Jump to content
Sign in to follow this  
Phonyx

Chevrolet Cruze - Achizitie

Recommended Posts

cu ceva relatii, dau pe ea 12.800E.

 

Eu l-am scos la un pret de 14.600E modelul 1.8 LT cu vopsea metalizata,si daca reusesc sa strang cele 3 tichete il scot undeva sub 12.000E un pret super bun la varianta full.

Share this post


Link to post

Eu l-am scos la un pret de 14.600E modelul 1.8 LT cu vopsea metalizata,si daca reusesc sa strang cele 3 tichete il scot undeva sub 12.000E un pret super bun la varianta full.

 

oau, adica crezi ca vei gasi 3 tichete gratis?

super tare, zi-mi si mie unde :)

 

mai degraba cred ca te va costa undeva in jur de 13.000E. Pare mai realistic, nu?

Edited by tezeu

Share this post


Link to post

mai degraba cred ca te va costa undeva in jur de 13.000E. Pare mai realistic, nu?

 

Da sigur eu m-am referit strict la pretul de pe contract,dar evident ca undeva la 1000E va costa cele trei tichete valorice.

Share this post


Link to post

Azi am primit un bon valoric voucher,si am sunat la dealerul local si i-am spus ca miercuri ajung pe la ei sa fac contractul mai ramane sa fac rost de 2 vouchere.

Share this post


Link to post

Urmeaza sa imi achizitionez si eu un cruze 1.6 Ls de la GTT din bucuresti si am o intrebare:cat dureaza omologarea voucherelor de catre minister?adica dupa ce le dau la dealer in cat timp pot sa vin sa ridic masina?

Share this post


Link to post

Cum am citit pe alte forumuri timpul de asteptare este undeva de 5-10 zile lucratoare,teoretic.

Share this post


Link to post

Pt persoanele care vor sa achizitioneze Cruze: banuiesc ca majoritatea stiti ca se ofera discount 12% in loc de 6% la GTT daca sunteti membru ACR. Am vorbit cu un agent al lor de vanzari si a spus ca de-aia au trecut 12% pe site ca s-au gandit ca toti or sa se inscrie la ACR. Era aici o persoana care sustinea ca dealerul nu a vrut sa dea mai mult de 6% reducere.

Cica pe undeva la Obor in Bucuresti platesti (nu stiu exact cat dar e vro 300-350lei), iti da un card si cu ala poti beneficia de discount 12%. Nu iti cere sa fii membru de 1 an sau ceva de genu. Ai cardul iei discountul.

Share this post


Link to post

Pe site sunt puse preturile cu reducere.Poti sa te faci membru ACR cu 350 Ron si beneficiezi de promotie.Asa am procedat si eu si am beneficiat de un discount de 14%.Eu am dat deja avansul pt Cruze 1.6 LS si ma costa masina 12.474 euro+350 Ron pt acr,dar am 3 vouchere deci o sa dau 9747 euro.

Cei de la gtt mi-au oferit scut metalic cu 500 ron cu tot cu montaj,sa il iau de la ei sau sa il iau cu 350 din alta parte?

Eu la inceput am vrut sa iau culoare alba dar nu mai aveau decat una pe stoc si care era data asa ca mi-au zis ca mai au una bej(maro) tot in banii astia,deci nu mi-au cerut bani pe culoarea metalizata asa ca am acceptat-o pe asta.

Share this post


Link to post

Pt persoanele care vor sa achizitioneze Cruze: banuiesc ca majoritatea stiti ca se ofera discount 12% in loc de 6% la GTT daca sunteti membru ACR. Am vorbit cu un agent al lor de vanzari si a spus ca de-aia au trecut 12% pe site ca s-au gandit ca toti or sa se inscrie la ACR. Era aici o persoana care sustinea ca dealerul nu a vrut sa dea mai mult de 6% reducere.

Cica pe undeva la Obor in Bucuresti platesti (nu stiu exact cat dar e vro 300-350lei), iti da un card si cu ala poti beneficia de discount 12%. Nu iti cere sa fii membru de 1 an sau ceva de genu. Ai cardul iei discountul.

