Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Am nevoie de sfatul vostru in legatura cu circuitul de racire care vine din clapeta de aer si intra in vasul de expansiune, pe acel furtun trebuie sa curga apa?

Masina este un Cielo din 98 cu motor de 1.5 cu 8 valve. Nu am nicio problema legata de racire dar cind am vrut sa o curat la motor am desfacut acel furtun si am ramas surprins ca nu iese nici pic de apa. Am tras cu gura pe el dar parca este infundat, nici macar un pic sa simti ca rasufla. Acolo, in clapeta de aer, de unde vine furtunul cred ca ar trebui sa fie socul automat asa ca asta este dilema, trebuie sa curga apa pe acel furtun sau este infundat?

Multumiri!

Share this post


Link to post

Se pare ca este o intrebare care nu se stie raspunsul! :) )

Share this post


Link to post

Daca ar trebui sa fie infundat, atunci de ce l-ar mai pune?

 

Rolul ansamblului este sa nu inghete clapeta de acceleratie iarna, din ce tin minte.

Share this post


Link to post

Deci pe acel furtun trebuie sa curga apa in vas. Vorbim de cel care vine din clapeta, nu cel din radiator.

 

La Espero pleaca din carcasa termostatului (inainte de el), trece prin clapeta si se varsa in vas. La cielo presupun ca e similar asa ca desfa tot ce poti si testeaza unde e buba.

 

PS Daca sufli pe el trebuie sa bolboroseasca in vas. Poate reusesti sa-l desfunzi doar sufland. Ai grija daca folosesti vre-un compresor sa nu spargi vre-un furtun.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri, logic asa ma gindeam ca trebuie sa curga apa dar nu ma asteptam sa se infunde la clapeta.

Miine o sa dau clapeta jos si o sa curat traseul!

Multumiri! :)

Share this post


Link to post

Nu e nevoie sa dai clapeta jos. Scoti ambele furtune din ea si vezi care e cu problema sufland pe ele. Daca e din clapeta atunci iei in considerare sa o dai jos (asta daca nu merge desfundata cu o sarma ceva).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...