Jump to content
Sign in to follow this  
Englishman

Soclu Sigurante & Relee Nefixat

Recommended Posts

As dori sfatul celor mai priceputi decat mine in urmatoarea problema:

 

Soclul sigurantelor si releelor, in urma diverselor interventii ale marilor maestri electricieni, nu mai sta la locul lui. Adicatelea, se misca balalau. Marginea de fixare din bord, adica gaura patrata in care se fixeaza acest soclu, are marginile extrem de moi si nerigide, neexistand decat o rama metalica inferioara ca punct de sprijn.

 

Daca introbag soclul in acesta fanta patrata, acesta nu are de ce sa fie fixat !

 

CUM il fixez acolo, mai ales ca vreau ca si capacul acoperitor sa isi gaseasca rostul prin zona?

 

Va rog mult, dati-mi idei ca m-am saturat sa balangane pe acolo impreuna cu toate sigurantele si releele. In afara faptului ca e inestetic, exista oricand riscul unui scurt circuit cauzat de BALANGANELI. :wallbanger:

 

Multam` anticipat.

 

PS. Nu va imaginati ca merg asa, soclul e scos pentru poza. :osanale:

Share this post


Link to post

Adica tabloul mare?

 

La mine sta foarte fix... e dept ca n-a fost demontat niciodata - dar esti igur nu-ti lipseste vreo piesa de prindere ceva?

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Din pacate, nu lipseste nimic de acolo...doar ca marginile sunt blegite si nu mai ofera sprijin...A fost scos de mai multe ori, cu toate ca banuiesc, nu era nevoie - si a fost fortat sa iasa/intre.

 

Asa sta si acum in masina pana ii gasesc o solutie. Deocamdata, Cielito sta pe dreapta din cauza asta stupida.

Share this post


Link to post

Pune o poza si cu tabloul de sigurante nu numai cu gaura, poate ne mai vin idei.M-as gandi sa invelesti lateralele tabloului cu ceva (banda izolatoare sau ceva asemanator) ca da ii maresti putin dimensiunile si sa stranga in gaura.Asta pana ne vin alte idei.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Multam` pentru implicare. O sa fac si poza cu tabloul de sigurante. E atat de enervant...am stat azi si m-am holbat vreo ora fara sa-mi treaca nicio solutie prin cap.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ma uitam la GLE-ul meu - si da, nu pare a fi prins mecanic decat in marginea bordului. Ma gandeam la niste bride indoite la 90 de grade - prinse in suruburi de bord (in zona mascata de capac) si apoi cu cate un autofiletant micut in "buza" tabloului - o sa incerc sa fac o poza sa explic mai bine

Share this post


Link to post

Incearca sa pui niste silicon transparent pe buza cartonului, eventual il indesi putin cu degetul sa patrunda intre straturile de carton, ungi tabloul cu putin ulei sa nu adere siliconul la el sa il poti scoate la nevoie si introduci la loc tabloul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...