Jump to content
Sign in to follow this  
Nasul

Se Asfaltează Transalpina, Cea Mai înaltă şosea

Recommended Posts

O potentiala solutie, daca nu pentru pastrarea curateniei atunci macar pentru realizarea acesteia, ar fi taxarea accesului la ambele capete ale drumului. Chestia asta e valabila pentru toate zonele speciale, nu doar pentru Transalpina. Eu asa as proceda, as introduce taxa zilnica, in genul parcarilor cu contor de timp. La iesire platesti pentru cite zile ai stat. Se vor aduna niste banuti cu care pot fi platiti citiva oameni pentru supravegherea comportamentului (ne intoarcem la bita :D ). Evident, se impune si organizarea unor locuri pentru popas/campare, dotate cu cosuri de gunoi, apa, etc.

 

Cred ca un 25-30 lei ar fi destul de just, oricum ar fi la 1/3 sau chiar 1/4 fata de afara. In conditiile in care kilometrul de asfalt costa la fel (sau mai mult decit) in afara, benzina e cam tot pe acolo ... nu ar trebui sa apara nemultumiri vis-a-vis de taxa de acces. In plus, cu timpul si-ar mai recupera si o parte din investitie si ar avea cu ce sa intretina ... viitorul asfalt.

 

PS: Am vazut si eu "coborire" pe Valea Seaca a Jepilor ... cu tocuri de 12 !!! Insa astea sint fenomene, cazuri de targa si la propriu si la figurat. Problema este de alta natura si este intilnita frecvent pe forumul asta, vezi topicul de Motociclism, Camionagii, etc. Repet, intr-o alta forma, ce am zis anterior, de ce sa suport si eu si altii consecintele mitocaniei unor semeni ? Si la ce-mi serveste faptul ca exista locuri extraordinare la care nu am acces din varii motive ?

Share this post


Link to post

Ideea nu ar fi rea sa taxeze fiecare masina care trece... la podu lui peste au pus :)

Daca urci din Durau de ex te taxeaza 5RON de pers.

Ce sa zic se cunoaste cel putin pe unde am fost era curat, au strins salvamontistii...traseul amenajat destul de bine...

Nu mi-a parut rau de bani. Pacat ca nu fac acelasi lucru si pe TRansF ar fi avut destui bani si de investitii...locuri de parcare, cosuri de gunoi...citeva "panorame" sa poti opri sa faci poze.

O idee ar fi sa le privatizeze...sub supravegherea statului...

Oricum degeaba dezbatem noi pe aici daca timpitii fac ce vor ...

Share this post


Link to post

Am fost ieri pe Transalpina, zona minunata, linistita prin faptul ca nu poti ajunge chiar cu orice masina. Se lucreaza in diverse zone si sunt utilaje din loc in loc, insa pana la asfaltare e mult de lucrat la terasament. Daca se va asfalta, zona se va transforma si vor aparea grataragii de weekend pe pajistile de acolo care acum sunt necalcate de om in unele zone si va disparea o parte din farmecul locatiei. M-am simtit extraordinar fara sa intalnesc fum de gratare, gunoaie, sau muzica tare din masinile unora opriti; era minunat sa opresti motorul si sa te bucuri de linistea locului si de aerul curat.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca aici e cel mai potrivit loc sa postez chestia asta, dar daca tot s-a ajuns la discutia despre gunoi, postez si eu un link catre o actiune care ar trebui sa ne puna pe ganduri.

.

Share this post


Link to post

Dar despre gunoiul virtual (offtopicul) ce parere aveti ? Cum este sa vorbesti despre producerea si colectarea gunoiul in comentarea unei stiri despre asfaltarea unui drum ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Domnu' circotas nu discutam de producerea si colectarea gunoaielor la sate sau in jurul blocului...

Era in discutie ca EFECT DIRECT al ASFALTARII acestei cai de acces spre zone teoretic inca "virgine"...

Iar Andrew venise cu o informare/solutie apropo de asta...numai ca e o solutie temporara si fara efect daca nu este urmata si de alte masuri pt mentinerea curateniei...

Share this post


Link to post

Tocmai de asta postul lui andrew a ramas :)

Share this post


Link to post

Si a lui Julius ce avea? Era un exemplu de cit de bine merge "sistemul" in Romania...ca nu sintem in stare sa pastram curatenia in oras si imprejurimi unde colectarea/transportarea se poate face mai facil comparativ cu Trans/Alp/Fag.

Sigur se vor gasi tembeli in "uichend" pe TRANSxxx sa se opreasca la un gratar si sa-si schimbe uleiul, sa-si spele masina pe marginea vreunui (pi)riu...

S-au vazut cazuri...

Pina una alta nu sintem in stare sa gestionam ce deja avem in "sistem" ...

 

"Si la ce-mi serveste faptul ca exista locuri extraordinare la care nu am acces din varii motive ? "

Tie nu dar poate copiilor/nepotiilor nostri o sa le serveasca...

Share this post


Link to post

Domnu' anti-circotas, tu reusesti performanta rara de-a fi offtopic si la caterinca.

Share this post


Link to post
Si a lui Julius ce avea? Era un exemplu de cit de bine merge "sistemul" in Romania...ca nu sintem in stare sa pastram curatenia in oras ...

