Jump to content
Sign in to follow this  
rolandezu

Pocnitura Ciudata Neidentificata

Recommended Posts

Buna Ziua

 

Asa cum spune si titlul topicului,am o pocnitura ciudata care se manifesta la plecare de pe loc,la franare cand dau in gropi sau cateodata si la viraje.Nu reusesc sa-mi dau seama de unde provine.Am ridicat masina pe elevator si am verificar pe la roti cam tot ce s-ar putea misca la ele dar nu am gasit nimic suspect.Pocnitura nu e foarte tare,se aude parca ar bate cineva cu degetul in tabla si mie mi se pare ca vina din partea stamga pe la mijoc-spate.Cineva zicea ca ar putea fi de la telescoape-arcuri dar asa la o privire generala nu se vede nici acolo nimic suspect.orice parere e binevenita.

 

ms

Share this post


Link to post

Ai schimbat ceva recent la masina?Verifica totusi amortizoarele daca sunt stranse in partea de sus .

Share this post


Link to post

Probabil capete de bara nestranse calumea, sau flansele de la amortizoare. Dau si eu cu parerea sa st ce sa verifici

Share this post


Link to post

Vreo pietricica ratacita deasupra bratului?

Share this post


Link to post

Am patit si eu asta :) )) si se auzea groaznic

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Vreo pietricica ratacita deasupra bratului?

 

Sunt aproape convins ca problema vine de undeva din spate.Azi cand veneam de la servici am dat intr-o groapa cu ambele roti din partea stanga,in fata nu sa auzit nimic,doar cand am dat cu roata din spate a pocnit ceva.

Share this post


Link to post

Vezi sa nu ai ceva prin portbagaj care troncane.

Share this post


Link to post

Daca s-ar auzi din fata ce ar putea fi? Ca la mine se aude o bataie in fata stanga exact la fel ca a coleglui. Se aude cand iau cate o groapa cu rotile virate spre dreapta si foarte rar pe drum drept la gropi.

Share this post


Link to post

In stanga spate ... toba de esapament are o granitura care abosoarbe din socul cu caroseria si ajuta la sustinerea esapamentului. Inveleste teava imediat inainte de intrarea in toba. Check it

Share this post


Link to post

In stanga spate ... toba de esapament are o granitura care abosoarbe din socul cu caroseria si ajuta la sustinerea esapamentului. Inveleste teava imediat inainte de intrarea in toba. Check it

 

O sa verific si acolo,deocamdata ploua afara.

ms.

Share this post


Link to post

Daca s-ar auzi din fata ce ar putea fi? Ca la mine se aude o bataie in fata stanga exact la fel ca a coleglui. Se aude cand iau cate o groapa cu rotile virate spre dreapta si foarte rar pe drum drept la gropi.

 

 

idem, cu rotile virate la dreapta si iau niste gropi se aude un troncanit fata stanga, flanse noi, amortizoare noi, bucse pivoti perfecta stare, la fel la alt Espero cu care am mers, posibil sa fie de la contactul arcului cu talerul, e fier pe fier, are el o garnitura mica de guma, dar se mananca sau se aduna toata in scurt timp.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Capete de bara? Bucsi bielete antiruliu? Rulmenti paliere arc?

Share this post


Link to post

salut

am si eu aceeasi problema

se aude de parca s-ar rupe ceva (cand pun frana brusc si apoi se aude si la primele viraje iar pe urma dispare)

am verificat tot pe acolo nu se vede nimic

daca aflati ce este postati aici

ms

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...