Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

uite o poza de pe net

atentie la boxa

b_06_aum_-_cielo_bronz1_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mda, aşa cum apare în poză. Am mai văzut o variantă (tot p-un Espero, dar nu mai găsesc poza) unde kickpanelul îmbrăca mult mai frumos portiera, practic se înlocuia jumătatea de jos a feţei de uşă.

Share this post


Link to post

1.Mp3 player sony Xplod 4 * 52 w

2.Boxe usi - de passat de 100 w + 2 twitere tot de passat langa montanti puse

3.Boxe Spate de Bmw - 120 w.

Sunt super multumit de sunetul din masina. 8)

Share this post


Link to post

Eu am schimbat TANKul cu un CDPlayer JVC (4x30W) adus second hand de la o cunostiinta din Germania.

Boxele le-am lasat pe alea originale, suna acceptabil...E drept ca in proiect as vrea alte boxe (macar sa adaug cumva niste tweetere in fata ca nu prea au inalte si ceva mai misto in spate) si un MP3 Player :twisted: .Vedem cum o fi cu bugetul.

Share this post


Link to post

Iata cum arata kickpanel pe Espero (cine-o face asa ceva si la noi :roll: ), pentru montarea unor boxe mai zdravene pe fata.

cargo3.JPG

Share this post


Link to post

Mulţumită unui calculator de la Blaupunkt (tx satori), am aflat dimensiunile de boxe care merg pe Espero.

 

Aşadar:

 

- pe faţă: diametru maxim 100 mm, adâncime maximă 43,5 mm (din gama Blaupunkt: IC 102, IC 104, IC 112; ODx 402E)

- pe spate: diametru maxim 170 mm, adâncime maximă 60 mm (din gama Blaupunkt: IC 118, IC 122, ODx 662E, ODc 660E, TSx 662, GTx 662, GTx 663, GTx 660, VMW 165)

Share this post


Link to post

Revin la vechea mea poveste cum ca as vrea boxe pe usa. De fapt cautam ceva in genul Logan/Solenza: buzunar + boxa!

 

Iote ce zic unii ca ar fi reusit totusi sa monteze boxe pe usile din fata la Cielo.

 

De fapt mai baieti: io am standard deci n-am o problema prea mare cu motorasele de geamuri electrice... la primavara sigur imi bag destu' in usile alea sa vad cum le montez! 8)

Share this post


Link to post

salutare oameni

de azi sunt si eu proprietar de tico si ma gandeam sa ma ajutati cu ceva

imi spune cineva dimensiunile boxelor din tico si cam unde sunt amplasate si daca e greu sa le inlocuiesc ca acestea se aud jalnic. merci

numai bine

Share this post


Link to post

sa-tzi mearga un milion de kilometri si sa-l stapanesti sanatos

 

din cate stiu eu cele din bord au 10' si sant in bord, in dreptul "grilelor" din dreapta si stanfa bordului..

sant bunicele , dar nu cred ca daca montezi altele obtii prea mult. in usi e foarte greu sa montezi ceva, sant inguste si nu mai poti cobora geamul. o sansa mai ai pe placheta de la porbagaj, dar e cam complicat ca se lasa de la greutate.

mai multe informatii pe parcurs

Share this post


Link to post

merci la fel.

cassu sa fie atunci de vina?, deci bass..0...cum dau un pic mai tare baraie. casetofonul cred ca e cel original daewoo.

Share this post


Link to post

atunci o boxa poate sa fie dusa, incearca un search pe forum, vei mai gasi raspunsuri referitor la montarea de boxe si calitate

Share this post


Link to post

Eu am un CD player Panasonic;pe fata boxe pioneer de 10 cm;iar pe spate le am pe cele originale,dar ma gandeam sa le schimb.Ce sfaturi imi dati?

As vrea ca boxele sa se potriveasca in suportul celor originale.

post-224-1105612532_thumb.jpg

Edited by Dragos82

Share this post


Link to post

La METRO Gasesti Boshman de 165 mm care se potivesc in suportul original . Erau pe la 550.000lei , oricum diferenta va fi mai mult decit "sesizabila" ... :thumbl:

Share this post


Link to post

are cineva puse asemenea boxe?

http://www.emania.ro/Produs.php?SesiuneId=...orieIdLista=26&

si daca da cum se aude?

 

altele mai puternice de 100 mm nu am gasit. Si ma bate un gand la o asemenea achizitie. DE ce sa modific fetele de usi cu lucruri de proasta calitate cand acelasi lucru pot sa il obtin si din boxe de 100mm teoretic.

 

satori: te rog, nu mai posta consecutiv. foloseste functia EDIT

Share this post


Link to post

un dif de 10 cm ramane unu de 10 cm...

din pacate are suprf prea mica pt a putea reda ceva calumea...

sincer cand mi-am montat jucariile pe tico la delta electronics am ascultat shi jblurile alea in comparatie cu pioneer-urile pe care le am acu pe fata shi nu am ramas impresionat decat de dif de pret(2 mil shi ceva)

daca ai tico shi vrei sa faci ceva poti incerca sa bricolezi niste difuri de 13cm in fata cum au baietii de la delta dar te anunt k e mult de munca shi va trebui sa folosesti un device f "high tech" numit ciocan :P

pe spate se pot pune rotunde de 130mm fara probleme shi aici itzi recomand cu incredere jbluri din seria performance...

