Jump to content
Sign in to follow this  
vieri

Prelungitor Electric

Recommended Posts

Va salut. Am un cablu care provine de la un prelungitor si are 3 fire electrice in interior. Doresc sa pun o priza pe cablu. cum trebuie sa conectez cele 3 fire? 2+1? sau unu si unu si al treilea nu-l mai pun? sa nu radeti daca e banala intrebarea prefer sa intreb acum decat sa intreb dupaia un magazin de unde sa-mi cumpar sigurante electrice. :P :P :P

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ai impamantare, faza si nul...asa ca iti trebuie o priza cu impamantare ca sa legi cele trei fire, daca vrei priza simpla fara impamantare folosesti doar doua fire (faza si nul). Firul de impamantare este de obicei galben cu verde. Succes !

Share this post


Link to post

2 din fire au legatura cu pinii de la stecher, adica "betele" care intra in priza.

Firul 3 e impamintarea.

Vezi care sint primele 2 si le folosesti(aparat de masura sau un bec de lanterna si o baterie). 3 este optional; daca prizele tale din casa au impamintare poti pune si al 3 lea.

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Asta e priza si firul. Si impamantarea nu conteaza cu care din celelate 2 fire o folosesc?

post-21374-1255111538_thumb.jpg

post-21374-1255111571_thumb.jpg

post-21374-1255111579_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cauta prin casa o lanterna folosesti becul si bateria si vezi care din fire sint cele care duc la bornele stecherului...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Asta ca sa-mi dau seama care sunt firele principale? cu un creion electric nu merge?

 

Cauta prin casa o lanterna folosesti becul si bateria si vezi care din fire sint cele care duc la bornele stecherului...

 

De fapt nu prea am inteles ce trebuie sa fac .Poti sa detaliezi pls? :osanale:

Share this post


Link to post

Ai grija ca firele sa nu se atinga!!

Bagi stecherul in priza.

Pui creionul de tensiune pe fire si vezi pe care se "aprinde".

"Marcheaza" firul.

Scoti stecherul si il bagi invers in priza.

Pui creionul de tensiune pe fire si vezi pe care se "aprinde".

"Marcheaza" firul.

Cele 2 fire marcate sint cele utile.

Cit faci operatiunile astea SA NU SE ATINGA FIRELE INTRE ELE!!! Altfel cauti sigurante pe la vecini...sau stai pe intuneric :)

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Mama ce sfat,eventual sa incerce asta in baie,cu apa pe jos 

 

Fire desizolate si alte nebunii in priza... Cu 220v nu e de joaca!  :shocking:

Edited by Dr.L

Share this post


Link to post

Mai degraba desfaci si in partea aialalta si vezi cum e acolo... As pune pariu ca ala albastru e impamantarea dar trebuie verificat.

Share this post


Link to post

Io sunt sigur ca negru e iimpamantare, maro si albastru sunt faza si nul.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Regula este: cel mai deschis la culoare se pune la pamant. Se mai respecta vreo regula ?

Share this post


Link to post

din ce imi dau seama uitandu-ma la fire firul albastru e mai subtire decat celelate 2. dar diferenta nu e f mare.

Share this post


Link to post
Fire desizolate si alte nebunii in priza... Cu 220v nu e de joaca!  :shocking:

In priza nu intra fire "desizolate" :D (o fi antonimul cuvantului rarizolate?), intra stecherul de la capatul alalaltu'.Sfatul lui lascarica ramane valabil. Daca ti-e teama de traznet, poti aplica aceeasi metoda, dar in loc sa bagi stecherul in priza, bagi creionul de tensiune in priza (testezi sa se aprinda, daca nu se aprinde, schimbi bortificiul). Apoi: atingi o borna de la stecher de creionul de tensiune, atingi pe rand fiecare fir cu degetul, cand se aprinde creionul de tensiune, bingo, ai facut bijectia intre borna si fir, (fara niciun 220 de volti pe afara de locul lui, priza). Faci aceeasi operatie cu cealalta borna si identifici si al doilea fir. Ai grija sa nu se atinga fire intre ele, pentru ca s-ar distorsiona rezultatele testarilor :D (nu exista pericol de electrocutare sau de scurt circuit).

Edited by zet

Share this post


Link to post
Mama ce sfat,eventual sa incerce asta in baie,cu apa pe jos

 

Fire desizolate si alte nebunii in priza... Cu 220v nu e de joaca! :shocking:

 

Poate sa o faca si in cada plina care e problema...atita timp cit firele stau in aer...

 

 

Mai degraba desfaci si in partea aialalta si vezi cum e acolo... As pune pariu ca ala albastru e impamantarea dar trebuie verificat.

Partea cealalta sint sigur ca e... stecher turnat. Altfel nu posta pe aici.

Chestia cu, culoarea ... s-a luat teapa nu tot timpul se respecta...

Share this post


Link to post

La o asa chestie era buna si ultima prastie de multimetru, de 10-20 de lei.

 

@vieri, cumpara-ti asa ceva! Dupa aia ne va fi mai usor sa iti dam sfaturi! :)

Share this post


Link to post

Da intr-adevar stecherul e turnat. dar daca sa zicem ca montez priza, unul din fire il leg la unul din pini si celelalte 2 le leg impreuna la al doilea? sau al treilea il pun in mijloc?

Edited by vieri

Share this post


Link to post

Cel albastru il legi in mijloc iar celelalte doua in laterale.

Share this post


Link to post

si daca albastrul nu l-am nimerit si nu e impamantarea ce se intampla?

Share this post


Link to post

Nu legi nimic impreuna. Fiecare fir il pui in asa fel incat sa ajunga la o chestie afara.

 

Nu stiu ce intelegi prin mijloc, dar ma gandesc ca te referi la impantare, care va ajunge in lateralul ?techerului ce il bagi in priza. Celelalte le legi in stanga si in dreapta. Asa ar trebui sa faci. :)

 

PS: De care sigurante ai? :D

 

si daca albastrul nu l-am nimerit si nu e impamantarea ce se intampla?

O sa iti sara sigurantele cand bagi ceva in priza.

 

De care sigurante ai?

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

deci ca sa terminam odata si sa nu va mai stresez. Firul maro la unul din pini , firul negru la celalat pin si firul albastru in mijloc. si ce se intampal daca nu le-am nimerit imi sar sigurantele cand bag stecherul in priza( aia din perete), sau cand bag ceva in priza din cablu?

 

aha acum am inteles.

Edited by vieri

Share this post


Link to post

mi-a mai venit o idee. dar daca nu mai conectez firul albastru deloc( adica impamantarea, ca nu stiu sigur daca cel albastru este) mai imi sar sigurantele?

 

ps: mai bine ma duc la un prieten cu cablul ascuns in buzunar ii bag ceva in priza si... > :) > :) > :)

Edited by vieri

Share this post


Link to post

Daca nu e albastru impamanatarea, atunci inseamna ca alt fir e impamantarea. Duuuh . :mrgreen: Daca albastrul e nulul, o sa ai probleme, cu o probabilitate de 50%. :D

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Dacă tot nu-l "legi" şi alegi varianta de a-l lăsa "liber" izolează-l bine la capăt :)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Am riscat si a mers. Asa ca nu imi mai trebuie alte sigurante :) ) . Firul maro si cel negru l-am pus la cei doi pini si firul albastru in mijloc. Imi cer scuze daca v-am stresat :P :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...