli inutile!

 

 

ATENTIE MARE! EU AM MERS CU BUCSA AIA CLANTANIND SI APOI CAND AM SCHIMBAT-O ISI FACUSE LOC IN CASETA SI A TREBUIT SA INCARC CASETA CU SUDURA SI O GRAMADA DE PB. NICI MACAR ACUM NU AM TERMINAT (INCA MAI FACE CEVA FIGURI...) SCHIMB-O REPEDE CA NU E SCUMPA...!!!

Share this post


Link to post

De la gropane si off-road, dupa nici 7000 de km, am observat ca am un joc la volan, cand trag de el umpic inspre mine (nu la balansare stanga, dreapta, directzia e ok, ci doar cand trag inspre mine).

 

Cineva cu Dacie, mi-a zis ca la Dacie, cand apar de-astea trebe inlocuita nushce piesa in forma de T, ce costa 30 de mii...

 

Help!

Share this post


Link to post
De la gropane si off-road, dupa nici 7000 de km, am observat ca am un joc la volan, cand trag de el umpic inspre mine (nu la balansare stanga, dreapta, directzia e ok, ci doar cand trag inspre mine).

Help!

 

Acelasi joc il am si eu si se manifesta la fel. La service s-au uitat lung, au mesterit ceva pe la o bucsa de sub volan si atat. In rest, abureala cat cuprinde... ca nu e important, ca si-a facut loc, in fine - gogosi. Jocul exista si acum...

Banuiam ca e de vina caseta de directie, dar ei au zis ca nu... O sa insist mai mult la revizia de 20.000.

Share this post


Link to post

unde se pot rolui jenti in Bucuresti ?

Share this post


Link to post

AutoSoft, la piciorul podului Fundeni dinspre Pantelimon, cum vi dinspre Pantelimon pe stinga, cum vi dinspre Colentina pe dreapta.

Share this post


Link to post

daca indrepti rotile si le echilibrezi .. merge..

asa am patit si eu,. la 90-100 incepea sa tremure - dupa ce am facut . trebsoara la 130 nu se simte..

Share this post


Link to post
Acelasi joc il am si eu si se manifesta la fel. La service s-au uitat lung, au mesterit ceva pe la o bucsa de sub volan si atat. In rest, abureala cat cuprinde... ca nu e important, ca si-a facut loc, in fine - gogosi. Jocul exista si acum...

Banuiam ca e de vina caseta de directie, dar ei au zis ca nu... O sa insist mai mult la revizia de 20.000.

 

Am rezolvat jocul in volan, pe garantzie.

Au schimbat coloana/axul volanului. Ei zic ca nu era cazul, dar daca asa am vrut eu ... E fara probleme acum, sper s-o tzina.

 

Referitor la operatia de schimbare ax, dureaza cam o jumatate de ora, si nu se da bordul jos, se scoate doar tot ce tzine de volan afara, si se inlocuieste axul. Se mai fac niste reglaje fine, si gata.

 

M-a costat 100 de mii, bonus la mester, 2 ore de asteptat sa-mi vina randul. Era full de Daewoo-uri cu probleme, in general, toate problemele erau pe spate.

Share this post


Link to post
Am rezolvat jocul in volan, pe garantzie.

Au schimbat coloana/axul volanului. Ei zic ca nu era cazul, dar daca asa am vrut eu ... E fara probleme acum, sper s-o tzina.

 

Eu am renuntat. De aproape doi ani, jocul a ramas acelasi... nu a disparut, nici nu s-a marit. Oricum, nu se aude nici macar pe piatra cubica. (se aude numai daca dai pumni in volan, de jos in sus).

Share this post


Link to post
Am rezolvat jocul in volan, pe garantzie.

Au schimbat coloana/axul volanului. Ei zic ca nu era cazul, dar daca asa am vrut eu ... [...]

Referitor la operatia de schimbare ax, dureaza cam o jumatate de ora, si nu se da bordul jos, se scoate doar tot ce tzine de volan afara, si se inlocuieste axul. Se mai fac niste reglaje fine, si gata.

M-a costat 100 de mii, bonus la mester,...

Daca nu-i pe garantie stii cumva cit costa?

Share this post


Link to post

dupa cum arata poza in manual cred ca poti sa schimbi doar articulatia dinspre caseta de directie, ca banuiesc ca aia e cu buba, cea ce sus in general nu e solicitata, iar coloana n-are ce sa pateasca. dupa cum arata in poza ar trebui sa fie o piesa relativ ieftina + manopera, cat o costa.

Share this post


Link to post
Daca nu-i pe garantie stii cumva cit costa?

 

Nu stiu cat costa, sorry ... E o piesa destul de sanatoasa, in lungime de juma de metru.

Share this post


Link to post
Am rezolvat jocul in volan, pe garantzie.

Au schimbat coloana/axul volanului. Ei zic ca nu era cazul, dar daca asa am vrut eu ... [...]

Referitor la operatia de schimbare ax, dureaza cam o jumatate de ora, si nu se da bordul jos, se scoate doar tot ce tzine de volan afara, si se inlocuieste axul. Se mai fac niste reglaje fine, si gata.

M-a costat 100 de mii, bonus la mester,...

Daca nu-i pe garantie stii cumva cit costa?

 

@Sergiu: anul trecut in jur de 3.500.000 Rol...parca(mai intreb)

Share this post


Link to post

Salut!

Am achizitionat de curand un Matiz, problema este urmatoarea: la circa 100km/h trepideaza toata masinuta. Am echilibrat rotile, am verificat sa nu existe galme, anvelopele sunt Pirelli (3 din ele), aproape noi. Cealalta, pe puntea spate este Continental, uzata neuniform (adica mai mult pe exterior). Ochiometric, aceasta roata pare inclinata spre exterior. In cartea service nu exista nici o referire la un posibil accident.

As dori sa aud parerea dvs. in cazul acesta. Se poate indrepta puntea spate, sau trebuie inlocuita, eventual ceva preturi.

P.S. Bara pare a fi neatinsa, dreapta; cel mult sa fie indoita de la punctul de prindere al arcului pana la roata (cine s-a uitat pe sub masina stie despre ce vorbesc)

Share this post


Link to post

1. ochiometric = zero.

2. schimba anvelopele intre ele (fata cu spatele

3. 80% iti trepideaza deoarece a 4-a roata ori e diferita ca dimensiuni ori e varza (patrata)

4. un accident nu se trece in cartea de service. acolo se trec doar revizii.

5. pana la a te gandi sa schimbi puntea spate, du-te intr-un service si cere o diagnosticare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...