Jump to content
Sign in to follow this  
Den

Probleme Macarale Geamuri Tico

Recommended Posts

Am o problema cu geamurile fata,atat stanga cat si dreapta.Am schimbat de curand chederele pe care culiseaza geamurile fata si am procedat in felul urmator:Am desfacut din suruburi rama geamului si am scos geamul afara.Am pus chederele noi,am pus geamul inapoi,prins in suruburi.

Problema:Acum amandoua macaralele ridica complet aiurea geamul :wallbanger: .Adica daca cobor geamul de tot jos si il urc inapoi merg foarte greu,iar sus de tot imi iese cam la o palma afara de pe cheder.Pur si simplu sare de pe cheder si devine o adevarata distractie sa il pun inapoi.

Culmea e ca aveam chederele vechi rupte si nu se intampla asa ceva.Cel putin macaraua din dreapta era schimbata recent si functiona perfect.Imi scapa mie ceva cand prind inapoi geamul?Eu nu am observat decat doua suruburi stanga dreapta si atat.Daca schimb macaralele scap de probleme?

Edited by Den

Share this post


Link to post

Chiar sub manerul usii fata exista doua suruburi care se numesc "suruburi reglare inclinare geamuri ".Vei observa ca sunt in legatura cu o parghie a macaralei .Le slabesti si inclini parghia, strangi ,faci probe ! :thumbl:

Share this post


Link to post

Doamne..multumesc mult Topser :beerchug:

Share this post


Link to post

Eu am schimbat chederele fara sa dau jos geamurile

Aceeasi problema cu inclinatia o am si eu,ms si eu de raspuns!

Share this post


Link to post

O idee cum sa desfac acele suruburi fara sa le distrug?Desii nu au rugina(am dat si cu degripant..poate,poate) se incapataneaza sa ramana fixe.La amandoua macaralele!De fapt toate suruburile,inclusiv cele de la macara.Nu am reusit sa desfac nici unul de pe nici o usa :wallbanger:

Share this post


Link to post

Care suruburi ? :-?

Share this post


Link to post

Absolut toate suruburile care tin macaralele pe ambele usi.Si nici cu flexul nu ma pot baga acolo..

E belea cu masina asta.Nici un surub nu am desfacut fara chin.

Share this post


Link to post

Foloseste o inelara cu cot ,sau tubulara ,chei de calitate ,in cel mai rau caz se rupe surubul !!

Share this post


Link to post

Pai sunt in cruce cu cap rotund..n-am ce sa fac cu tubularele pe acolo.Se desfac din interior?

Am incercat cu 3 degripante.

Edited by Den

Share this post


Link to post

Aaa ,am avut si eu doua de astea mai rebele ,am folosit o daltita mica cu gura ingusta si un ciocanel (lovesti tangential pe capul surubului ),merge si cu o surubelnita mecanica pe post de daltita !

Share this post


Link to post

off .. am desfacut panoul de la portiera, si nu am gasit, sau nu mi-am dat seama care sunt cele 2 suruburi, ar fi fost superb daca am fi avut o poza ceva, din cate am citit sunt pozitionate sub manerul usii, nu?

Share this post


Link to post

Salut

 

Am o problema cu geamurile fata , cel din partea dreapta a iesit din partea de jos de unde sta asezat. Vreo idee??

Share this post


Link to post

salut..si eu am macaraua blocata...se pare ca s-au dus sinele de ghidaj...alea pe care culiseaza rola aia mica..oare mai pot s-ai fac ceva...am intrebat si o macara noua este 65 ron..mult pt 2 tije

Edited by slim_daddy40

Share this post


Link to post

Salut,

E posibil ca macaraua sa fie inca buna.

Verifica daca se opinteste in ghidajele laterale ale geamului, cele cu cheder.

La mine era deranjat chederul sinei dinspre interior care pur si simplu frana inchiderea favorizat si de uzura rolelor, dar nu decisiv. Am incercat sa-l asez dar era ciupit. M-am enervat si l-am taiat de la nivelul interior al usii. Acum merge perfect.

In sfarsit pot si eu sa deschid si sa inchid din mers geamul. Inainte puteam sa-l deschid in mers, dar de inchis, numai oprit, folosind ambele maini pentru a-l aseza pe pozitie. E... oricum la Tico il poti deschide si pe cel din dreapta de pe locul soferului fara sa te intinzi prea mult.

Share this post


Link to post

problema este de la macara..este mult prea ruginita iar sina este pur si simplu 'decalibrata' se vede ca a fost folosita intens...din pacate necesita schimbare...sh nu se merita sa iei , te poate tine 1 luna si se strica si aia.

Share this post


Link to post

Salut, sunt cam nou pe forum. Am un tico SX din 2000, am mici probleme cu caroseria la masina, motorul cand am cumparat masina era muci, m-am incapatanat am bagat ceva banuti si l-am reabilitat cu totul(bloc, arbore chiuluasa etc,) ma tot bat cu macaralele de la geamuri, fiind tinichigiu de meserie am demontat-o si reasamblat-o si am refacut ce am putut insa macaralele imi dau batai de cap si nu am finante momentan sa le schimb, imi poate da cineva un sfat cum sa le pot repara ?

 


Tico SL* din 2000 pardon

 

Share this post


Link to post

Macaralele daca au cremaliera, pinionul bune nu prea este altceva problema grava, trebuie bine unse, sa cunosti reglajul pt. inclinarea geamului. Daca mai sunt strambe aia se indreapta. In cazul in care nu merg bine geamurile trebuie sa dai jos geamul de pe macara si apoi si macaraua de pe usa, apoi sa pui doar geamul in portiera si sa-l rulezi pt. a vedea unde este problema. In rama portierei geamul ruleaza doar in cheder, astfel ca este de maxima importanta ca el sa se aseze corect in sinele din portiera. Cele doua sine din portiera sunt demontabile si usor reglabile, insa la o adica se pot regla foarte mult, prin mici modificari ale gaurilor de prindere.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...