Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Chevrolet Cruze - Audio

• Please log in to reply
78 replies to this topic

#41 ionelfromrom

ionelfromrom

Forumist

• Membru
  • 62 posts
  • Din:Tg-Jiu
  • Auto:Chevrolet
  • Model:Cruze 1,6 ls
  • An:2010

Posted 06 July 2010 - 21:31

Sa ne spui care e diferenta de sunet, merita o ba, asa la prima vedere par ok difuzoarele si sunt si maricele.

Salut
Astazi am finalizat lucrarea cu boxele si vreau sa va zic ca se aud foarte bine ,trebuie facute reglajele de inalte si bass separat pe radio si separat pe cd si se aude destul de bine dar nu pot sa va zic cum se aud in comparatie cu un cruze cu boxe de fabrica pt. ca nu am avut ocazia sa aud acele boxe dar un lucru e cert eu sunt incintat de cum se aude .
Nu am gasit reglajul de fader (nu stiu daca am scris corect) .
Stie cineva daca exista acest reglaj la sistemul audio montat pe cruze ls plus?

#42 pomo

pomo

Forumist

• Membru
  • 52 posts
  • Din:--
  • Auto:chevrolet
  • Model:cruze ls
  • An:2009

Posted 06 July 2010 - 21:43

Se pare ca la ls nu este fader in sist audio.

Firele zici ca erau in stilpi , cum aistiut care sunt cele pt dif ?

Edited by pomo, 06 July 2010 - 21:44.

#43 Axix

Axix

Forumist

• Cont inchis
  • 112 posts
  • Din:Romania
  • Auto:Dacia
  • Model:1310
  • An:1976

Posted 07 July 2010 - 21:17

Nu am gasit reglajul de fader (nu stiu daca am scris corect) .
Stie cineva daca exista acest reglaj la sistemul audio montat pe cruze ls plus?

Nu exista, din moment ce are doar pe fata difuzoare, iar cele montate ulterior pe spate sunt o mixtura, sau mai exact ai 6 difuzoare pe fata(cu cele 2 mici din stalpi)
In secolul XXI, firma de renume , face masini cu 2 difuzoare si nici macar posibilitate tehnica de fader(fata-spate)?!
Pana si Dacia de 5600 euro, care-i troaca-n rest, are 4 difuzoare.
Rusinos de jenant!

Edited by VAXXi, 08 July 2010 - 08:16.

#44 pomo

pomo

Forumist

• Membru
  • 52 posts
  • Din:--
  • Model:cruze ls

Posted 07 July 2010 - 21:47

Aici ai dreptate!

#45 ionelfromrom

ionelfromrom

Forumist

• Membru
  • 62 posts

Posted 08 July 2010 - 09:22

Se pare ca la ls nu este fader in sist audio.

Firele zici ca erau in stilpi , cum aistiut care sunt cele pt dif ?

Salut
Am inteles cum e cu faderul ,firele pt difuzoarele spate se afla in stilpii de mijloc intr_o mufa si au pozitia 20 pt masa si 19 pt firul de plus difuzor ,mufa e numerotata asa ca nu o sa aveti probleme .Daca doreste careva pot sa va zic si culorile la fire dar acum nu mai stiu exact si nu vreau sa va spun prostii dar pot sa ma uit dinou pe o documentatie luata de aici de pe net dupa care si eu m_am inspirat si va pot spune si culorile la fire dar e suficient daca stiti pozitia lor in mufe .

#46 madkat

madkat

Forumist

• Membru
  • 2315 posts
  • Din:Bucuresti
  • Auto:Alfa Romeo / VW
  • Model:156 2.5 V6 / Bora TDI
  • An:1999 / 2001

Posted 08 July 2010 - 11:31

Ma bag oleaca in seama - la VW unele tipuri de RCD-uri au 4 iesiri dar la echipare slaba masinile au doar doua difuzoare (incinte de fapt). Fader in aceast aconfiguratie nu exista in meniu. Insa daca se conecteaza orice alte difuzoare pe iesirile nefolosite Fader-ul se "activeaza" singur. Poate e asa si la cruze?

#47 Axix

Axix

Forumist

• Cont inchis
  • 112 posts

Posted 08 July 2010 - 18:58

Fader-ul se "activeaza" singur. Poate e asa si la cruze?

Nu e, tocmai de asta-i de kko. Se pare ca ar lega pe spate firele (deci are 4 iesiri, 8 fire in MP3-cel putin asa "zice" ei)  dar nici vorba de fader. 

Nu apare si nici n-o sa apara,ca-i de vina pretul.

