Jump to content
Sign in to follow this  
TBird

Sfat Achizitie Auto

Recommended Posts

Am un coleg de munca care vrea sa isi cumpere masina. Are undeva pe la 5000 Euro maxim, si s-a orientat spre aceste modele.

Stie cineva, din experienta fiabilitatea motoarelor de la skoda:

1.6 CMC Benzina;

1.8 CMC Benzina;

1.9 CMC Diesel ?

Sau motoarelor de Opel Astra ?

Ce sfaturi imi puteti da, pentru el? Eventual la ce sa fim atenti la ambele masini, ce se defecteaza deobicei...? Am vazut ca isi doreste mai mult Octavia. Ma intereseaza si consumuri pentru motoare, macar estimative... Si daca aveti idee, merita oare 1.9 Diesel la Skoda.. in conditiile in care masina face maxim 15000km/an ? Ma gandesc ca asigurarea o sa fie mult mai mare, si impozitul la fel... Despre motorul 1.7 diesel de la opel am auzit lucruri mai nasoale, ca cica nu ar fi reusit etc... voi ce stiti ?

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Am Skoda Octavia 1.9 TDI. Sunt supermultumit de ea cu un consum extern de 4,5 l. Nu o folosesc in oras, deoarece am Tico.

Merge impecabil, nu mi-a dat nicio bataie de cap, nu am schimbat decat filtre si i-am pus motorina. Masinile acestea merita toti banii. Este adevarat ca am cumparat-o la 19.000 km si pana acum totul a decurs ca la carte. Foarte important este cum a fost masina intretinuta. Chiar si hatituita masina tine. Atentie de la cine o cumpara, cum a fost intretinuta. Altfel pot aparea si la ele probleme. Bafta.

Share this post


Link to post

Un punct slab al ei ? Lascarica... ?

Share this post


Link to post

Multumesc Englishman, dar nu imi ajunge (foarte putini din cei de acolo aveau octavia si mai multi astra) mai vreau informatii de la voi ca sunteti mai de incredere. In alta ordine de idei, maine ma duc la Bucuresti cu omu sa isi caute in Autovit. Vre-un pont pe unde ar putea fi verificata masina in caz ca o sa ii placa ceva? Sau unu din voi mai cunoscator este binevoitor sa ne insoteasca la un suc in autovit? :D

Share this post


Link to post

Chiar in incinta Autovit : http://autotest2000.ro/

 

Putin probabil sa se poata face "la botul calului", in weekend, de obicei, e omor.

Share this post


Link to post

Il stiam pe acela Salex, defapt auzisem de el... M-am tot gandit ca se pot face multe manevre acolo, si as vrea sa il dun intr-un loc...la care nu se putea gandi...sa il surprind. Altul in afara de acela ar mai fi?

Share this post


Link to post

Pai lucrurile sint oarecum simple insa ingreunate de citeva elemente !

1. Va fi weekend ... adica nu prea stiu ce service-uri gasiti deschise

2. Inca nu stiti catre ce va orientati. Ca idee, aproape de Tg. Vitan se afla un service Radacini -> Opel (chiar pe Calea Vitan, aproape de Mall Vitan - la cca. 400 m pe partea opusa)

Share this post


Link to post

Pai eu cred ca o sa ne orientam mai mult spre Skoda Octavia, chiar am gasit una pe internet cu motor 1.8T la un pret foarte mic dubios chiar. Din ce scriu cei de la autotest pe site-ul lor este foarte interesant, dar am dubii despre ei. Daca nu o sa gasim Octavia, mergem pe Opel Astra G. Ai idee Avia Motors sunt departe de Autovit ? http://www.aviamotors.ro/Contact ( Bd-ul. Biruintei Nr. 11, Pantelimon ).

Share this post


Link to post

In conditii normale de trafic, de la iesirea din Tg. Vitan pina la Avia s-ar face maxim 15-20 minute. Ca idee, de la Cora Pantelimon mai mergi (spre Fundulea) cca 2 minute. Service-ul este la iesirea din Pantelimon, dupa rond si AGIP, pe dreapta, inainte de semaforul catre Selgros.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Ok multumesc mult Salex, o sa vad eu maine ce o sa fac in buricul Romaniei...

PS: Ati mai auzit ceva, este vre-o greva maine ? =))

Share this post


Link to post

Personal nu recomand targul Autovit. Ii cunosc pe multi dintre cei care se afla acolo si ceea ce fac cu masinile. Orientativ puteti veni, sa vedeti preturi, sa vedeti cum merge piata. Eu unul nu mi-as cumpara masina niciodata din targ. Stiu bine ce spun.