 

 

Oameni buni, negociati ! Chevrolet ofera "standard" 12% discount (cu card de membru ACR, whatever... standard).

 

Cea mai lejera solutie; nu implica prea multe tocmeli, si alte chestii:

1) du-te la un dealerul X, vezi cat iti da

2) du-te la dealerul Y si spune-i ca de la firma X ai o oferta cu n bani. Intreaba-i daca pot sa iti faca o oferta mai buna (si sigur iti vor face).

3) Suna-i pe primii inapoi si spune-le ca ai o oferta mai buna de la firma Y si poate iti fac o oferta si mai buna.

 

Nota 1: Eventual repeta pasii 2-3 de mai multe ori (pana cand o sa zica cineva ca nu poate sa iti faca o oferta mai buna)

Nota 2: Poti incerca schema aceasta cu mai mult decat 2 dealeri.

 

Daca bagi capul in magazin si intrebi de o masina, toti iti dau oferta standard prezentand-o ca pe o reducere in plus fata de cea de 6%, ca pe o mare favoare. Eu, personal, nu o vad ca o "rautate" a dealerilor; asta e jobul lor: sa castige de pe urma ta cat mai mult. Daca esti hotarat sa iei o masina si iei atitudine, o sa vezi ca se schimba situatia si e loc de mai bine.

 

Status in achizitia Cruze-ului meu: Astept validarea tichetelor rabla; mi-a zis dealer-ul ca pe undeva pe luni ar fi sanse. Deabia astept sa imi conduc masinutza!

Si ca tot mi-am adus aminte de tichete, daca va cumparati dosare rabla, aveti grija ca actele sa fie completate cum trebuie. Eu a trebuit sa ma duc cu unul din cupoane la REMAT pt ca nu pusesera data si mi s-a zis ca trebuie sa fie acelasi scris si cu acelasi pix ca nu il aproba AFM-ul...

Share this post


Link to post

In toamna am primit discount de 14% pentru Cruze LS 1.8.

 

Spune-mi terog la ce dealer ai scos reducerea caci eu merg miercuri sa fac contractul si sa pot sa le spun ca uite "X" mi-a oferit atata reducere,ca mie a oferit 12%,initial numai 6% dar i-am spus ca sunt membru ACR si atunci inca 6% evident m-am inscris luna trecuta :mrgreen: ,si eventual ce mai pot trage de pe ei,eu am zis sa imi dea pachetul legislativ si suport numere gratis eventual ceva sfaturi voi ce ati mai primit.Apropo neaparat sa nu uit sa ii cer un brelog Chevrolet. :thumbl:

Share this post


Link to post

Spune-mi terog la ce dealer ai scos reducerea caci eu merg miercuri sa fac contractul si sa pot sa le spun ca uite "X" mi-a oferit atata reducere,ca mie a oferit 12%,initial numai 6% dar i-am spus ca sunt membru ACR si atunci inca 6% evident m-am inscris luna trecuta :mrgreen: ,si eventual ce mai pot trage de pe ei,eu am zis sa imi dea pachetul legislativ si suport numere gratis eventual ceva sfaturi voi ce ati mai primit.Apropo neaparat sa nu uit sa ii cer un brelog Chevrolet. :thumbl:

 

dchevrolet-dibas.

 

Apropo neaparat sa nu uit sa ii cer un brelog Chevrolet

 

bine punctat aici. :) ))

Share this post


Link to post

dchevrolet-dibas.

 

Apropo neaparat sa nu uit sa ii cer un brelog Chevrolet

 

bine punctat aici. :) ))

 

Daca vrei mai mult decat un breloc de la DiBas, mergi la Expocar.

Ai "sansa" sa obtii si reduceri la revizii, scut si tot ce zice Dibas-ul ca-ti da!

Dibas-ul are cei mai nepregatiti vanzatori din toata reteaua Chevrolet.

