Jump to content
Sign in to follow this  
petrysor

Ulei Cutie Espero

Recommended Posts

sal.am cumparat 2 l de ulei pentru cutia de viteza.am dat jos capacul diferentialului si mi-a curs cam 1.2l de ulei.am pus totul la loc,silicon la garnitura diferentialului si am turnat cei 2 litri de ulei.dupa ce am dat o cheie la motor am observat ca imi picura foarte putin la semeringul de la planetara stanga.din cate stiam eu,busonul de verificat uleiul espe pe partea dreapta.am desfacut busonul,gandindu-ma ca am pus prea mult ulei si a inceput sa curga,cred ca mi-a curs cam jumate de litru.poate imi spune si mie cineva cati litri intra exact,cine a mai schimbat uleiul.pe cartea masinii am vazut 1,8/2 litri.espe adevarat?

Share this post


Link to post

Mie mi-au intrat 1,9 litri. Busonul trebuia sa fie dsfacut in timp ce turnai uleiul pe sus.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Mie mi-au intrat 1,9 litri. Busonul trebuia sa fie dsfacut in timp ce turnai uleiul pe sus.

 

busonul ala de verificat uleiul espe pe partea planetarei lungi pe la mijlocul capului de planetara? eu asa am gasit un buson...acum ca o fi ala sau nu..

Share this post


Link to post

mi-e teama ca nu era ala

post-3429-062344100 1286602595_thumb.jpg

Share this post


Link to post

cel care l-am scos era tot pe la jumatea simeringului panetarei numai ca in partea opusa,in dreapta.nu cred sa fi pus 2 busoane asemanatoare ca nici surub nu e.o sa pun o poza cu busonul.acum nu stiu de ce imi mai curge si ulei la un simering.oricum o sa le inlocuiesc pe amandoua

 

busonul se desface cu cheia de 13,in imaginea a 2-a.in prima imagine e planetara scurta,nu se vede absolut nimic. nu stiu de ce la mine e pe partea opusa

Edited by petrysor

Share this post


Link to post

Ala era.In carte e indicat pe partea stanga si la Cielo si la Espero, dar de fapt este pe dreapta.

Share this post


Link to post

daca am pus in cutie ulei 75w80 gl-5 de la valvoline e bun?am inteles ca alea gl-5 nu prea sunt bune pentru sincroanele de bronz.poate stie cineva mai bine

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...