Jump to content
Sign in to follow this  
florinbad

Noile Amenzi Rutiere (2011)

Recommended Posts

Am atasat noile amenzi...

Deci, atentie mare !

post-76-070959800 1294221507_thumb.jpg

Share this post


Link to post

N-am observat in tabelul respectiv despre nefolosirea lampilor de ceata cind e ceata.

Share this post


Link to post

pai ce sa mai foloseasca daca le-au ars cat le-au folosit pe soare? cea mai tampita mi se pare aia cu rotile pline de noroi... sa mearga prin berceni prin spate pe la meridian sa vada ulite pe acolo si mai sunt multe cazuri. zici ca ies de la mine din mlastina asa si nu le spal.

Share this post


Link to post

Exista masini care nu au prevazute proiectoare de ceata, de aceea nu e prevazuta amenda pentru nefolosire.

Share this post


Link to post

As vrea sa vad in Romania o actiune in masa a politiei rutiere pentru sanctionarea celor la care e ceata tot timpul, inclusiv pe soare si cer senin.

Share this post


Link to post

"Soare si cer senin" nu e la fel de misto ca "intuneric si ploaie".

Share this post


Link to post

Defectiuni la sistemul de iluminare = 536 lei.41000000.gif

 

Ex: 1 bec ars (din 2 existente) la nr. inmatriculare, bec ars semnalizare aripa (raman bune cele fata /spate), iluminare habitaclu (se pune?) defecta si se poate continua.

Mi se pare un pic cam mare amenda vis-a-vis de ce poate cuprinde. Da stiu, o sa spuneti ca in astfel de cazuri va fi minimul amenzii :uff: . Ieftin ...

Share this post


Link to post

Da. minim dar sa fie, ca deh...nu platim suficient la bugetul de stat, asigurari, piese de schimb si altele. Sa fii sofer e un hobby scump in ziua de azi :wallbanger:

Share this post


Link to post

Din cele enumerate mai sus , eu as sanctiona macar ledurile albastre si stroboscoapele .

  • Like 2

Share this post


Link to post

Vineri am luat prima amenda din viata mea (am carnet din 1988): stationare interzisa intr-o intersectie in forma de T (daca mai tineti minte reportajul acela cu batranica din Targoviste ridicata cu masina cu tot si "sechestrata" timp de 2 ore). Aceasta intersecie este foarte larga si multe persoane parcheaza acolo. Am lipsit doar cateva minute insa baietii cu ridicatul si o masina de politie ajunsesera deja acolo cand m-am intors (am impresia ca cineva îi anunta :-? ). S-a strans lume ca la circ, mi-am recunoscut vinovatia si fiindca am fost baiat cuminte si nu am vociferat (au avut grija ceilalti sa vocifereze in locul meu, blamandu-i pe Boc si pe Basescu :) ) initial garcea a vrut sa-mi dea 134 lei amenda, cu plata jumatatii de 67 lei in 48 de ore, apoi s-a razgandit si a scris acolo 67 lei, cu plata in maxim 30 de zile. Asta e, am scapat ieftin (dar si cu 2 puncte de penalizare).

Share this post


Link to post

Defectiuni la sistemul de iluminare = 536 lei.41000000.gif

 

Ex: 1 bec ars (din 2 existente) la nr. inmatriculare, bec ars semnalizare aripa (raman bune cele fata /spate), iluminare habitaclu (se pune?) defecta si se poate continua.

Mi se pare un pic cam mare amenda vis-a-vis de ce poate cuprinde. Da stiu, o sa spuneti ca in astfel de cazuri va fi minimul amenzii :uff: . Ieftin ...

 

 

 

 

eu stiam ca daca te opreste politia pt ca ai un bec ars ii zici frumos "a nu am observat" si il schimbi pe loc si scapi de amenda...e ceva de genul cu ai voie sa repari pe moment ca nah becurile se ard si nu mergi de afara sa vezi becurile cand se ard, mai ales pe cele din spate, asa ca mi se pare corect sa dau 20-30 de lei pe o trusa dinaia full de becuri si beculete si sa o tin in masina ca nu cere de mancare..

 

 

 

Share this post


Link to post

Exact, si e valabil in continuare. Becuri de rezerva am avut intotdeauna la masina, in multe tari e obligatorie trusa de becuri.

Cu amenda pentru roti murdare nu sunt de acord atata timp cat sunt o groaza de ulite cu statut de drumuri publice in care poti sa te innamolesti pur si simplu.

Edited by laurentziu83
  • Like 1

Share this post


Link to post

Pentru bec ars la far am luat avertisment fara puncte si fara amenda ca i-am rugat sa-mi tina actele pana ma duc la cea mai apropiata benzinarie sa iau un bec si au fost intelegatori, m-au asteptat 15 minute pana m-am intors cu defectiunea

remediata.Dupa asta am luat un set de becuri de rezerva.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Pot sa am un bax de becuri de schimb in porcbagaj, intrebarea e "cine mi-l schimba?". Sunt masini la care schimbarile de becuri se pot face doar in service autorizat sau care necesita interventii complicate si abilitati tehnice avansate ce nu pot fi realizate in niciun caz pe marginea drumului. Si masinile astea nu sunt neaparat frantuzesti sau italienesti.