In plus au noroc sa vanda fara sa faca nimic!

Share this post


Link to post

Sincer sa fiu o sa incerc sa il conving sa imi dea si mie aceasi reducere ca si cei de la DiBas daca nu asta e,din Oradea sincer nu mi se merita sa merg pana in Bucuresti,o sa vad miercuri.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Luni o sa am duc la Dibas si la Expocar.

Nu cred ca Dibas are vanzatori nepregatiti si nici ca vand pentru ca au noroc.Un dealer bun vinde fara sa-ti faca prea multe discounturi. Am vazut dealeri auto mult mai nepregatiti, care nu puteau sa faca un calcul simplu fara calculator :) ) la Colina Motors (blonda compensa prin frumusete) , sau dezinteresati la Citroen Aviatiei.

O impresie foarte buna mi-au facut cei de la Porsche Aviatiei si Renault Pantelimon.

 

ICos, tu ce ai obtinut prin negociere.Ce ti-au dat in plus?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Luni o sa am duc la Dibas si la Expocar.

Nu cred ca Dibas are vanzatori nepregatiti si nici ca vand pentru ca au noroc.Un dealer bun vinde fara sa-ti faca prea multe discounturi. Am vazut dealeri auto mult mai nepregatiti, care nu puteau sa faca un calcul simplu fara calculator :) ) la Colina Motors (blonda compensa prin frumusete) , sau dezinteresati la Citroen Aviatiei.

O impresie foarte buna mi-au facut cei de la Porsche Aviatiei si Renault Pantelimon.

 

ICos, tu ce ai obtinut prin negociere.Ce ti-au dat in plus?

 

Discutam de 1,6LS-leasing

14%+Taxa lor de numere rosii-80 eur

covorase ca la toti

Jenti de 17" la pret de 16"

Atentie au fost 2 serii de masini unele fabricate in 2009 care aveau jenti de 16" si unele din 2010 care aveau jenti de 17"

La Expocar imi dadeau in plus si reduceri la revizii +scut de plastic pus de ei, dar nu aveau Arginitie+Jenti de17" cum doream noi(ea)!!!!

Nu ma poti convinge ca nu am dreptate cand spun ca sunt nepregatiti.

Cum interpretezi faptul ca nici "vanzatoarea" si nici sefa ei nu mi-au dat NICI macar un telefon sa ma convinga sa iau aceasta masina.

In rest numai de bine!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut

Si eu am facut comanda de un ls 1,6 pret initial 14505 in care intra culoare metalizata si diferenta jate pe 17" (36 euro) iar pretul final a ajuns la 10096 dupa ce sa redus 12% si rabla si un bonus de 200 euro.

  • Like 1

Share this post


Link to post

 

dupa ce sa redus 12% si rabla si un bonus de 200 euro.

 

si cum ai obtinut acel bonus,ai cerut tu sau l-a dat dealur,e un discount,ce ai mai obtinut ca sa stiu si eu sa ma inarmezi pana miercuri.

Share this post


Link to post

Salut

eu am solicitat sa primesc si din partea firmei (rucom) o reducere pt ca reducerea de 12% o primeste toata lumea si este data de producator deci te sfatuiesc sa faci la fel.Suma au propuso ei si eu normal am fost foarte multumit .

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Stiu ca acum poate fi prea tarziu, dar am vazut la tv , am vazut live, am testat si am dat comanda de un Chevrolet Cruze 1.8 LS Plus argintiu + jante de 17, vopsea metalizata discount si garantie extinsa. Acum am luat tot forumul la rand si incep sa imi cam fac griji ca am observat ca masina nu e lipsita de asa numitele boli ale tineretii si un consum destul de mare, dar cred ca e prea devreme pentru a o judeca. Nu pot spune ca imi pare rau, ba dimpotriva, abia astept sa vina masina, dar sunt si putin ingrijorat pentru ca nu vreau o masina pentru 1 sau 2 ani.