#48 romeosuta

romeosuta

Forumist

• Membru
  • 94 posts
  • Din:Satu Mare
  • Model:Cruze 1.6 LS

Posted 09 July 2010 - 08:58

As zice ca cei de la chevy au acelas cablaj pe toate modelele de cruze ( ma refer la audio ) si as intelege ca sunt puse de pomana pentru modelele inferioare si doar la LT sunt speciale pentru 6 boxe, dar atunci de ce totusi si modelele LS au cablaj conectat la CD, ceva trebue sa fie pe acolo ca doar acele fire sunt legate la CD, eu sunt de parere ca CD-plaierul chiar are 6 iesiri 4 fata si 2 spate, altfel acele fire ar fi puse fara sa fie legate si s-ar conecta doar la gama LT. Partea cu faderul nu o inteleg nici eu.

#49 ionelfromrom

ionelfromrom

Forumist

• Membru
  • 62 posts

Posted 09 July 2010 - 15:01

Salut
Pe cruze sl , sistemul audio e doar stereofonic (2 canale) daca era cuadrofonic (4 canale) atunci avea fader.
La cruze ls deci sunt 2 canale si se pot lega minim 2 difuzoare iar maxim nu pot sa va zic dar fara probleme pot sa leg de exemplu 8 difuzoare fara probleme ,trebuie doar ca impedanta celor 8 difuzoare in functie de cum sunt legate sa nu fie mai mica de 4 omi pt ca daca e mai mica de aceasta valoare amplificatorul final din scula audio are de suferit si sigur se va deteriora.Deci pe ls avem in cazul meu 6 difuzoare legate pe 2 canale .

#50 Axix

Axix

Forumist

• Cont inchis
  • 112 posts

Posted 09 July 2010 - 15:50

Nu e, tocmai de asta-i de kko. Se pare ca ar lega pe spate firele (deci are 4 iesiri, 8 fire in MP3-cel putin asa "zice" ei) dar nici vorba de fader.

Trebuie sa fac o corectura, caci am uitat de cele din stalpi. Are 6 iesiri, 4 fata, 2 spate.

Deci pe ls avem in cazul meu 6 difuzoare legate pe 2 canale .

Ai 4 fata si 2 spate. Ceea ce-ti lipseste e functia fizica de fader. Iesirile sunt fata-spate.stanga-drepta. Era inutil sa-i puna fader pe 4 difuri pe fata, dar nu cred ca au comandat MP3 doar cu iesire front-left-right.
Parerea mea...Oricum ar fi, tot de kko ramane. Votare usoara!

#51 ionelfromrom

ionelfromrom

Forumist

• Membru
  • 62 posts

Posted 11 July 2010 - 07:54

Sal
Iesirile sunt doar stanga-dreapta si atita.

Edited by EM!L, 11 July 2010 - 09:07.
Nu mai cita integral mesajul anterior! Folosește AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

#52 sake007ro

sake007ro

Forumist

• Membru
  • 47 posts
  • Model:Cruze
  • Nr. Inmatr.:B-13-SAK

Posted 13 July 2010 - 09:10

Salut,
Voi posta cateva din linkurile si informatiile pe care le-am adunat eu pana acum despre navigatia de Cruze.
De retinut ca cea originala de pe Cruze e de doi lei - nu are touchscreen,nu are harta Romaniei,DVD player,TV etc.
Prin cautarile mele pe net am gasit mai multe modele,iar dintre toate m-am oprit asupra cateva dintre ele.

1.WS-863 este un model cu CAN BUS si are toate features-urile generale - dvd,gps,dual zone,usb,sd card etc - mai jos linkul de pe ''made-in-china.com''.Eu am deja o oferta de pret pt asta de la un chinez de 355USD+75USD transport.NU face reducere la volum.Fie ca luam unul sau 10 buc nu da reducere.

http://www.easy-share.com/1910201686/the -filmulet cu modulul http://www.wincencn.com/product_view.asp?bookid=83 -link catre compania care il face

2.C7012CC este un model mai performant fata de cel de sus si de ceea ce se gaseste pe piata,in sensul ca are un procesor de 600Mhz in loc de 400,Windows 6.0 in loc de 5.0,USB Direct Control/doua intrari USB la care se poate conecta su un hard extern cu capacitate nelimitata.
Cei din China mi-au dat un pret de :

C7012CC: USD400.00-- with 4GB SD Card & Map
Shipping cost to you by DHL: USD97.00

Ei fac reducere la nr de bucati,iar de la 10 buc in sus pretul este de:

For 10pcs: USD370.00/pcs, but the average shipping cost would be less also.
Rearview Camera: USD25.00-- Optional
(deci 30USD discount/buc tinand cont ca transportul va fi mai ieftin la nr mai mare de buc)
http://www.fedomcn.com/sdp/717381/4/pl-3732930/0.html?qs=chevrolet

Mie asta mi s-a parut cel mai ok
Ca si o varianta asemanatoare,daca nu chiar acelasi model,am gasit pe ebay canada si germania aceste linkuri:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Chevrolet-Cruze-DVD-GPS-Navigation-Multimedia-System-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem4aa2befd00QQitemZ320558005504QQptZCarQ5fAudioQ5fVideo
http://cgi.ebay.de/Chevrolet-Cruze-NAVI-DVD-GPS-NAVIGATION-autoradio-/220604030796?cmd=ViewItem&pt=CE_Auto_Hi_Fi_Autoradios&hash=item335d065f4c

Daca va uitai la nr modelului veti observa ca sunt exact aceleasi sau asemanatoare cu cel din China,deci am tras concluzia ca sunt luate tot de la prietenii nostri chinezi.

