Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Chevrolet Cruze - Audio

• Please log in to reply
78 replies to this topic

#21 pomo

pomo

Forumist

• Membru
  • 52 posts
  • Din:--
  • Auto:chevrolet
  • Model:cruze ls
  • An:2009

Posted 08 November 2009 - 20:46

ce spuneti de site-ul asta ?

http://www.superichm...php?cate_no=138

#22 iso

iso

Forumist

• Membru
  • 1130 posts
  • Din:Galati
  • Auto:Opel
  • Model:Insignia
  • An:2010

Posted 08 November 2009 - 21:25

balogm, recunosc ca am citit pe sarite topicul tau dar pina la urma n'am inteles unde ai gasit semnalul pentru difuzoare. Ai tras fire din fata de la RadioCD sau ai gasit semnalul pentru difuzoare in usa in vre'o mufa?

Edited by iso, 08 November 2009 - 21:26.

#23 balogm

balogm

Forumist

• Membru
  • 118 posts
  • Din:RO
  • Auto:Chevrolet
  • Model:Cruze LS+

Posted 09 November 2009 - 17:34

Asa cum reiese din ce am scris mai sus dar si din poze am tras fire doar in usa. Am adaugat doi pini in conectorul usii.

Tin sa iti multumesc foarte mult iso pentru linkul catre Chevrolet TIS 04.2009 :banana:,de cind tot caut documentatia asta.

Daca as fi avuto cu o zi inainte, as fi economisit ceva timp in determinarea celor doua fire cu semnal difuzoare din cele patru, dar mai ales si polaritatea lor.
Polaritatea a fost cel mai dificil de determinat intrucit fiecare canal audio are amplificatore in punte, adica ambele fire active. (lucru ce ma dus la concluzia ca amplificatorul scoate o putere mult mai mare, dar care este limitata drastic pentru calitatatea audio.
Studiind in documentatie am vazut ca Cruze poate venii in viitor cu dotari de pina la 11 difuri din care doua subwofere lateral in porbagaj.

Multam pomo pentru link.
Eu vreau sa imi mai adaug la masina aparatori de nori si eventual la aripi. (Drumurile din Rominia sunt nasolii si o gramada de griblura si asfalt sare pe tabla).
Daca stie careva unde se gasesc aparatori noroi/aripi originale sau mai putin originale dar care vin perfect, eventual ceva poze, multam ;) .

Edited by balogm, 09 November 2009 - 17:38.

#24 stefangirbaci

stefangirbaci

Forumist

• Membru
  • 30 posts
  • Din:Timisoara
  • Model:Cruze

Posted 10 November 2009 - 22:33

de la ce dealer?

stiti cumva ce firma sunt boxele?
radio-cd-ul ce putere are? 4X 40 w sau 4X 25w ?

Edited by EM!L, 22 November 2009 - 19:21.

• liviu09 likes this

#25 liviu09

liviu09

Forumist

• Membru
  • 21 posts
  • Model:Cruze LS 1,6
  • Nr. Inmatr.:...

Posted 11 November 2009 - 11:27

Expocar
Originale GM identice cu cele ale lui Balogm
Nu stiu.

Toate cele bune

#26 stefangirbaci

stefangirbaci

Forumist

• Membru
  • 30 posts

Posted 13 November 2009 - 20:26

BALOGM: spune-mi te rog radio-cdul de pe cruze are iesiri si pt boxe spate? sau le-ai legat la iesirile pt boxele de pe fata? si eu vreau sa imi pun boxe pe spate dar mi-a zis un electrician ca e riscu sa se buleasca radio-cdul daca nu are 4 iesiri.... te intreb asta pt ca sunt cam paralel cu partea electrotehnica :)

#27 balogm

balogm

Forumist

• Membru
  • 118 posts
  • Model:Cruze LS+

Posted 14 November 2009 - 00:09

Are iesiri separate fata spate.

Nu ar fi rau inainte sa puneti intrebari dinastea sa si cititi ce am scris mai sus. Am scris ca am tras instalatie electrica doar in usa (Suna cumva asta a legat difuzoarele la cele din fata) adica semnalul spate vine pina in stilp.

