Jump to content

Photo
- - - - -

Chevrolet Epica - Revizii

• Please log in to reply
33 replies to this topic

#21 ches

ches

Forumist

• Membru
  • 1325 posts
  • Din:Bucuresti
  • Auto:Chevrolet
  • Model:Epica/ Spark
  • An:2007/ 2011
  • Nr. Inmatr.:LMT si AVA

Posted 13 August 2012 - 17:18

OK, pieseautoradacini.ro :D.

#22 ches

ches

Forumist

• Membru
  • 1325 posts

Posted 06 March 2013 - 11:11

Urmeaza ca anul acesta in toamna sa fac revizia de 90000km/6ani, deci e musai sa schimb si cureaua de distributie, si asa va face 1 an in plus peste cei 5 cat este garantata.

Daca aveti experienta de la Epica, Lacetti sau Captiva cu motor 2.0DSL vreau sa ma ajutati cu niste preturi informative + marca produsului + raspunsuri la intrebarile de mai jos. De asemenea daca am uitat ceva, va rog sa adauugati la lista.

O lista cu ce am nevoie ar fi urmatoarea:

- Curea distributie + role.

- Pompa de apa nu vreau sa o schimb decat daca e neaparata nevoie. Pot s-o mai las sau este prea riscant sa mai merg inca 5 ani/90000km cu ea?

- Curea accesorii daca este nevoie. Am schimbat-o acum 2 ani.

- Rola curea accesorii. Trebuie schimbat tot intizatorul sau doar rola? Se poate verifica jocul si sa-l las pe cel vechi daca e OK? Cum se verifica jocul?

- Filtru aer

- Filtru motorina, il am deja, Ufi

- Filtru polen, il am deja, ceva corean

- Ulei - cred ca voi trece pe Motul X-Clean 8100 5W40

Multumesc,

Vali

#23 danepicu

danepicu

Forumist

• Membru
  • 71 posts
  • Din:bucuresti
  • Model:Epica 2l diesel
  • An:2009

Posted 06 March 2013 - 18:59

In manualul de service  scrie ca distributia se schimba la 300.000 km pt. motoarele diesel. Spune-mi te rog unde ai citit ca trebuie schimbata distributia la 90.000 km.

Multumesc.

#24 ches

ches

Forumist

• Membru
  • 1325 posts

Posted 08 March 2013 - 14:54

Salut,

In cartea de service primita cu masina se recomanda la 90000km. In manualul utilizatorului de pe www.chevrolet.ro -> zona proprietarului -> manual de MY10 zice asa:

- Cureaua sau lanţul de distribuţie -> Benzină Înlocuire la fiecare 300.000 km
                                                       -> 2.0S DSL (13) I I I I

Deci inspectie la 30000km si nota (13). La nota 13 scrie:

Schimbaţi la fiecare 160.000 km sau la 6 ani.
Dar, înlocuiţi la fiecare 60.000 km sau 4 ani, dacă autovehiculul este condus în mod frecvent în condiţii dificile:
- Conducere repetată pe distanţe scurte, mai mici de 10km.
- Funcţionarea îndelungată a motorului în la ralanti şi/sau conducere cu viteză mică în trafic aglomerat.
- Conducerea pe drumuri cu praf.
- Conducerea pe teren muntos sau deluros.
- Tractarea unei remorci.
- Conducerea în trafic urban aglomerat unde temperatura exterioară atinge frecvent 90°F (32°C) sau mai mult.
- Conducere în regim de taxi, maşină de poliţie sau de distribuţie.
- Conducerea frecventă când temperatura exterioară se situează sub limita de îngheţ.

In cazul meu, masina a rulat destul de mult in afara orasului + ca a fost condusa in Timisoara primii 50000km, deci mai putine semafoare, mai putine blocate etc, asa ca vreau sa merg pe varianta din manualul meu, adica sa o schimb la 85000-90000km cat voi face pana in toamna. 300000km e valabil doar pt motorul pe benzina, deci sigur va fi rupta demult la km aia, e dublu fata de durata de viata din manualul MY10.