3.HL-8635GB-1 este un model cu CAN BUS si interesant deasemeni.
Am primit tot din China un pret de:

HL-8635GB for Chevrolet Cruze=>380$ with 7.0 inch Digital screen/DVD/BT/TV/FM/IPOD/RDS/GPS/CAN BUS
Igo map is ok for Europe=>10$

Optional function:
DVB-T=> 40$
Rear camera=> 30$

Shipping cost is 85$ by DHL to Romania.
Pe astia nu i-am intrebat inca de discount la nr de module.
Ideea este ca mai exista si H-8635GB-2 care inca nu mi-am dat seama prin ce difera.

4.TTI-7913 model care se gaseste si pe piata romaneasca si costa intre 1900-2400 RON
L-am gasit si la chinezi cu un pret de :
Chevrolet Cruze TID-7913 WITH GPS: USD320/PC
Problema este ca NU ARE CANBUS PT FUNCTIILE MASINII,decat pt cele ale volanului:

Toate modelele se pot gasi usor pe internet si aproape toate dupa codurile lor,mai ales pe made in china.com
Va sfatuiesc sa aruncati si voi o privire pe linkuri si apoi sa trageti o concluzie.
Daca este cineva interesat,ne putem strange mai multi - cel putin 10 si putem comanda modulele din China,la un pret mai bun si la buc si la transport.
Astept feedbackuri si poate ne bagam la o comanda comuna.

#53 VAXXi

VAXXi

Ghiocel sălbatic cu tractor

• Admini
  • 8518 posts
  • Din:București / Ploiești
  • Auto:Suzuki / Daewoo
  • Model:JB43 / C18LE / C15LE
  • An:2007 / 1995 / 1997

Posted 13 July 2010 - 09:26

O nota referitor la navigatiile astea chinezesti: pe net si-n poze sunt excelente, nemaipomenite si super faine. Si eu aveam de gand sa cumpar unul, pana cand am ajuns intr-un magazin cu zeci (nu exagerez, zeci de modele generice, plus diverse facute special pentru anumite modele de masini) si m-am cam luat cu mainile de cap.

Ecrane foarte proaste (fie foarte putin sensibile, fie cu urme de zapada la cele conectate analogic, si doar 1-2 cu culori mai de Doamne'ajuta), butoane strambe din fabricatie, care se apasau foarte greu, interfata cu utilizatorul facuta "pe genunchi" cu greseli de traducere prin meniuri, si impresie generala de "ieftin". In tot magazinul era O SINGURA unitate care mi-a placut (ecran frumos, conexiune digitala, materiale placute la atingere, etc) ... si costa cat una "de firma". Deci, incercati sa vedeti unitatea pe viu inainte de-a da banu' pe ea, sa nu fiti dezamagiti.

#54 sake007ro

sake007ro

Forumist

• Membru
  • 47 posts

Posted 13 July 2010 - 09:39

De acord Vaxxi,
eu si cu inca doi posesori de Cruze vrem sa cumparam.
Ideea este ca am folosit aceeasi judecata ca si tine,adica vrem sa luam unul sa vedem cum functioneaza,constienti fiind ca aceste chinezarii pot fi proaste.
Deasemeni suntem constienti ca aceste chinezarii impodobesc deja toate masinile producatorilor din Europa si ca pe oricare dintre ele ne-am uita,chiar si modulele originale au inscriptionate pe ele Made in China.
Exista un district in China,Shenzen,sau ceva de genul asta care se pare ca este un fel de ''sillicon valley'' al chinezilor si de unde pleaca toata electronica asta auto.
Eu deja am niste contacte,la nivel de email,de la chinezii astia.
In principiu este binevenit oricine isi doreste,cum v-am spus si mai sus,suntem 3 deja,astept sa ne strangem cat mai multi,eventual ne hotaram asupra unui model,il comandam si daca trece testul ramane unuia dintre noi care il va plati integral celorlalti si apoi ne putem combina la mai multe bucati pt a ieftini transportul si pretul /bucata.
Bafta!