#28 stefangirbaci

stefangirbaci

Forumist

• Membru
  • 30 posts

Posted 14 November 2009 - 14:48

am citit tot ce ai scris inainte ... DAR am mentionat ca sunt paralel cu electrotehnica :)

#29 Axix

Axix

Forumist

• Cont inchis
  • 112 posts
  • Din:Romania
  • Auto:Dacia
  • Model:1310
  • An:1976

Posted 18 November 2009 - 18:30

Aprox 280 ron inclusiv TVA
Difuzoare ~ 160 ron
Manopera ~ 120 ron

Toti monteaza difuzoare la pretul aproximativ 300 lei, ma refer la dealeri.
Difurile sunt GM, cablaj exista in usi, dar inca n-au dat drumul la fader.
Mai asteptam vreo 4 ani , dupa care ne luam altele!Posted Image

Nici ca sound nu se aude mai bine, doar suplineste golul din spate. Cele 2 dif. de inalte din stalpi nu fac fata la cele 4 de joase -medii din usi.
O senzatie tampita e si diferenta dintre muzica pe CD sau AUX si radio. Primele doua se aud ca volum din pamant.

#30 gabee

gabee

Forumist

• Membru
  • 3 posts
  • Din:suceava
  • Auto:chevrolet
  • Model:captiva
  • An:2007

Posted 06 December 2009 - 17:59

Asa cum reiese din ce am scris mai sus dar si din poze am tras fire doar in usa. Am adaugat doi pini in conectorul usii.

Tin sa iti multumesc foarte mult iso pentru linkul catre Chevrolet TIS 04.2009 :banana:,de cind tot caut documentatia asta.

Daca as fi avuto cu o zi inainte, as fi economisit ceva timp in determinarea celor doua fire cu semnal difuzoare din cele patru, dar mai ales si polaritatea lor.
Polaritatea a fost cel mai dificil de determinat intrucit fiecare canal audio are amplificatore in punte, adica ambele fire active. (lucru ce ma dus la concluzia ca amplificatorul scoate o putere mult mai mare, dar care este limitata drastic pentru calitatatea audio.
Studiind in documentatie am vazut ca Cruze poate venii in viitor cu dotari de pina la 11 difuri din care doua subwofere lateral in porbagaj.

Multam pomo pentru link.
Eu vreau sa imi mai adaug la masina aparatori de nori si eventual la aripi. (Drumurile din Rominia sunt nasolii si o gramada de griblura si asfalt sare pe tabla).
Daca stie careva unde se gasesc aparatori noroi/aripi originale sau mai putin originale dar care vin perfect, eventual ceva poze, multam ;) .

Nu fi egoist, posteaza si pt noi link-ul cu scheme electrice, mai au si altii nevoie.Multumiri anticipate.

#31 Phonyx

Phonyx

Forumist

• Membru
  • 194 posts
  • Din:Oradea
  • Auto:Chevrolet Cruze
  • Model:1.8LT
  • Nr. Inmatr.:BH..CRZ

Posted 14 January 2010 - 20:06

Cautand pe net uite peste ce am dat:
http://www.autogadge...duct-flyer.html
Pare la un pret foarte bun,nu ca si cel de la chevrolet,dece nu poate pune din start si ei asemenea jucarii.:mrgreen:

#32 badea_fane

badea_fane

Forumist

• Membru
  • 23 posts
  • Din:Bucuresti
  • Model:Cruze 1.8 LS
  • Nr. Inmatr.:xxx

Posted 25 January 2010 - 13:57

@balogm ia uite ce am gasit eu aici. Are potential, dar nu as cumpara pana nu as vedea unu cum functioneaza live. Baietii romani sunt destepti. Ei il vand cu 900$

#33 alexfilfa

alexfilfa

Forumist

• Membru
  • 2 posts
  • Din:Pitesti
  • Auto:In curand Cruze

Posted 01 March 2010 - 10:11

A incercat cineva pana acum asa ceva?Pare tentanta ca si pret dar mi-e frica sa nu fie vreo panarama.Daca a pus cineva mana sa ne impartaseasca si noua parerile.Si un link bun pe care l-am gasit
http://www.firmeprod...l TTi-7908.html

#34 leeon

leeon

Forumist

• Membru
  • 3 posts
  • Din:galati
  • Auto:cruze
  • Model:ls +
  • Nr. Inmatr.:br 05 vbg

Posted 08 April 2010 - 00:41

Cautand pe net uite peste ce am dat:
http://www.autogadge...duct-flyer.html
Pare la un pret foarte bun,nu ca si cel de la chevrolet,dece nu poate pune din start si ei asemenea jucarii.Posted Image

e vrajeala mare . in primul rand lipsesc comenile pt naviatie . uitate atent si ai sa vei k butoanele sunt identice cu ce exista deja pe casetofonul masinii

#35 ionelfromrom

ionelfromrom

Forumist

• Membru
  • 62 posts
  • Din:Tg-Jiu
  • Model:Cruze 1,6 ls

Posted 09 April 2010 - 14:42

Salut
Stie careva daca se pot da jos capacele de la difuzoarele de pe usile spate fara a demonta fata de usa?
Daca se pot da jos in acest fel cum se procedeaza?