#25 danepicu

danepicu

Forumist

• Membru
  • 71 posts

Posted 08 March 2013 - 15:16

Ai dreptate. Am citit si eu dupa ce am postat dar nu am reusit sa editez ceea ce am scris. Daca vei schimba distributia anul acesta te rog sa ne comunici si noua niste preturi.

Masina mea are 70.000 km si face 4 ani in toamna deci se apropie si la mine termenul.

#26 ches

ches

Forumist

• Membru
  • 1325 posts

Posted 11 March 2013 - 11:38

Tu abia la anul cred ca e cazul sa o schimbi daca nu ai mers cu ea majoritatea timpului prin oras. Voi pune preturile aici bineinteles, deocamdata astept ceva recomandari de la colegi :)

#27 agh057

agh057

Forumist

• Membru
  • 1 posts
  • Din:Bucuresti`
  • Auto:Daewoo
  • Model:Cielo
  • An:1999
  • Nr. Inmatr.:DFV

Posted 02 April 2013 - 12:29

Buna ziua,

De cateva luni am intrat si eu in randul posesorilor de Chevrolet Epica cu motor diesel.

Pentru ca m-a interesat si pe mine sa aflu cat ma costa distributia, am cerut cateva preturi la 3 service-uri pe care le-am mai frecventat in trecut si de care am fost destul de multumit.

Cea mai ieftina oferta a fost urmatoarea:

-Curea distributie - 99 lei
-Rola ghidaj - 121 lei
-Rola intinzatoare - 215 lei
-Pompa apa - 359 lei
-Manopera - 300 lei

-Preturile contin TVA

Urmatoarea a fost:

Kit distributie 746

Pompa apa 225

Curea transmisie 88

Antigel 45

Manopera 350

Cea mai scumpa era 1800 de lei, n-are sens sa o scriu aici, mi se pare oricum destul de piperata si irelevanta :)

Prima varianta am primit-o de la un service unde mi-am facut revizia de 75.000km. Preturile au fost dupa cum urmeaza:

-Filtru ulei Jakoparts - 28 lei
-Filtru aer Jakoparts - 69 lei
-Filtru combustibil Bosch - 81 lei
-Filtru polen Jakoparts - 54 lei
-Ulei Castrol Magnatec Diesel DPF 5w40 6l - 200 lei
-Manopera - 120 lei

Am fost foarte multumit de felul in care au lucrat.

#28 danepicu

danepicu

Forumist

• Membru
  • 71 posts

Posted 05 April 2013 - 11:50

Nu ne spui si unitatile de service de la care ai ofertele? Sunt service-uri Chevrolet sau multimarca? Piesele sunt GM ?

Multumesc.

#29 ches

ches

Forumist

• Membru
  • 1325 posts

Posted 07 April 2013 - 12:14

@danepicu: La 99RON sigur nu e curea originala.

@agh057: Multumesc pentru informatiiAi mare grija cu piesele aftermarket, cele ieftine de regula sunt si proaste. Spre exemplu Jakoparts sunt niste importatori care vand chionezisme. Nici Ashika nu imi inspira prea multa incredere.

Uite un magazin pe care l-am gasit in cautarile mele si unde preturile mi s-au parut rezonabile: http://www.onauto.ro...zina-z20s_24470 . Aduc si chinezisme si piese de echipare originala. Un calcul simplu mi-a dat ca distributia la Epica ajunge pe la 700RON cu curea Gates si role Ina. Iar un kit Ashika este ~600RON, in conditiile in care au cele mai mici preturi la piesele individuale.

Daca ati gasit piese de calitate la preturi mai bune, nu strica daca postati aici :)

#30 ches

ches

Forumist

• Membru
  • 1325 posts

Posted 05 November 2014 - 13:23

Ieri am fost la revizia de 7 ani. Am ajuns la 100720km. Va dau mai jos preturile de la piese:

Filtru aer GM - 51 lei

Filtru ulei GM - 52 lei

Filtru motorina UFI (am luat 2, sa am mai multa vreme pt ca am vazut ca pretul cam fluctueaza) - 62 lei x 2

