Jump to content
Sign in to follow this  
Salex

Formula 1 - 2010

Recommended Posts

Dupa ce Alonso s-a transferat la Ferarri si Button a plecat la McLaren ce suprize ne mai asteapta sezonul asta ? Oare o sa reuseasca McLaren ceea ce a reusit Brawn GP anul trecut ? Pina la urma are 2 campioni mondiali in echipa, campioni in sezoane consecutive ... Sau mincatoria interna va fi suficient de mare incit sa-i faca sa scape printre degete ambele titluri ... ca doar am mai vazut recent asa ceva.

 

Crede cineva ca Schumi va avea o prestatie remarcabila ? Eu unul nu prea cred, recunosc ca nu l-am simpatizat niciodata pe Schumi, deci as putea fi subiectiv. Totusi, s-au schimbat destul de multe fata de vremurile cind dadea recitaluri si nici virsta nu mai este de partea lui. Punctual, pe o vreme ploioasa, ar putea sa se impuna insa nu cred ca va avea vreun cuvint de spus in ierarhia finala a sezonului. Si-apoi ... nu mai are Ferarri in spate ;)

 

Astept cu interes debutul noului sezon, chiar daca nu o sa ma mai trezesc la 4:00 am pentru a asista la startul cursei din Australia :)

Share this post


Link to post

Ce nevoie sa mai aiba de ferrari in spate, mercedes au cel mai bun motor si pe brawn.

Share this post


Link to post

Schumi asta nu se vaita mai demult ca nu mai poate, ca l-a luat reumatismul, alea-alea? :D

Share this post


Link to post

Schumi nu trebuie subestimat. Recunosc ca nu i-am fost fan, dimpotriva, dar vazandu-l la cursele de sfarsit de an, pe mai multe tipuri de masini (diferite motoare, diferite sasiuri), a fost intotdeauna printre finalisti. Nu acelasi lucru se poate spune despre fosti campioni mondiali de F1. Are abilitatea de a pune la punct o masina, spre deosebire de ceilalti, din orice campionat ar veni ei. Si asta face diferenta. In plus, pare mult mai matur si mai determinat decat inainte si faptul ca a ales sa concureze pt o alta echipa decat Ferrari, nu ma poate face decat sa devin fanul sau (in ultimii ani s-a simtit lipsa lui in F1, trebuie sa recunoastem). Nu va conta (pt mine bineinteles) daca nu va castiga inca o data campionatul mondial, dar cel putin va avea un cuvant de spus in lupta cu lupii tineri, care mai au de invatat de la el. Nu mi-l pot inchipui ca va pleca de pe locul 6-10 in cursa si va face tot posibilul sa scoata ce e mai bun din masina aia.

Cu toate ca sunt fan inrait Rossi inca de la aparitia acestuia in motomondial, am vazut acelasi lucru in comun cu Schumacher: ambii fac ceea ce fac din placere, ambitie si dupa aceea restul (bani, ca aia se duc la stilul lor de viata).

Share this post


Link to post

Am fost mereu fan Schimacher desi in cariera lui a facut anumite manevre care nu ii sunt demne de un campion. Odata cu revenirea lui voi incepe sa ma uit la curse iar, totusi desi are "suruburile ruginite" o sa aiba un cuvant greu de spus, pauza oricum se va cunoaste in evolutia lui. Alonso o sa fie o forta daca va avea o masina competitiva, talent are destul, oricum este greu de dat pronosticuri acum...exista Massa, Button, piloti buni carora le trebuie un "material" competitiv" care sa iasa in evidenta.

Share this post


Link to post

Degeaba revine MSC, F1 nu mai poate fi la fel cu asa conducatori. Dupa cum s-a vazut valul a fost cu mult mai mic decat atunci cand a plecat.

Formula 1 nu mai e la fel fara honda, bmw, toyota, michelin, de la anul si fara bridgestone.

Sa mai zic si de Kimi, dar poate revine anul viitor la red bull, echipa cea mai frumoasa.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Aici ai dreptate Tommy dar si aici este o mare <<mafie>>, interesul este in frunte mereu.

Share this post


Link to post

 Crede cineva ca Schumi va avea o prestatie remarcabila ? Eu unul nu prea cred [...]