#36 Phonyx

Phonyx

Forumist

• Membru
  • 194 posts
  • Din:Oradea
  • Auto:Chevrolet Cruze
  • Nr. Inmatr.:BH..CRZ

Posted 05 June 2010 - 18:52

e vrajeala mare . in primul rand lipsesc comenile pt naviatie .

Daca te-ai fi uitat mai atent are ecran touch screen "ecran tactil" asa ca nu este nevoie de butoanele respective,asa ca nu are cum sa fie vrajeala..

#37 VAXXi

VAXXi

Ghiocel sălbatic cu tractor

• Admini
  • 8550 posts
  • Din:București / Ploiești
  • Auto:Suzuki / Daewoo
  • Model:JB43 / C18LE / C15LE
  • An:2007 / 1995 / 1997

Posted 06 June 2010 - 20:18

http://www.firmeprod...Chevrolet+Cruze,+model+TTi-7908.html

Chestia aia se gaseste si pe eBay la o tona de chinezi, de exemplu aici. Pe scurt, sunt niste echipamente "all in one" cu sistem de operare Windows CE peste care ruleaza un GUI incropit de chinezi (cu traducerile si fonturile lor usor de recunoscut). Asta nu-i un lucru rau in principiu, acelasi hardware cu soft chinezesc l-am gasit si la firme "de nume" din audio auto, evident rebranduit si cu alta interfata grafica mai frumoasa.

Interfata comanda direct hardware-ul propriu, si pentru navigatie stie doar sa apeleze un executabil de pe memoria SD (care de obicei este iGo, cel mai piratat soft din lumea navigatiei). Alea mai destepte stiu sa ruleze iGo in fundal, si sa-l aduca "in fata" peste muzica numai atunci cand iGo semnalizeaza o manevra (cam enervant sa mergi cu rocku'n blana si sa-ti intrerupa solo-ul de chitara vocea lui Marcel care zice sa faci la dreapta in 300 de metri).

Pentru audiofili, uitati de ele: n-am vazut nici una pana acum cu SnR mai mare de 85 dB, si-am cautat ceva Posted Image In schimb stiu sa citeasca DVD cu tot ce-i pe el, navigatia in foldere multe e usoara cu touchscreenul, astea noi au si tuner DVB si va puteti uita la stiri in ambuteiaje, etc. O hiba de care-am auzit: fiind atat de mult hardware inghesuit intr-o cutie relativ mica, unele au ventilator pentru racire si trag praf inauntru rezultand defectarea ansamblului optic.

#38 romeosuta

romeosuta

Forumist

• Membru
  • 94 posts
  • Din:Satu Mare
  • Model:Cruze 1.6 LS

Posted 02 July 2010 - 13:19

Salutare

balogm cum stai cu instalatia GPL, o mai instalezi, dane cateva detalii, pret, consum, amortizare?

#39 ionelfromrom

ionelfromrom

Forumist

• Membru
  • 62 posts
  • Din:Tg-Jiu
  • Model:Cruze 1,6 ls

Posted 05 July 2010 - 22:36

Salut
Astazi am montat fara sa finalizez din lipsa timp 2 difuzoare pe spate dar nu in usi le_am montat pe polita din spate pt ca deja erau facute locasurile lor din fabrica ,eu a trebuit sa trag firele din stilpii de la mijloc si sa tai polita dupa forma difuzoarelor.
Difuzoarele sunt cumparate de la real cu 2,2 mil Alpine SPG 69C3

Attached Files

#40 romeosuta

romeosuta

Forumist

• Membru
  • 94 posts
  • Din:Satu Mare
  • Model:Cruze 1.6 LS

Posted 06 July 2010 - 08:30

Sa ne spui care e diferenta de sunet, merita o ba, asa la prima vedere par ok difuzoarele si sunt si maricele.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users