Filtru polen Valeo - 60 lei

Ulei Catrol Edge 5W40 Turbo Diesel - 2 x 140 lei bidonul de 4 litri = 280 lei

Ulei cutie manuala Liqui Moly GL4+ - 2 litri - 120 lei

Antigel Dexcool 4 litri - 80 lei

2 coliere pentru burdufe planetare - multumesc celor de la Agusta Service pentru "profesionalism", nu au fost in stare sa stranga 2 coliere - 25 lei

Manopera revizie - 160 lei

Total revizie: 890 lei

La revizie au gasit 2 bucse de bascula duse (cele semipline din spate) si bucsele de la bara stabilizatoare cam duse si ele, deci am luat decizia sa le schimb. Prewt bucse+manopera - 500 lei. Aici m-am ars un pic la manopera, bucsele sunt relativ ieftine (aprox 250 lei toate 6).

#31 ches

ches

Forumist

• Membru
  • 1325 posts

Posted 03 March 2016 - 21:58

Azi am schimbat tampoanele de la motor fata si spate (cele care actioneaza la miscarea fata-spate a motorului), unul era deja rupt, celalalt un pic crapat.

Simptome: la mers cu viteza constanta la apasarea mai ferma a acceleratiei se auzea un zgomot ca de bucsa/bieleta (cloncanit).

Preturi:

- tampon spate 260 lei

- tampon fata 390 lei

- manopera 180 lei

Toate luate de la revizie auto service. Daca pretul tampoanelor mi s-a parut maricel pentru cel fata si rezonabil pentru cel spate, manopera a fost scumputa pentru cele 10 suruburi care sunt de desfacut. In afara faptului ca este mai comod pe elevator (sau in groapa), cu putina chinuiala se pot schimba si in fata blocului daca masina este suspendata pe 2 cale. Noroc cu mecanicul care ma cunoaste si care in acceasi bani mi-a decupat scutul motor ca sa poata schimba uleiul pe viitor fara sa-l mai dea jos si mi-a inlocuit si 2 suruburi care tineau scutul si care erau deteriorate din cauza demontarilor repetate.

#32 ches

ches

Forumist

• Membru
  • 1325 posts

Posted 02 May 2016 - 13:10

Revin cu o com[pletare la postul anterior - dupa ce cloncanitul a persistat, pana la urma am luat problema in propriile maine si ... am desfacut carcasa filtrului de aer si m-am uitat la tamponul de la cutie - era rupt pe jumatate. Am comandat un tampon nou original GM -> 275 lei. L-am schimbat joi la service, 40 lei manopera, acum cloncanitul a disparut. Cateodata merita sa imi bag mana in masina, chiar si mecanicii buni pot fi superficiali.

Edited by Salex, 02 May 2016 - 18:47.

#33 Mircea19

Mircea19

Forumist

• Membru Ón rodaj
  • 3 posts
  • Din:Piatra Neamt
  • Model:Epica
  • An:2007

Posted 16 September 2017 - 13:43

Salut !
Imi puteți recomanda un service bun in Bucuresti sau in județul Neamt, unde sa fie cativa mecanici "pricepuți" la Epica ?
Vreau sa fac o verificare cat mai completa, si as vrea sa fiu sigur ca dupa verificare imi vor spune baietii cam ce trebuie schimbat/ ce e pe ducă.
Multumesc :)

#34 ches

ches

Forumist

• Membru
  • 1325 posts

Posted 18 September 2017 - 07:54

Pt revizii in Bucuresti poti sa te duci la astia: http://www.revizieautoservice.ro/, au tester care merge si pe Epica si in 90% din cazuri am fost multumit de ei. Repara Chevroleturi si Opeluri de multa vreme. Dintre mecanicii lor cel mai priceput mi se pare un tip inalt si slab, parca Eugen il cheama. Ala face totul ca la carte, se vede ca a citit manualele de service si nu lucreaza dupa ureche.

Pt reconditionare etrieri frana (sper sa nu ai nevoie) pana acum m-am dus la un mecanic priceput, Dl. Misu :) (dau numarul pe mesaj privat daca il vrei), de acum inainte m-as duce la userul buburuza vesela (el e specializat pe Matiz, dar nu e mare diferentala Epica). Amandoi sunt mai ieftini decat la service si fac treaba f buna.

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users