Nici eu nu prea cred, da' nu exclud varianta clasării undeva "în frunte"  :rolleyes:

Share this post


Link to post

In materie de dezvoltare a masinii Alonso e aproape la fel de bun ca Schumacher, in orice caz cel mai bun din "noul val", noul de acum 3-4-5 sezoane.

Saptamina trecuta s-au dat la Valencia, 1.ALO, 2.MAS, 3.SCH, la o secunda de ALO.

Ferrari se pare ca au masina anul asta, Mercedeza doar cu ceva vraji de la pantofar mai poa' sa ia prima linie pe grila ...

Share this post


Link to post

Ai vazut vreodata rezultatele de anii trecuti din antrenamentele de iarna de la Valencia si rezultatele finale? Sau ti-a soptit vreo vrajitoare violeta si stii tu ca testele astea dau invingatorul, ca tot vorbesti de vraji.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Dupa am auzit ca M.Schumacher revine in F1, in maxim o saptamana mi-am luat bilete la Hungaroring. Nu m-am mai uitat la F1 dupa plecarea lui. Pur si simplu nu mi-a mai placut :)

Sper sa revina in forma lui cea mai buna !

Share this post


Link to post

Salutare,

 

cine transmite noul sezon?

Pe TVR.ro nu am gasit nimic

 

In weekend-ul asta incepe nebunia,prima cursa e la Bahrain (2010 FORMULA 1 GULF AIR BAHRAIN GRAND PRIX (Sakhir) 12 - 14 Mar), sper sa se descurce calutul cabrat :drinkers:

Bafta MSC! :lavolan:

Share this post


Link to post

E destul de veche, insa acum am descoperit-o pe asta :D

 

LE: @CristiP:

 

TVR1

 

13 Martie

12:55 Formula 1: Calificări pentru Marele Premiu al Statului Bahrain (live) Transmisiune directă de la Sakhir

 

14 Martie

13:55 Formula 1: Marele Premiu al Statului Bahrain (live) Transmisiune directă de la Sakhir

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Deci, grila de start arata cam asa:

 

 

1. Sebastian Vettel

2. Felipe Massa

3. Fernando Alonso

4. Lewis Hamilton

5. Nico Rosberg

6. Mark Webber

7. Michael Schumacher

8. Jenson Button

9. Robert Kubica

10. Adrian Sutil

 

 

Cu putine ore inaintea startului etapei si al sezonului am putea face citeva observatii si presupuneri:

 

1. Prima, evident, se refera la MS, se pare ca "batrinul" si-a intrat destul de repede in mina, toata stima

 

2. In rindul echipelor cu pretentii (Ferrari, RBR, McLaren, ) nu cred ca va fi liniste (sper !), fiecare echipa are cite 2 piloti cu pretentii la titlu. La McLaren e posibil ca situatia sa fie cea mai incordata insa si de la Ferrari sau RBR ma astept sa muste lupii cei tineri.

 

3. Poate ca este prematur sa ne pronuntam insa noii veniti par a fi departe de plutonul fruntas. Prin noii veniti ma refer atit la echipe cit si la piloti.

 

4. Presimt un start cu cintec, in special din partea celor clasati pe pozitiile 3 si 4. Data fiind configuratia traseului la start, probabil vom avea mai multe incidente in primul viraj.

 

------------------------------------------------------------------------

 

LE1: Start in ton cu asteptarile, Alonso forteaza si trece inaintea lui Massa. Un numar mai mic de incidente decit ma asteptam, doar vreo 2-3 masini pocite.

 

Evolutie a cursei destul de previzibila, multe masini ... virgine ... cedeaza astfel incit tot aia vechi fac legea. Fara surprize la standuri.

 

Turul 34: Vettel pierde controlul cursei (parca nu prea cred in teoria penei de gaz emisa de ... stiti voi cine, ma feresc sa-i pronunt numele) in favoarea lui Alonso si Massa. Probabil ca Vettel va abandona daca o tine in ritmul asta ...

 

-------------------------------------------------------------------------

 

LE2: Turul 37 ... din nou individul (oarecum) mentionat mai sus chifleaza in stilul sau caracteristic. Banuiala mea este confirmata de mecanicii RBR : "It's mechanical ... exhaust failure ..."

