Jump to content

Photo
- - - - -

Super Stergatoare...

• Please log in to reply
264 replies to this topic

#261 adrian_r5

adrian_r5

Forumist

• Membru
  • 572 posts
  • Din:Timisoara
  • Auto:Matiz-ul lu' sora-mea !
  • Model:E/AC
  • An:2005

Posted 27 June 2016 - 17:34

Habar n-am cum fuctioneaza ... doar l-am pozat cind era "pe loc repaus" ...

Attached Files

#262 Viktor

Viktor

Forumist

• Membru
  • 2945 posts
  • Din:Budapesta
  • Auto:Daewoo
  • Model:Nexia GLE 1.5, 8V
  • An:1995

Posted 06 August 2016 - 08:20

Uite cum le vad eu:

In bratul stergatorului, la capat prinse doua duze, una pe partea inferioara, alta pe partea superioara. Duzele trebuie orientate astfel incat jetul de apa sa ajunga pe toata lungimea lamelei si nu mai mult sau mai putin. Furtunele de alimentare ale fiecarei duze se mascheaza prin bratul stergatorului. Apoi, trebuie gandit un sistem de alimentare de tipul robinet cu doua cai, pe care il poti face fie mecanic (adica pe axul stergatorului ai un robinet cu doua orificii, deschiderea unui orificiu presupunand obturarea celuilalt, astfel incat cand stergatorul e jos se alimenteaza duza de deasupra, iar cand el ajunge sus se alimenteaza duza de dedesubt) fie electronic, cu doua electrovalve, plasate tot in brat sau sub el, astfel incat intr-o pozitie a stergatorului este alimentata o duza, in cealalata pozitie se schimba alimentarea. Sper ca m-am facut inteles. Nu e imposibil, nici foarte complicat, se poate folosi pompa si rezervorul existent.

Intervin complicatii la reglajul duzelor astfel incat apa sa ajunga fix unde trebuie. Mai poti incerca si duze liniare, confectionate dintr-un tub de plastic cu multe orificii, cu mai multe gauri, montate de-a lungul lamelei, la fel alimentate alternativ in functie de pozitia stergatorului.

Am priceput exact despre ce e vorba . Pe modelele noi de stergatoare , ceva mai greu (de evitat mai bine zis) a atirna duze, pe modelul vechi ar fi o idee dar n-o sa dea prea bine , estetic vorbind, in plus, curbura parbrizului automat schimba unghiurile spriturilor. Sa sprituie direct din bratul stergatorului dupa cum imi formasem o prima idee, iar nu tine vrajeala, ca e curbat la capat si se pierde mult teren pentru a se da unghuri corecte a duzelor. Ce mi-a reusit pina in prezent, e a taia un canal de-a lungul bratului stergator pe care sa "fuga" lichidul catre duze, in ideea de a evita furtune si furtunase. Nitel complicat, dar nu imposibil. Variante vad mai multe, dar mi-s ramas in standby pina sa-mi fete mintea o combinatie reusita din punct de vedere estetic , in special.

Toate la timpul lor.

#263 Mircea

Mircea

... cel Batran sau Taticu lu' Stefan cel Mare

• Super Moderatori
  • 10400 posts
  • Din:Buftea
  • Auto:Chevrolet/Peugeot
  • Model:Spark 0.8 i/301 1.6hdi
  • An:2007/2014

Posted 11 August 2016 - 09:02

Eu zic ca unghiul dat de curbura parbrizului este prea putin important, practic duzele sau orificiile trebuie sa lase apa sa curga de-a lungul lamelei, in cat mai multe puncte si cat mai aproape de ea. Astfel stergatorul va merge "pe ud" atat la ducere cat si la intoarcere, fara insa sa stropeasca tot parbrizul, cu deficienta inerenta de vizibilitate aparuta intre momentul in care apa ajunge pe tot parbrizul si cel in care trec stergatoarele si o indeparteaza. In plus, s-ar reduce mult influenta curentilor de aer.

#264 Viktor

Viktor

Forumist

• Membru
  • 2945 posts

Posted 11 August 2016 - 09:51

Pricepem. Doar ce am revenit de-afara, am studiat terenul, iarasi. Ma cam puse in curmezis treaba asta da' nu ma las pina nu-i schimb "modelu". Fir-ar ele . Minimum in trei puncte trebue sa primeasca lichid, si gasisem pe net duze cu 4 iesiri , dar trebue sa le vad pe viu , ce de-s de-o schioapa ... mai bine nu. Stergatoarele de le am momentan, is din doua bucati, la suportul lamelei ma refer, iar minunea de legarura (ce se prinde in brat) e un soi de guma ceva mai tare, nici macar nu-i plastic sa-l pot "modela" pe bunul plac, sa formez duze din el mai bine zis.

#265 Viktor

Viktor

Forumist

• Membru
  • 2945 posts

Posted 08 January 2017 - 10:09

Din pacate nu am reusit inca a pune in practica ideea stergatoarelor minune . Imi trebue o bucata (~1m) de lamela otelita de 14mm latime si nu gasesc fir-ar sa fie . Am ce-i drept (demarou coasa/drujba) dar ii prea ingusta si n-o pot folosi, trebue sa fie lata si dintr-o bucata. Mai sapam .

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users