Jump to content
Sign in to follow this  
capicapitan

Reglaj Culbutoare

Recommended Posts

La 13.04.2019 la 10:29, adrian_r5 a spus:

trimis cu wetransfer 😉

Mulțumesc, 

 

Cu ajutorul unui prieten am reușit să reglez culbutorii, însă acum țăcănitul s-a mai diminuat dar motorul merge foarte foarte bine, se înfige bine.

A durat cam 12 ore, în condiția în care a trebuit să desfac toată galeria de admisie și majoritatea componentelor de pe acolo pentru că un șurub s-a retezat iar unul abia l-am scos cu un mox pentru că un idiot l-a introdus greșit și s-a bulit, după aceea problemă cu valva PCV, un așa zis mecanic a pus-o invers ca să nu cumpăr alta (40 ron) și îmi consuma ulei în draci (nu dădea fum alb) 

O să încerc să îi pun ulei Mobil One 5W40 poate devine puțin mai silențios, în prezent are 138k și am folosit GM 10W40 (am luat mașina la 128k) (mă ajută, dacă cobor puțin vâscozitatea?)

Share this post


Link to post
3 hours ago, RaiciuIonutMarius said:

Mulțumesc, 

  😉

Share this post


Link to post
17 hours ago, RaiciuIonutMarius said:

O să încerc să îi pun ulei Mobil One 5W40 poate devine puțin mai silențios, în prezent are 138k și am folosit GM 10W40 (am luat mașina la 128k) (mă ajută, dacă cobor puțin vâscozitatea?)

Nu.

Share this post


Link to post

Salutare, am si eu acel tacanit la ralanti (Spark 2006, motor 1L): 

Si vreau sa-i fac un reglaj la culbutori, am citit tot topicul dar am cateva nelamuriri:

1. Numerotarea cilindrilor incepe de la distributie?
2. Din ce am citit aici se poate regla doar din pinionul axului cu came, dar pe manual scrie ca mai trebuie urmarit un reper si pe arborele cotit sa fie aliniat. Ca sa se invarta de la arborele cotit ce ar mai trebui desfacut?
3. Pentru montat inapoi cabac culbutori e de ajuns doar garnitura sau mai trebuie vreo pasta de montaj?

Multumesc!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...