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Edit final: Dubla Ferrari, dupa ce Vettel a condus mai bine de jumatate de cursa ! Rezultat meritoriu pentru Alonso la prima lui cursa oficiala sub simbolul calutului cabrat, nici ca isi putea dori cineva mai mult de atit. Din pacate nici de data asta nu prea am vazut dueluri adevarate, diferentele tehnice dintre bolizi dicteaza destul de bine clasamentul final al cursei. Probabil, pina la sfirsitul sezonului va ramine intrebarea din titlul topciului .... Sa speram totusi ca tinerele echipe se vor pune ceva mai bine la punct si vor juca, in viitoarele curse, roluri ceva mai avansate decit alea de simple obstacole aproape stationare. In ceea ce ma priveste, mi-am propus pentru aceasta vara participarea activa la Hungaroring, zgmotele de nedescris ale esapamentelor au inceput sa mi se stearga din memorie in cei 12 ani de cind nu am mai vazut pe viu o etapa de F1.

 

Pina la viitoarea cursa, predau microfonul ... aaa, adica tastatura :D

Edited by Salex

Share this post


Link to post

La jumatatea cursei am adormit,atat de plictisitoare a fost.Niste schimbari in fara rost,mai ales treaba cu rezervoarele de 250 de litrii,stau si ma intreb cum o arde atata carburant in caz de accident...

Schimbarile la boxe faceau 50% din spectacol cand se putea si realimenta.La team radio se auzea numai save tyres,save tyres...

Share this post


Link to post
... La team radio se auzea numai save tyres,save tyres...

Mai urmeaza sa auzim: scoate-o pe liber si las-o sa curga. Am adormit inaintea ta, noile circuite sunt facute, parca, dupa reguli bio, de post.

Share this post


Link to post

Si sa posteze consumurile pe forum.

Sa salveze cauciucuri, ca la anul pleaca si bridgestone, si probabil va aduce bernie vreo montana ceva,

ca am vazut noile echipe ce pot face. Nici nu e de mirare, numara zilele de antrenamente pe an pe degetele de la un picior.

Share this post


Link to post

... numara zilele de antrenamente pe an pe degetele de la un picior.

 

Sau, si mai tare, intra in cursa fara nici un fel de teste ;) . Ca doar am avut astazi parte si de asa ceva

Share this post


Link to post

O sa vedem faze ca saptamana trecuta in WTCC,sa iasa din cursa cu un defect sa fie tras la boxe sa se poata remedia defectul si pana la finalul cursei sa bage teste,sa vedeti distractie atunci cand 7-8 masini din 22 fac teste si celalalte se bat pt puncte :D .

Share this post


Link to post

Plictiseala dusa la extrem F1 de anul asta. Daca o continua in felul asta cred ca o sa inregistrez cursele si o sa ma uit la ele in noptile cand o sa am insomnii :mrgreen:

Share this post


Link to post

Ho bre ! Ca abia incepu' circul. Ma rog, iarasi zic ... sa speram ca va fi circ :D

Share this post


Link to post

Au fost cateva dueluri, imi pare teribil de rau de Vettel si de Red Bull, cea mai frumoasa echipa.

Mi se pare conjuncturala victoria ferrariurilor, pilotii de la Mercedes inca nu sunt intrati in mana si cred ca pe linga ei si Red Bull va merge bine si Force India. Si mai cred ca McLaren va avea zile grele cu tot cu doi piloti campioni.

Zvonuri sunt ca s-ar intoarce si Raikkonen in F1 la Red Bull, din 2011 sau poate chiar de anul asta, in WRC nu prea reuseste altceva decat sa rupa masina.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Da, un motiv foarte bun sa revina in F1 =))

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Parca vad ca se suceste Mosley asta si la jumatatea sezonului reintroduce alimentarea la standuri in timpul cursei :D .

Share this post


Link to post

Daca a inceput sezonul de reintoarceri in F1 poate se intoarce si Alain Prost, ca l-am vazut ieri foarte mandru la volanul Prafuitorului (Duster pentru vorbitorii de franceza) :mrgreen:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...