Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Daca tot e vorba de piese de schimb am zis ca poate ne dam cu parerea, cei cu Espero si nu numai, ce incaltari avem pe masina si ce parere avem de calitatea altor tipuri.

 

Incep eu:

 

fata: Continental - 185/65/R14

spate: Continental - 195/65/R14

 

Si o intrebare: Se pot pune jenti de 15 pe Espero si daca da, unde gasesc si eu jenti de 15 in 4 prezoane si ce marime de cauciucuri pot pune?

Share this post


Link to post

Ai noroc ... jantele de Espero au distanta la prezoane normala, de 100mm, ceea ce inseamna ca te poti potcovi si cu SH-uri uzuale; am un catalog Fondmetal, in care pentru Espero sint indicate urmatoarele dimensiuni de jante: 5,5J14, 6J14, 6.5J15, 7J15, 7J16, 7J17, deci ai avea de unde alege ... pentru a vedea cam pe unde ai putea sa mergi cu cauciucurile ca dimensiuni maxime, utilizeaza calculatorul de cauciucuri de la Utile ...

 

Dimensiuni jante Espero: P.C.D.=4/100mm (numarul si distanta intre prezoane, masurata pe diagonala), C.B.= 56.5mm (diametrul cerculi de centrare pe butuc), E.T.= 38-42mm (offsetul).

 

Iti recomand sa vizitezi magazinul "Cartuning" de pe Calea Floreasca, vis-a-vis de vulcanizarea PrimatGold, 50m de la Spitalul de Urgenta venind dinspre Stefan cel Mare, pe partea stinga ... e acolo un baiat dragut care te poate ajuta ... oricum, la dimensiunile astea sa te astepti la un pret de minim 100E/buc.

Share this post


Link to post

Fata/spate Sportiva G65, 185/65/R14. Nu stiu cine le face, ca sunt facute in EU, dar sunt super, cu desen all season. Am trecut iarna fara nici un derapaj!

Share this post


Link to post

Aha, multam fain! Sunt foarte multumit de ele!

Share this post


Link to post

Pe fata, Barum Brillantis (de vara):

 

http://www.conti-online.com/generator/www/...llantis_de.html

 

Pe spate, Barum Polaris (de iarna):

 

http://www.conti-online.com/generator/www/...olaris2_de.html

 

Am uitat datul cu parerea ... multumit de ele, au rezistat cu stoicism la gropi (am taiat 2, dar presupun ca din moment ce se indoise si janta, nu pot sa le cer prea multe), la borduri. Pe zapada, bine-bine, am urcat lejer pante pe la munte care nu vazusera sare sau masina de deszapezire.

Share this post


Link to post

Fata/spate Uniroyal 205/55 ZR16.

Flex, relativ la ce dimensiuni de jante sunt indicate, sunt curios daca ale mele sunt ok pentru masina. Asa am luat-o si nu vreau sa ii distrug articulatiile cu roti supradimensionate. Cum verific daca totul e ok? Cum imi dau seama daca spre exemplu am 7J16?

 

 

Ai noroc ... jantele de Espero au distanta la prezoane normala, de 100mm, ceea ce inseamna ca te poti potcovi si cu SH-uri uzuale; am un catalog Fondmetal, in care pentru Espero sint indicate urmatoarele dimensiuni de jante: 5,5J14, 6J14, 6.5J15, 7J15, 7J16, 7J17, deci ai avea de unde alege ... pentru a vedea cam pe unde ai putea sa mergi cu cauciucurile ca dimensiuni maxime, utilizeaza calculatorul de cauciucuri de la Utile ...

 

Dimensiuni jante Espero: P.C.D.=4/100mm (numarul si distanta intre prezoane, masurata pe diagonala), C.B.= 56.5mm (diametrul cerculi de centrare pe butuc), E.T.= 38-42mm (offsetul).

 

Iti recomand sa vizitezi magazinul "Cartuning" de pe Calea Floreasca, vis-a-vis de vulcanizarea PrimatGold, 50m de la Spitalul de Urgenta venind dinspre Stefan cel Mare, pe partea stinga ... e acolo un baiat dragut care te poate ajuta ... oricum, la dimensiunile astea sa te astepti la un pret de minim 100E/buc.

Share this post


Link to post

moongoose, e cam la noroc ... nu stiu ce zice in manualul de Espero, dar la Matiz, de exemplu, zice ca pentru schimbarea de la caucioace standard 145/70-13 sau 155/65-13 catre 175/60-13 (cea mai mare dimensiune recomandata) se impune si schimbarea casetei de directie (alt raport de demultiplicare si unghi de bracaj) ... in manualul in engleza da de inteles ca ar scadea manevrabilitatea (lucru adevarat!), iar din surse locale (si "oficiale", in service) am aflat ca s-ar suprasolicita caseta de directie ... mi se pare cam aberant ca o piesa atit de importanta sa fie dimensionata "la mustata" ...