 

Uite aici un anunt:

 

Masina este din 2005, motor ALH (1.9tdi non-PD, 90CP), 189000km reali, este masina de servici a unui coleg. Masina a fost la noi de la inceput, rulata mai mult in Ungaria si Austria (colegul locuieste in Ungaria). Masina este inmatriculata in Timisoara, pe firma. Nu a fost niciodata lovita.

Minusuri: are 2 gauri de la arsura de tigara pe tapiteria scaunului soferului (primul coleg a fost fumator dar a folosit masina doar in primii doi ani, de atunci nu se fumeaza in masina). Alta problema ar fi ca intra ocazional in limp-mode (positive deviation in manifold pressure) - desi nu a fost condusa subturat. Probabil necesita o curatare de turbina sau schimbarea ei. Nu mai vrem sa ne batem capul pentru ca reinnoim parcul auto al firmei, deci banii incasati intra avans pentru noua masina.

Ca si dotari mai speciale: clima manuala, geamuri electrice pe fata, jante aliaj 15", anvelope Dunlop SP1 aproape noi.

Pretul este de 5000 euro + TVA (din pacate, fiind pe firma). Pun si niste poze cu masina.

Telefon 0745316775 sau pe messenger: jefftdi

 

 

Am uitat sa mentionez unele dotari:

- xenon aftermarket 6000K

- tempomat aftermaket

- chiptuning by Kiss Lorand

- in plus set de anvelope de iarna

- sistem audio cablat pana in portbagaj

 

Daca platiti bine, va insotesc inclusiv la un service auto pe care il cunosc foarte bine si il recomand. Este al unui bun prieten. Un service serios si de incredere.

Edited by Sam Chuck Yin

Share this post


Link to post

Sunt total de acord cu tine, dar hai sa ne gandim putin. Daca nu din Autovit unde sunt sute, ai de unde alege si vedea pe bune... de unde? De pe internet? Cel putin cele de pe internet care sunt din Bucuresti toate sau 95% din ele vor fi la targ sigur. Eu stiu targul auto din Cta, si intradevar vin destui samsari dar printre ei mai sunt si oameni de buna credinta. In principiu mergem sa luam masina, dar nu o sa luam nimic daca nu o sa corespunda standardelor :D Ba in plus o sa plateasca el testul masini(in cazul in care sunt probleme cu ea), indiferent unde o sa fie facut.

 

LE:

 

Multumesc pentru oferta, dar cu tot cu tva depasim bugetul. Undeva la 5500 E vindea un coleg BMW 320d, si nu mai veneam la Bucuresti. Ce sa ii faci poate stii si tu cum este cand chiar nu mai ai de unde sa pui peste. Daca ar fi fost vorba despre mine, eu sigur mai asteptam cateva luni poate chiar un an, sa imi i-au una mai intretinuta etc. Dar cand omul este incapatanat nu ai cu cine te intelege...

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Eu v-am dat un sfat. Voi faceti cum credeti. Repet: stiu bine ce spun. Cativa ani am stat prin preajma lor. Este adevarat ca pot fi gasiti si oameni de buna credinta, dar crede-ma Octavia la 5000, greu de gasit.

Share this post


Link to post

A nuuu, ti-am zis sunt de acord cu tine in mare parte. El o sa faca cum crede, eu eventual imi dau cu parerea si atat. Aaaa am uitat sa specific, il plimb cu Cielo pana la Bucuresti :D Si pana la urma, mai este Astra G, care la pretul asta ar trebui sa gaseasca una chiar ok.

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Eu zic sa va uitati si la un Ford Focus. Nu cred ca o sa regretati. ;)

Share this post


Link to post

Nu ii place omului decat sedan eventual. Si am vazut ca sunt putine rau...

Share this post


Link to post

Pana la urma am fost azi in targ-ul Vitan. M-am lamurit, din toate masinile care sunt la vanzare 97% sunt vandute de tigani si samsari. Am gasit un Opel Astra interesant, dar nu era omul acolo abia maine vine la masina. In concluzie nu a luat nimic, mai cauta :)

Share this post


Link to post

Atentie mare in targ... In autovit 99% din masini sunt la samsari si manarite. Mai bine va orientati catre parcuri de masini recuperate, gasiti masini bune si preturile sunt negociabile ;) un 15-20% tot dai jos din el. Uite un exemplu: http://radacini.ro/sh/index.php?&marca=1&limit=5

Share this post


Link to post

Pana la urma a luat un Ford Mondeo 2000cmc TDCI, an de fabricatie 2002.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...