Share this post


Link to post

Daca si inlocuirea unui bec cade din sarcina conducatorului auto, chemi sevice-ul la fata locului.

Share this post


Link to post

Am fost martorul unui schimb de bec ars la un Reno Megane sedan, intr-o spalatorie auto, la 1 noaptea. Au dracuit baietii aia tot neamul frantuzesc vreo ora pana i-au dat de capat. Pentru necunoscatori, becul de la faza scurta se schimba prin pasajul rotii virate la maxim, dupa care iti bagi toata mana pana la umar si cu multa forta in degete extragi becul ars care evident ca e fixat acolo incredibil de tare.

Share this post


Link to post

:o fftopic: he, he! asta-i simpla! Sa vedeti la Opel Corsa D, distractie: trebuie demontat si spoilerul in vreo doua puncte ca sa poti da farul jos si sa poti schimba un bec. Paremi-se ca si la cel de semnalizare e obligatorie operatiunea. O tampenie! Estetica e pe primul loc, sa dea dracii in capul aluia care a proiectat masina! :wallbanger:

Share this post


Link to post

La Reno Modus trebuie sa dai jos toata bara, nu doar o parte din ea. La mine e mai simplu, am doar 2 suruburi de 10 de desfacut, cheia pentru ele are si rol de prindere pentru partea inferioara a farului, desfac suruburile, trag farul in fata si am loc de placere la becuri. :D Mult mai usor ca la Megane 2.

 

Pe de alta parte, daca nu s-ar da amenzi pentru lumini nefunctionale, romanii ar merge doar cu jumatate din sistemul de iluminare in functiune, ca sa nu se uzeze toate odata. Stiu ca pare o aberatie, dar uitati-va cati si-au luat masini cu volan pe dreapta ca sa circule cu ele zi de zi.

Share this post


Link to post

Pot sa am un bax de becuri de schimb in porcbagaj, intrebarea e "cine mi-l schimba?". Sunt masini la care schimbarile de becuri se pot face doar in service autorizat sau care necesita interventii complicate si abilitati tehnice avansate ce nu pot fi realizate in niciun caz pe marginea drumului.

Si masinile alea se numesc reno :) ) . Eh, nu fi suparat, la espero schimbai toate becurile in timpul cat iti ia sa schimbi unul la megane 2 :P .

 

Amenda pentru lumini imi pare corecta atata timp cat sunt unii care circula cu pomu' de craciun sau maxi taxi care circula cu un singur far :| . Si hai sa nu fim carcotasi, nu mai sunt politistii atat de garcea incat sa-ti dea amenda pentru un bec de la numarul de inmatriculare!

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Nici cu Espero nu mi-era rusine. Accesul era aproximativ facil, pe deasupra capotei, dar avea acolo o siguranta din otel de iti rupeai degetele. In plus, totul se facea pe pipaite, cam ca la Megane. Nu trebuia sa stai in genunchi in fata masinii, ce-i drept.

 

Altfel, citeaza tot mesajul, am zis ca nu numai astea fac asa. Vezi Opel, Jeep... la care trebuie data jos sau cel putin demontata partial bara. Intreaba-l pe BogdanG. :D

Share this post


Link to post

. La mine e mai simplu, am doar 2 suruburi de 10 de desfacut, cheia pentru ele are si rol de prindere pentru partea inferioara a farului, desfac suruburile, trag farul in fata si am loc de placere la becuri. :D Mult mai usor ca la Megane 2.

 

 

Da, si cand tragi farul zgarii bara =))

Share this post


Link to post

L-am dat de vreo 2 ori jos, ca sa stiu la ceas de seara cum se face, si n-am zgariat nimic.

Problema la Megane 2 dupa 2006 e ca au lupa la far si supraincalzeste becul, altfel ar rezista alea mult si bine, la Clio in 75000 de km nu tin minte sa fi schimbat vreun bec, doar la Matiz le-am schimbat.

Share this post


Link to post

:o fftopic: he, he! asta-i simpla! Sa vedeti la Opel Corsa D, distractie: trebuie demontat si spoilerul in vreo doua puncte ca sa poti da farul jos si sa poti schimba un bec. Paremi-se ca si la cel de semnalizare e obligatorie operatiunea. O tampenie! Estetica e pe primul loc, sa dea dracii in capul aluia care a proiectat masina! :wallbanger:

 

Am schimbat eu faza scurta dreapta fara sa demontez ceva la opel corsa d.

Share this post


Link to post

http://www.realitatea.net/soferii-vor-primi-doar-un-avertisment-scris-pentru-abateri-minore_816979.html

 

Avertisment scris în loc de amenda. Asta urmează să primească şoferii, pentru abateri minore potrivit noului Cod Rutier adoptat miercuri de Senat.

 

Şoferii vor primi doar avertisment scris dacă depăşesc viteza medie admisă cu 20 km/h sau pentru folosirea telefonului mobil în timp ce conduc.

 

Şoferii scapă doar cu un avertisment şi dacă nu semnalizează schimbarea direcţiei de mers, dacă nu poartă centura sau dacă uită să îşi pună pe maşină semnul de începător.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...