Jump to content
Sign in to follow this  
Esperatul

Caseta de directie La Cielo-Espero-Nubira-Leganza

Recommended Posts

 

Poti, te rog, sa detaliezi ? Nu ma prind pe unde ai pierderea respectiva de iti ajunge in interiorul masinii. Sigur este lichid de servo ?

Multumesc de raspunsuri.

Pierd lichid de servo la intrarea coloanei volanului in "peretele" ce desparte interiorul masinii de motor, deasupra pedalierului, de acolo se strange sub presul de cauciuc si mai departe se scurge afara pe undeva prin dreptul usii de la sofer. Sigur este lichid servo fiindca il completez la cateva zile cand directia incepe sa "scarțîie".

Share this post


Link to post

Salex, e problema clasica la Cielo, simeringul de la pinion, unde se uneste caseta cu coloana de directie. Am avut-o si eu, dar am preferat inlocuirea casetei (cea veche e la Dj, o pune pe espero acum) cu una de Nexia.

Share this post


Link to post

Ca sa simplific problema, am 2 intrebari:1. La Cielo Executive 16v trebuie data jos caseta de direcție pentru schimbarea simeringului de la pinion? 2. Pentru schimbarea simeringului trebuie deschisă caseta de direcție? Puteți sa detaliați? Mulțumesc

Share this post


Link to post

Scrie mai sus, tot un post de al meu.

Ca idee kit-ul ala de reparatie se gaseste greu si e 95 RON (l-am luat sapt trecuta din targ vitan)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut. Am găsit și am citit. Știți pe cineva care sa facă înlocuirea simeringului de pinion? Sunt din București. Cam cât costă manopera? Mulțumesc

Share this post


Link to post

De curiozitate: cum se comporta caseta manuala la Cielo? Se cunoaste o diferenta extraordinara intre cea manuala si cea cu servo? Acum cativa ani am condus un GL care nu avea servo, dar n-am bagat de seama, mi-a zis proprietarul la final, dar nu prea mai tin minte...Ma gandeam sa-i bag una manuala si scap de orice belea, oricum tin aceasta masina pt treburi cotidiene, rutina, nimic deosebit. Ar trebui alta coloana de directie sau altceva (prinderi, bride etc) ??

Edited by alexinno

Share this post


Link to post

Scrie mai sus, tot un post de al meu.

Ca idee kit-ul ala de reparatie se gaseste greu si e 95 RON (l-am luat sapt trecuta din targ vitan)

Salut. Am citit tot ce s-a scris despre înlocuirea simeringului de pinion. Sa înțeleg ca acest simeringul se poate înlocui fără să se desfacă caseta de direcție? Și sunt 2 variante : 1. Se demontează caseta de direcție 2. Se desface coloana volanului și se introduce simeringul în casetă din interiorul mașinii? Mulțumesc

Share this post


Link to post

Buna, am o nubira 1 si ar trebui sa mai strang cepul de reglaj al cesetei de directie. Pot sa execut operatia pe masina si cum?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...