 

Eu am pus pe MTZ jante aliaj 5,5J13 (in loc de 4,5J13) si caucioace 165/65-13 (in loc de 155/65-13) si sint megamultumit ... tinuta de drum ca la case mai mari ... dar ... este posibil sa am probleme cu garantia daca se intimpla ceva la directie/articulatii (eu sper sa nu se intimple!) si pentru a evita chestia asta am pastrat setul de iarna cu jante originale si cauciucuri M+S la dimensiune standard ...

 

Despre 7J16 ... nu prea stiu ce sa-ti zic, deoarece nu stiu dimensiunea standard ... vezi ce scrie la carte si mai vorbim ...

Share this post


Link to post

Am jentile originale cu niste gume de iarna pe ele. Sa le pun pe alea sa vad cum se misca masina, asa de test. Eu as cam vrea sa revin la dimensiunile originale, sau macar un 15'', dar nu 16. Imi place masina vizual dar rotile fiind late se muleaza pe orice denivelare din sosea si e naspa prin oras de mers cu ele. Plus ca ma zdruncina mai tare. Oare dauneaza daca merg vreo saptamana cu gumele de iarna?

Share this post


Link to post

Nu cred sa strice cu ceva daca te preumbli cu celelalte gume. Auzi, daca stii pe undeva jenti sh de 15'' si ceva preturi spune-mi si mie, au am jentile normale de 14'' si as vrea ceva mai mare

Share this post


Link to post

NU dauneaza! numai sa fi atent la frinarile la viteza mare, creste un pic distanta si se blocheaza mai repede! ... am mers 2 ani cu o Lada 1500 incaltata exclusiv de iarna si asta a fost singurul dezavantaj ...

 

Incearca si vezi, parerea mea este ca micile inconveniente de confort sint deplin compensate de imbunatatirea tinutei de drum, in special afara ... cel putin asa e la Matiz, s-ar putea la Espero sa nu fie chiar atit de evident ...

Share this post


Link to post

Daca aud sau vad iti zic. Dar acum am eu o intrebare. E posibil sa fac totusi o investitie in niste gume de vara si sunt curios ce imi recomandati.

O sa le pun pe jentile originale, sa nu ma rupa de tot la buzunar. Ce modele se potrivesc cel mai bine. am auzit de tot felul de caracteristici, performanta, silentiozitate, aderenta, etc. Voi ce gume folositi pe ale voastre? Aveti idee ce se recomanda in mod special?

Share this post


Link to post

Cine să recomande în mod special ? Daewoo probabil ar recomanda Kumho, că alea vin (sau veneau) din fabrică. Cu cât e mai scump cauciucul, cu atât mai bine ! Goodyear, Pirelli, Michelin...

Share this post


Link to post

Eu n-am prea inteles ce vrei sa pui, 185 sau 205? fiindca indiferent de marca de cauciuc cu 3 de 205 iti iei 4 de 185 ... asa ca daca vrei 205 ai merge spre producatori gen Sava, Debica, Matador, Semperit, Barum; pentru 185 la aceiasi bani ai putea tinti mai sus: Fulda, Goodyear, Continental ... la caucioace totul depinde de buget, trebuie sa gasesti cel mai bun compromis pret/performanta ...

Share this post


Link to post

Merg pe jentile ei orginale deci 185.

Oricare din cele enumerate sunt ok? De fapt intrebarea mea este care sunt mai silentioase? Ma intereseaza unele sa ruleze finut la viteze mari, ca astea de 205 se cam aud.

Un Continental ar fi ok? Aveti vreun link cu nishte comparatii intre marci de gume?

 

Eu n-am prea inteles ce vrei sa pui, 185 sau 205? fiindca indiferent de marca de cauciuc cu 3 de 205 iti iei 4 de 185 ... asa ca daca vrei 205 ai merge spre producatori gen Sava, Debica, Matador, Semperit, Barum; pentru 185 la aceiasi bani ai putea tinti mai sus: Fulda, Goodyear, Continental ... la caucioace totul depinde de buget, trebuie sa gasesti cel mai bun compromis pret/performanta ...

Share this post


Link to post

Phiiiiii! m-ai spart! mie poa' sa-mi ururie in cap precum tractorul, numai sa stea pe drum ...

