Jump to content
Sign in to follow this  
Theo

Problema Cd-Cas

Recommended Posts

Salut,

In primul rand, am cautat, dar n-am gasit ceva asemanator, daca totusi este, rog mutarea topicului, cu scuzele de rigoare.

Problema e in felul urmator... Nu functioneaza afisajul la head-unit-ul din poza atasata. Merge cd-ul, caseta, radioul, ma rog, cu receptia sta mai prost, dar cred ca tine de antena.

Imi puteti spune daca s-ar putea repara, daca da, cum si unde! Tind sa cred ca e vreun contact, sau ceva, slabit, fiindca prima oara cand mi-a facut probleme, s-a stins, s-a aprins, iar s-a stins... de cateva ori, pana a ramas stins.

Sper ca se intelege din poza ce fel de model este, daca nu, o sa fac alta.

post-24524-127229292976_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Are cineva idee cum se da jos acest model de radio+cd+cass

M-am uitat o gramada pe langa el, dar nu am reusit sa-l demontez de pe masina... Nu mai primeste nici un cd, cassul si radioul merg perfect, si nu as vrea sa-l rup cand il dau jos... Daca l-a dat cineva jos de pe masina... pls help!

Share this post


Link to post

chiar nu stie nimeni cum se scoate cd-radio-casette-ul asta de pe leganza? :(

Share this post


Link to post

Se scoate rama tip mahon care incadreaza combina (faci parghie cu o surubelnita in dreapta jos a combinei intre rama si capitonajul bordului, cu atentie sa n-o zgarii) si gasesti 4 suruburi cu cap cruce care se desfac f. simplu. Mai departe nu-ti ramane decat sa scoti mufa de antena si cea principala (are un clips lateral pe care-l apesi s-o poti scoate) si combina culiseaza pe o sanie. Daca-ti scuipa CD-urile dupa ce incearca sa le citeasca s-ar putea sa ai capul de citire murdar, ala se curata f. usor cu un betisor cu vata umezit cu spirt (scoti capacul de deasupra tot facand parghie cu o surubelnita intre capac si marginea laterala.

Share this post


Link to post

Wolfman nu este mai simplu cu cd special de curatare ? Intreb si eu... Din ce zice omul inteleg "nu mai primeste" ca nici macar nu il invarte...sa nu fie altceva.

Share this post


Link to post

CD-ul special de curatare nu poate face mai nimic, cel putin la mine il scotea dupa maxim 2-3 secunde (desi umezisem cu spirt periuta aceea de pe CD-ul de curatare). Dupa ce am demontat combina si am sters capul de citire cu spirt merge ca noua.

Omul a intrebat cum se scoate combina, mai departe vede el ce are...

Share this post


Link to post

Se scoate rama tip mahon care incadreaza combina (faci parghie cu o surubelnita in dreapta jos a combinei intre rama si capitonajul bordului, cu atentie sa n-o zgarii) si gasesti 4 suruburi cu cap cruce care se desfac f. simplu. Mai departe nu-ti ramane decat sa scoti mufa de antena si cea principala (are un clips lateral pe care-l apesi s-o poti scoate) si combina culiseaza pe o sanie. Daca-ti scuipa CD-urile dupa ce incearca sa le citeasca s-ar putea sa ai capul de citire murdar, ala se curata f. usor cu un betisor cu vata umezit cu spirt (scoti capacul de deasupra tot facand parghie cu o surubelnita intre capac si marginea laterala.

 

 

Merci mult!

Problema cu reparatul la mine e simpla, eu nu stiam de care din elementele de design sa trag sa nu le rup piciorusele! la mine nu mai intra cd-uri! Au ramas cele doua "pensete" lipite intre ele! trebuie sa-l desfac sa-l curat, dar asta e simplu!

 

PS.

cd-urile de curatat nu-s bune la astea care trag cd-ul inauntru! pot face mai mult rau (sa zgarie pensetele, sa ramana blocat...)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...