 

btw io pe tico am un sub jbl de 250w nominali cu statie jbl 130mm jbl pe spate shi 100mm pioneer pe fata shi un HU sony r3300 shi se aude multumitor...

urm investitie va fi un powercap k sa nu omor bateria

Share this post


Link to post
La METRO Gasesti Boshman de 165 mm care se potivesc in suportul original . Erau pe la 550.000lei , oricum diferenta va fi mai mult decit "sesizabila" ...  :thumbl:

boxele boshman au un foarte bun raport calitate/pret. binenteles pt cei care se mai uita si la bani.

si mai ma gandeam la posesorii de espero: nu cred c-ar fi prea greu de montat o pereche de difuzoare in usile din spate.

Share this post


Link to post

am ajuns si eu la momentul in care imi schimb muzica in masina..- momentan am un cass panasonic, boxe standard fata, sony xplode spate.

acuma as vrea sa-mi iau un cd player cu 5-6 mil.

ce ati putea sa-mi spuneti? gasesc ceva? as vrea un VDO ca la sony numa cassu e 5 mil :o

aa este la cora un kenwood la 4 mil si din ce se zice ar merge numa' ca eu sunt din cluj asa ca oferta asta cade...

P.S. Se pot comanda din magazine din strainatate?

Share this post


Link to post

vezi ca sant si panasonic la 6 mil, cu mp3.. daca ei fost multumit de ce nu continui...?

Share this post


Link to post

am gasit ceva pe net si v-as ruga sa-mi dati un sfat:

CD panasonic 4x45 5.5 mil

CD SOny si are destule chestii interesante (Putere audio (W, RMS):

4 x 45

Altele:

atenuator telefon

BTM

compatibil CD-R/CD-RW

D-Bass

PTY

RDS-EON

TA

Format CD:

Da

Functii CD:

Da

numai fata de sony am o rezerva...dupa ce am citit cate ceva pe net

CD jvc la 5.4 mil

alt sony (asta arata bine :-P) la 5.3 mil

alte modele la

http://www.emag.ro/product_info.php?cale=1...=8654&pindex=30

la cele care se incadreaza in 6 mil

apreciez orice sprijin :osanale:

Share this post


Link to post

La Sony CD playerele 4x50w cam toate au aceleasi finaluri, deci scot la fel de mult. Eu acum am un mp3 CDXR3300 si sunt foarte multumit de el:nu mi-a sarit decat cu o anumita marca de CD-uri, in rest fie el cat de zgariat si drumul cat de prost tot nu sare.Ca si design mi-a placut f mult, ca functionalitate mai putin:butoane cam mici, afisaj cu font mare(isi da scroll la numele melodiei doar la inceputul ei, dupa aia vezi numai primele 6-7 car parca). Ai fidelitate a sunetului pana la nivelul 23 -24 de volum(dupa aia distorsioneaza indiferent de boxe-pana la 35-toate face la fel) si claritate destul de buna. Daca nu ai suficienti bani exista cd-playere Sony pe la 6 mil. Cele mai ieftine le gasesti in Metro(astepta si tu o oferta).

Edited by andreib

Share this post


Link to post

de la panasonic (eu am unul de 2 ani si n-am ce sai reprosez, printre primele cu mp3 vandute in tara de la panasonic CQ-383N, si am dat cam cat e unul acum...) ai cam 3 variante in funnctie de cum arata si ce functi au, toate cu mp3

panasonic recomand pt ca asta am eu si cunosc cum merge, altceva nu stiu asa ac nu ma bag

 

CQ-C1300AN

CQ-C1300GN

CQ-C1400N

care este deosebirea intre ele nu stiu prea multe dar ultimul are si control magazie cd,

mai multe amanunte la

 

http://www.panasonic.ro/products/cat_subcat.jsp?id=44

 

http://www.panasonicshop.ro/cauta.php?acti...00&start_with=0

Share this post


Link to post

@ andy:

 

incearca aici

 

pe matiz am acum jvc, sunt foarte multzumit de el..

itzi recomand cu caldura JVC KD G402, are shi mp3 shi suna foarte bine.

ptr ceva mai entry level, uita'te la JVC KD S6060 (eu ca asta am, dar e afishajul pe roshu..)

 

ps: vezi ca trimit shi in tzara.. ii shtiu fiindca a lucrat nevasta'mea la ei (emania..)

Share this post


Link to post
ce ati putea sa-mi spuneti? gasesc ceva? as vrea un VDO ca la sony numa cassu e 5 mil  :o

 

eu recomand sony. am un sony cdx s2000, 4x50, luat din domo la prima strigare cu 5.100.000 prin iulie. pt mine sony e un fel de nokia in telefoane.

dupa jumatate de an, nici o pb, foarte rezistent la socuri, defapt nici nu-mi aduc aminte sa fi sarit vreodata, am incercat aproape toate tipurile de cd-uri si merg fara pb, 2 ani garantie...

Share this post


Link to post

Multumesc tutoror pentru raspunsuri. sapt asta dau o fuga pana la metro (acuma 2 saptamani nu prea erau interesante ofertele)

daca nu reusesc sa gasesc nimic, raman la JVC KD S6060

mi se pare cea mai buna alegere

Share this post


Link to post

asculta sfatul meu si iatzi ceva cu MP3... sigur nu vei regreta...

merita investitia

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...