#55 sake007ro

sake007ro

Forumist

• Membru
  • 47 posts

Posted 14 July 2010 - 09:01

Sal baieti,
dupa inca cateva cautari am descoprit niste linkuri extrem de utile cu privire la modul de functionare al modulelor.
Aici http://www.chevroletcruzeforum.com/index.php?/topic/270-gpsdvd-player/ un link cu ce discuta baietii de pe international si parerile celor care si-au instalat deja!

Aici link catre youtube cu modulul in functionare http://www.youtube.com/user/abdullahbaser#p/u/15/5P_pmuVarCA
E belea!
Io nu mai am nici un dubiu,doar banii imi trebuiesc :)

#56 ALiCE

ALiCE

Forumist

• Membru
  • 583 posts
  • Auto:Chevy
  • Model:Cruze 2.0D LT

Posted 14 July 2010 - 09:13

Cele de la Cruze, din ce am inteles, vin fara 'butoane' - se folosesc cele originale, ale masinii.
Asa ca e important sa mearga touchscreen-ul bine, softul se poate schimba, fiind vorba de Windows Mobile.

#57 Phonyx

Phonyx

Forumist

• Membru
  • 194 posts
  • Din:Oradea
  • Auto:Chevrolet Cruze
  • Model:1.8LT
  • Nr. Inmatr.:BH..CRZ

Posted 17 July 2010 - 12:06

Si eu is interesant de sistemul de navigatie si daga guvernul boc nu mi-ar fi scos din buzunar diferenta de tva de cca 600E cu siguranta l-as fi comandat,dar asa cred ca numai anul viitor o sa reusesc.Oricum astept parerile voastre.

#58 sake007ro

sake007ro

Forumist

• Membru
  • 47 posts

Posted 19 July 2010 - 10:04

In grupul acesta sunt deja 4 persoane hotarate sa cumpere.
o sa iti dam un feedback dupa ce il luam.

#59 Phonyx

Phonyx

Forumist

• Membru
  • 194 posts
  • Din:Oradea
  • Auto:Chevrolet Cruze
  • Model:1.8LT
  • Nr. Inmatr.:BH..CRZ

Posted 19 July 2010 - 18:37

Iti multumesc mult si ar fi super ca la montare sa faceti un filmulet sa vedem cum se schinba ca astia din service habar nu au ce si cum,si sincer nu as lasa pe mana lor sa imi zgarie ceva pe acolo.

#60 copanel

copanel

Forumist

• Membru
  • 8 posts
  • Din:bucuresti
  • Model:cruze

Posted 26 July 2010 - 23:04

salut ,

referitor la display-ul de 7" care are navigatie gps si radio cd mp3 cu toochscreen, tv, bluetooth si etc m-ar interesa si pe mine f mult.Mai ales pt slotul usb..i-am intrebat la reprezentanta daca au posibilitatea sa monteze separat in cotiera si slot usb si mi-au zis ca nu se poate.Am incercat sa conectez un sistem gen intrare aux si iesire usb dar nu a fost recunoscut de masina.M-ar interesa sa mearga si comenzile de pe volan.e f rau cand conectezi un mp3 sau ipod la aux si trebuie sa stai cu mana pe el sa il butonezi in loc sa fii atent la drum..deci daca se mai hotaraste cineva , chiar as vrea sa comand din china .

Pana acum pe cruze'ul meu am pus folii pe geamuri spate + luneta , folie pe stopuri , miam pus boxele pe usile din spate.Mi-am comandat scutul pt motor ( este pe okazii la 365 ron ) am vazut ca la comandat de la reprezentanta la 8 mil .
As vrea sa mai comand de la reprezentanta aparatorile de noroi fata-spate care sunt 150 ron ( cam mult ) , sa imi pun dvd in loc de casetofon ( este enorm de mic , doar o linie ) , sa imi montez instalatie de xenon , si poate candva si cipuri la motor.

Masina merge bine , imi place f mult forma ei , interiorul ( exceptie casetofonul mic ) volanul si mai ales schimbatorul care este f mic :X .
Eu am LS si cel mai rau si cel mai rau care ma seaca este consumul.Masina este 1.6 si 113 cp dar cred ca este cam putin pt cat este de mare , de aceea si consumul de 10-11 care il am cu ea in oras.In afara cand trec de 110 ( si cu toate ca merg constant , ar fii fost ideal un LT sau pilot automat ) imi ia intre 7 si 8 .
Chiar imi pare rau ca nu miam luat LS 1.8 sau macar LT 1.6 ... :( dar nu am mai avut rabdare inca 2-3 luni...
Ceva care mi se pare f prost la ea sunt senzorii de parcare spate care tiuiee din ce in ce mai tare cu cat distanta se reduce..Sunt degeaba in bara , nu ma orientez niciodata dupa ei.
In rest sunt multumit de ea.

As vrea sa stiu daca si-a montat cineva instalatie xenon , dvd in loc de casetofon cam cat a costat si daca merita...

multumesc !

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users