Jump to content
Sign in to follow this  
vbocan

Sistem Ventilare Carter Pcv

Recommended Posts

Un adaos din tub termocontractibil pt ca furtunul are diametrul interior putin cam mare.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut, 

Cielo Executiv 2006 

Imi puteti spune ce piesa e in imagine? Nu am gasit in manual. La magazin au spus ca nu au supapa PCV pentru Cielo, numai pentru Matiz. Aia de acolo prea seamana ca forma cu supapa PCV de matiz.

Defectiune: Lipsa putere motor cand e cald afara.

 

pcv20180716_180043.jpg

Share this post


Link to post

Aia e o supapa unisens, pt vacuumul de la servofrana. Nu cred ca ai asa ceva pe masina, eu nu tin minte.

Share this post


Link to post

Am suflat in ea de la dreapta spre stanga si nu permite trecerea aierului. Banuiesc ca asa ar trebui sa circule prin ea.

In manual este imaginea si explicatiile de mai jos si o gramada de defectiuni in care se verifica supapa pcv. Nicio imagine cu pozitionarea ei.

pcv manual.jpg

Edited by adyc

Share this post


Link to post

Stiu pagina din manual, nu am gasit niciodata valva pcv la motorul euro3. Oricum, este alt cod motor fata de cele non-euro sau euro2. La euro2 si 3 cred ca sistemul asta a fost inlocuit cu EGR, tot sistem de recirculare a gazelor.

Apropos, lipsa putere motor cand e cald afara e perfect normala. Bine, nu sa fie lesinata in ultimul hal, dar o scadere de putere e normala. Daca motorul nu intrerupe, nu consuma exagerat, nu accelereaza in gol... nu ii cauta bube unde nu sunt.

Share this post


Link to post

Dar e lesinat rau de 1 luna, cand temperatura afara depaseste 28-30 grade. Daca pun si AC, plec de la semafor ca impins urmatorii 10-15m dupa care accelereaza foarte greu. Urca greu in turatie. Cu greu depaseste 100.

Dupa ora 19 seara, alta masina. Aproape ca nu se simte deloc cand pun AC. Urca normal in turatie, 140 fara probleme.

Diferenta dintre cele 2 situatii este foarte mare.

Share this post


Link to post

Smecherie-n coliere ghici reductie ce-i.

Mi-o busit racordul carterului din capacul culbutorilor. Am una noua da' ce sa vezi, nu se potriveste, piesa pe codul 96351640 nu cade pe pozitie, nu are curburile necesare cum ar trebui sa nu atinga in capacul distributiei asa ca, in regim de urgenta am rezolvat-o astfel :

 

03.jpg

01.jpg

02.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...