Jump to content
Sign in to follow this  
AndreiA

Ferodo dezlipit de pe sabot

Recommended Posts

Pana la urma la Aveo (dupa 2010) a avut cineva problema cu ferodou-ul dezlipit ?

Share this post


Link to post

Aveo 1.2 din 2009, zilele astea, la 76mii km, s-a blocat roata dreapta spate.Dupa desfacut tamburul apare cauza...sabot dezlipit. Deci e clar ca e un defect de fabricatie cumva ca apare undeva intre 60mii-100mii km. Noroc ca s-a intamplat sa ramana roata infranata la plecarea din parcare ca altfel cine stie pe unde abandonam tigaia. Am avut la munca 3 Loganuri dealungul anilor si le-am predat la 180 mii km dar nu am intampinat asa ceva.Din punct de vedere al fiabilitatii lasa de dorit Aveo. E cu adevarat masina de buget.

Share this post


Link to post

Si eu am patit acest lucru de 3 ori pana acum pe un Aveo 1.4/16v din 2006.

De fiecare data mi s-a intamplat dupa ce am spalat masina si am dat cu spatele sa ies din garaj a doua zi. (Nu am tras frana de mana !)

Acum m-am invatat, dupa ce spal masina, ori o rulez putin actionand frana ca sa scap de apa care intra in tamburi ori inainte sa ies din garaj, dau putin in fata ca sa se deblocheze sabotii de pe tambur (chestie riscanta, zic) si abia apoi dau cu spatele ca sa ies.

Se pare ca la umezeala se lipesc de tamburi si sunt mai sensibili la mersul inapoi, de aceea s-au dezlipit numai pe mersul inapoi (in cazul meu).

Cine are timp si se pricepe, se pot nitui ferodourile si astfel rezolvi o problema care te scapa de desfacut rotile cand ti-e lumea mai draga.

Nu stiu daca se intampla acest lucru si la alte masini (nu am auzit inca) dar la Chevrolet e ceva comun.

De mentionat ca am patit si cu saboti originali si cu saboti after-market, si asta ma duce cu gandul ca proiectarea tamburilor lasa de dorit.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...