Jump to content
Sign in to follow this  
redflame

Sfat Buy Back Aveo

Recommended Posts

Salutari

Trecind azi pe linga reprezentanta Skoda, mi-am adus aminte de reclama la noua Octavia Tour, am intrat sa vad ce i-au facut

Foarte mare diferenta nu este, schimbat face liftul exterior, interiorul insa arata mult mai bine, merita aruncata o privire.

Insa ce este atractiv este pretul care incepind cu programul rabla va fi de 8850 euro, eu am intrebat daca nu au si buy back insa. Au doua motoare pe benzina 1.4 59kw la 1740 kg si 1.6 75kw la 1870 kg.

Astep acum oferta lor pentru a vedea cit imi dau pe Aveo.

Parerea voastra o cer pentru a vedea plus si minus la acest model de Skoda Octavia, daca ati avut pentru a imi face o parere. As vrea prima data sa vad parerile de pe acest forum pentru ca daca intru pe Skoda cam stiu ce imi vor spune.

Edited by redflame

Share this post


Link to post

Categoric DA...

Intre Aveo si Skoda...nu exista grad de comparatie.

Skoda, face parte din marele grup VAG, care a dovedit de-a lungul timpului calitatea si fiabilitatea autoturismelor produse.

In familie, mai exista un Seat, care face parte tot din grupul VAG...Masina careia in afara de reviziile periodice, pana la 140.000 de km nu a mancat nici un ban in plus.

Share this post


Link to post

motoare pe benzina 1.4 59kw la 1740 kg si 1.6 75kw la 1870 kg.

80 de cai la 1,75 tone şi 100 de cai la 1.9 tone [asta fără pasager(i)/bagaj(e)]?! Întreb şi eu.. :scarpin:

 

Intre Aveo si Skoda...nu exista grad de comparatie.

Dar între Chevrolet şi Octavia Tour?! :mrgreen:

  • Like 2

Share this post


Link to post

skoda octavia 2.pdf

80 de cai la 1,75 tone şi 100 de cai la 1.9 tone [asta fără pasager(i)/bagaj(e)]?! Întreb şi eu.. :scarpin:

 

Este clar ca nu se pot compara, dar eu vreau impresii legat de motorizare, consum si ce ofera cam la aceiasi bani.

 

Chiar din acest motiv am pus cele doua motorizari pe care le au, pentru a compara ce am acum 1.4 69kw 1500 kg, desi cred ca si la Octavia ar fi greutatea maxima expusa in specificatii

Comparind diferenta de greutate la motoarele de 1.4 la ambele modele nu imi vine sa cred consumul ce l-au pus ca s-ar putea obtine, v-am atasat si ceva legat de ea.

Iar la motorul de 1.6 cam la fel.

Ma intrebam daca merita sa las optionalele care le am acum la varianta de top de la Aveo pentru, poate chiar jumatate din ce are Octavia

Edited by redflame

Share this post


Link to post

Nu ajunge la 1200 kg la gol, probabil e sarcina maxima aia 1750.

Share this post


Link to post

Greu de crezut ca ar avea consumul acela(mai ales motorul de 1.4 plus cu norma Euro5), din punctul meu de vedere ambele sunt submotorizate. Mai bine pastreaza Aveo-ul

Share this post


Link to post

Moaaama...racheta cu consum de scuter greenguy.gif. 1.4 face suta in 14,4 si 1.6 face suta in 12.5, clar ca motorul e mai slab ca si la Aveo, plus ca masina e din alta clasa. Imi place si mie Octavia asta, la confort e superioara lui Aveo, dar cu jumatate de dotari si motoarele alea 2 mai bine ti Aveo. Daca era 1.9 diesel macar ...

Share this post


Link to post

Cine isi aduce aminte de momentul lansarii Skodei Octavia, isi aduce aminte, foarte probabil, de sub-mediocritatea motorizarii de atunci. Era un 1,6l de vreo 75CP care a reusit sa impresioneze (negativ, desigur). Avind in vedere ca, intre timp, ca la mai toti producatorii auto, dimensiunile si masele au crescut notabil, la o masina de genul Octaviei eu unul nu mi-as lua un motor sub 120-130CP.

Share this post


Link to post

Imi place si mie Octavia asta, la confort e superioara lui Aveo, dar cu jumatate de dotari si motoarele alea 2 mai bine ti Aveo. Daca era 1.9 diesel macar ...

 

Este mai mult spatiu fata spate, locuri de depozitare, materiale ceva mai de calitate. Azi nu au avut masina de test drive la sediu, dar voi face o programare.

Daca tot am intrat acum sint curios cum merge si cit imi ofera pe Aveo. Pina atunci mai string pareri opinii.

Share this post


Link to post

Iti ofera substantail mai putin decat daca ai vine-o tu pe piata.

Share this post


Link to post

are 1245 cel de 1,4 si 1270 cel de 1,6. Kerb weight - in standard version with a 75kg driver (kg). daca ma insel eu si are intr-adevar kg spuse de tine va consuma ca tatra prin oras. acum depinde si pt ce folosesti masina si cati km faci pe luna/an

Share this post


Link to post

Greutatea masinii e Kerb weigth, adica 1250kg pt 1.4 si 1270kg pt 1.6. Cum Dumnezeu sa aiba 1700kg, e tanc? :) )

 

Eu as merge pe varianta de 1.6 care in realitate probabil consuma la fel ca cel de 1.4 (vezi Lacetti-ul din dotare care consuma aproape cat unul de 1.6).

 

Sa ne spui ce pret ti-au oferit pe Aveo, chiar sunt curios.

Share this post


Link to post

Tata are Octavia 2,dar e vrs tdi,Octavia 2 are multi greierasi etc,intra pe forum la ei,si vezi ca exista un thread cu problemele comune,motoru de 1.6 mpi,e slab,consuma mult,iar 1.4 mpi,o prostie de motor.Motoru de 1.4, e in 3 cilindri.

 

E foarte spatioasa,Raportul Pret-Dotari foarte bun.

 

Arata bine,sa sti ca revizile sunt scumpe,piesele foarte scumpe,ex: un rulment costa 900 lei in 2008.Fara manopera

 

Nu te sfatuiesc sa dai la buy-back aveo,iti vor oferi foarte putin pe el,mai bine il vinzi tu.

 

Masina merita,alta clasa fata de aveo,nu are foarte multe dotari standard,asa fac cei de la VAG,nu ofera nimica pe seat & skoda.

 

Vad ca nu mai ofera si motoru TDi. :(

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...