Sper ca ceea ce mi-a dictat inima, dar daca posesorii de Cruze imi pot spune altceva as fi interesat.

Va multumesc anticipat!

  • Like 1

Share this post


Link to post

dannizapa83 uitate pe forumul reno acolo sa vezi probleme,eu cred ca motoarele gm si-au dovedit fiabilitatea,iar sincer orice masina isi are micile ei probleme.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu azi am fost si am platit avansul pentru comanda (1500 ron) la Radacini Motors.

Masina Cruze 1.8 LS+ M/T pewter gray cu termen de livrare aproximativ o luna.

Discount 15% ca membru ACR din (14875 (pret de lista) + 330 (vopsea metalizata))

+ garantie extinsa 242 (de la 3 la 5 ani)

Total 13166 euro din care se scad 3 tichete rabla.

In plus am obtinut gratuit prima revizie, covorase, pachet legislativ, numere provizorii si carte de identitate.

Din pacate n-am putut sa adaug ca extraoptiune pt 36 euro in plus jantele de 17' :( pentru ca masina e deja comandata (iesita din fabrica), iar alte jante de 17' nu sunt pe stocul Radacini si in cazul unei comenzi nu se stie termenul de livrare. (cel putin asa a motivat dealerul).

Din cate am vazut pentru jantele de 16' sunt doua modele unele cu spitele mai subtiri si altele mai masive.Voi ce model ati primit?

 

dannizap eu nu cred ca vor fi probleme mari cu masina asta.Am incredere in motoarele de la opel si cred ca Chevrolet Cruze este mult peste Aveo sau LAcetti (ma refer la fiabilitate si calitate).Din pacate Cruze nu este o masina perfecta si nici nu tinde sa fie pentru ca piata ei de vanzare sunt tarile in curs de dezvoltare, care au clienti orientati spre pret. Daca totusi apar probleme, garantia de 5 ani ma face sa stau linistit. Consumul cred ca este acceptabil pt o masina ca asta si in conditii de trafic bara la bara e normal sa consume mai mult. Pentru traficul din Bucuresti o masina buna ar fi fost una dintr-o clasa mai mica.Dar nu le poti avea pe toate. Pentru mine Cruze ramane alegerea optima (best value for money)

Edited by maximcatalin
  • Like 1

Share this post


Link to post

dannizapa83 uitate pe forumul reno acolo sa vezi probleme,eu cred ca motoarele gm si-au dovedit fiabilitatea,iar sincer orice masina isi are micile ei probleme.

 

Pe forumul Reno nu am vrut sa ma uit pentru ca stiam demult despre problemele pe care le au peugeout si renault si nu am luat niciodata in calcul o achizitie din "produsele" acestea.

Am citit ceva pareri pe forumul asta si sincer am vazut si nemultumiti si nu mi se pare normal avand in vedere ca, cu precadere, e o masina noua.E un trend, ca un proaspat posesor de Cruze sa se bucure de ea in cadrul topicului de impresii ca apoi sa apara dupa destul de putini km la topicul apropiat de probleme tehnice.Sper totusi sa fie o impresie de a mea si atat, dar asa am observat aici.E adevarat, garantia e garantie, dar iti cumperi masina sa te ajuti si sa te bucuri de ea si nu sa o duci in service. In fine, poate vreun "avansat" in km facuti cu un cruz ne prezinta si un jurnal de bord cu eventuale probleme aparute.

Vad ca esti un viitor posesor al unui Cruze. Poate ne spui ce te-a facut sa te decizi?

Edited by dannizap83

Share this post


Link to post

O masina isi arata valoarea in momentul in care iese din garantie.

Asta in functie de cate pagube iti face in buzunar.Oricum GM mai are pana sa se EUROPENIZEZE complet.

Share this post


Link to post

Cele cu spitele mai subtiri (personal mi s-au parut mult mai interesante) sunt doar pe diesel, doar 16". Cele de 17" sunt cu spitele "masive".

Atentie, jantele pt. benzina sunt 5x105, cele pt. diesel 5x115.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...