 

Uite, treaba cu zgomotul e foarte delicata ... de regula se compara DIMENSIUNI identice, dar daca nu gasesti vreo comparatie exact pe 185/65 nu prea are relevanta ... acelasi profil de cauciuc poate fi foarte silentios pe 165/70 si galagios pe 185/65 ... din pacate n-am nici un link pentru asa ceva, ADAC-ul german stiu ca face si in general nemtii sint maniaci cu comparatiile ... incearca pe ADAC ...

 

PS: eu in locul tau as zice bogdaproste pentru roatili cu care ai cumparat masina ...

Share this post


Link to post

Ma, e adevarat, arata marfa din afara. Pe autostrada sau oricum pe sosea k lumea stau lipite si merg beton. Dar nu si repet nu sunt de oras. Cum toate strazile citadelei noastre iubite sunt rasfe e destul de naspa de rulat cu roatele astea. Se multeaza prea "bine" pe profilul strazii si trebuie sa fac ajustari continue din volan pe strazi denivelate. Devine obositor dupa un anumit moment.

Repet, la drum lung si din punct de vedere vizual kicks ass.

 

Phiiiiii! m-ai spart! mie poa' sa-mi ururie in cap precum tractorul, numai sa stea pe drum ...

 

Uite, treaba cu zgomotul e foarte delicata ... de regula se compara DIMENSIUNI identice, dar daca nu gasesti vreo comparatie exact pe 185/65 nu prea are relevanta ... acelasi profil de cauciuc poate fi foarte silentios pe 165/70 si galagios pe 185/65 ... din pacate n-am nici un link pentru asa ceva, ADAC-ul german stiu ca face si in general nemtii sint maniaci cu comparatiile ... incearca pe ADAC ...

 

PS: eu in locul tau as zice bogdaproste pentru roatili cu care ai cumparat masina ...

 

Sorry Vaxxi, ma controlez next time :)

Share this post


Link to post

vin io diseara cu Sava Intensa 185/65 R14.. :afro:

pe reno, ievidenth..

Share this post


Link to post

Cele mai silentioase cauciucuri sunt pirelli p6000.

sunt de vara,in speta de ploaie,au profil in v si costa vreo 3.000.000/185/65/R14.

vezi www.tirerack.com parca,pt. comparatii si modele

Share this post


Link to post

Aveti idee unde e Sama? Firma aia de se ocupa cu roti si altele.

Daca aveti o adresa ceva, ma gandeam sa le fac o vizita ca cica ar fi buni.

Share this post


Link to post
Aveti idee unde e Sama? Firma aia de se ocupa cu roti si altele.

Daca aveti o adresa ceva, ma gandeam sa le fac o vizita ca cica ar fi buni.

 

http://www.autofan.ro/SpeedShop.eall

Str. Dimitrie Pompei nr 2 A

Director: +4-0740-535 952

Telefon: +4-021-233.1596

+4-021-233.1597

+4-0722-221.234

+4-0722-222.567

+4-0745-221.234

+4-0788-605.276

Fax: +4-021-233.1596

+4-021-233.1597

+4-0788-605.276

 

Calea Plevnei nr 162

Director: +4-0722-785.445

Telefon: +4-021-224.91.65

+4-0745-541.341

+4-0745-102-584

Fax: +4-021-637.5616

Persoană contact: Marius OLTEANU

harta2_thumb.jpg

harta1_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ar fi de folos daca ati spune si de unde v-ati cumparat gumele, nu numai tipul lor. Ca sa ma orientez si eu sa merg direct la magazin. Nu de alta dar baietii astia nu au site in general si nu pot sa ma orientez la preturi.

Share this post


Link to post

De unde ti-ai luat gumele tale?

Pe spate ti-ai schimbat si jantele sa iti pui 195?

 

Daca tot e vorba de piese de schimb am zis ca poate ne dam cu parerea, cei cu Espero si nu numai, ce incaltari avem pe masina si ce parere avem de calitatea altor tipuri.

 

Incep eu:

 

fata: Continental - 185/65/R14

spate: Continental - 195/65/R14

 

Si o intrebare: Se pot pune jenti de 15 pe Espero si daca da, unde gasesc si eu jenti de 15 in 4 prezoane si ce marime de cauciucuri pot pune?

Share this post


Link to post

Nu am schimbat jantele. Se pare ca cele existente suporta gama 175-195... Eu nu le-am schimbat, asa am luat masina vara trecuta. Din pacate faza nasoala e ca guma de rezerva e 165/70/13, deci trebuie sa-mi iau o janta de 14 si un cauciuc, sta nashpa masina daca pun rezerva pe spate...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...