Ti-ai cam raspuns singur. Nu cred ca e cazul ca pe orice topic sa gasim motive de a ne aprinde si de a discuta in contradictoriu doar de dragul discutiei :)

 

"Si la ce-mi serveste faptul ca exista locuri extraordinare la care nu am acces din varii motive ? "

Tie nu dar poate copiilor/nepotiilor nostri o sa le serveasca...

Imi cer scuze daca te-am jignit cumva cu egoismul meu feroce. Insa, mergind pe linia asta, nu pot sa nu ma gindesc ca in 2012 o sa vina sfirsitul lumii si copii/nepotii nostri nu o sa mai apuce sa vada Transalpina. Strategia de blocare mi se pare deficitara, ce te face sa crezi ca generatiile viitoare vor fi mai bune ? Ce te face sa fi asa de sigur ca fara niste masuri active si agresive impotriva nesimtirii lucrurile vor evolua inspre bine ?

 

Pina una alta nu sintem in stare sa gestionam ce deja avem in "sistem" ...

Aici ai dreptate si asta poate fi deopotriva punctul de plecare sau tinta nemultumirilor noastre. Din pacate, din punctul meu de vedere, strategii de genul "hai sa nu asfaltam ca sa nu aiba bulangii acces acolo" sint deficitare, denota slabiciune, lipsa de implicare si de asumare a unor riscuri si raspunderi. Ma tem ca toate astea nu repreznita cea mai buna reteta pentru evolutie.

Share this post


Link to post

Hai sa imi exprim parerea si vis-a-vis de asfaltarea Transalpina, pentru a nu fi acuzat ca vorbesc numai off-topic. Sigur, e un lucru bun. Faptul ca exista o gramada de nesimtiti care nu stiu sa se bucure de astfel de frumuseti nu justifica privarea tuturor celorlalti care din varii motive nu pot merge pe transalpina. De exemplu ma gandesc la parintii mei care nu au nici indemanarea cred(cu riscul de a ii subestima) de a merge pe Transalpina in stadiul in care se afla acum. Daca ar fi asfalt, ar fi sigur o destinatie si pentru ei. Nu vad de ce ar trebui ca ei sa se sacrifice pentru a putea copiii mei(poate, poate nu) sa se plimbe in voie pe acolo. Iar cei ce isi doresc salbaticie, n-au decat sa isi lase masinile si telefoanele acasa, sa isi ia cortul in spinare(sau chiar sa il lase si pe acela acasa) si sa se bucure de natura. Caci a parcurge un drum, fie el accidentat, cu masina, este o aventura, insa departe de a se numi salbaticie. E acelasi lucru sa mergi cu masina pe un munte de gunoaie. Parerea mea.

 

Planeta asta deocamdata ne suporta asa cum suntem noi. Si asa acoperita in multe locuri de gunoaie cum e ea nu cred ca va muri inaintea noastra. Sunt convins ca daca se va continua in acest ritm "va gasi" o metoda prin care se va scutura de gunoaie(inclusiv de gunoaiele... umane) si va merge mai departe.

 

@Tolin: maestre, mi-as fi dorit sa nu postez linkul pe acest topic, insa am facut-o in spiritul discutiei. Astfel, daca unii isi doresc sa nu se asfalteze Transalpina din cauza ca exista posibilitatea ca zona sa se umple de gunoaie, eu am gasit oportun sa le aduc aminte ca nu exista totusi actiuni ireversibile ale oamenilor.

 

Linkul postat mai sus imi da speranta dintr-un motiv destul de simplu. O mana de oameni au pregatit o actiune prin care au angrenat cateva zeci de mii de alti participanti la o actiune prin care in 5 ore si-au curatat tara de gunoaie. 5 ore pentru un nou inceput. De atat a fost nevoie. Cum isi gestioneaza fiecare un astfel de nou inceput e cu totul alta problema.

Share this post


Link to post
Imi cer scuze daca te-am jignit cumva cu egoismul meu feroce. Insa, mergind pe linia asta, nu pot sa nu ma gindesc ca in 2012 o sa vina sfirsitul lumii si copii/nepotii nostri nu o sa mai apuce sa vada Transalpina. Strategia de blocare mi se pare deficitara, ce te face sa crezi ca generatiile viitoare vor fi mai bune ? Ce te face sa fi asa de sigur ca fara niste masuri active si agresive impotriva nesimtirii lucrurile vor evolua inspre bine ?

Din pacate, din punctul meu de vedere, strategii de genul "hai sa nu asfaltam ca sa nu aiba bulangii acces acolo" sint deficitare, denota slabiciune, lipsa de implicare si de asumare a unor riscuri si raspunderi. Ma tem ca toate astea nu repreznita cea mai buna reteta pentru evolutie.

Salex ai relatii la mama Omida apropo de 2012?

Strategia de care zici e de punere la punct a unui sistem OK pt ceea ce avem deja si dupa aia sa-l extindem...

Share this post


Link to post
Salex ai relatii la mama Omida apropo de 2012?

Nu, era un fel de replica la ideea de a pastra locurile pentru minunatele generatii care vor veni. Se pare ca nu ai prins poanta :)

 

Strategia de care zici e de punere la punct a unui sistem OK pt ceea ce avem deja si dupa aia sa-l extindem...

In afara de Transfagarasan si Bicaz, ce mai avem de genul asta si am putea avea ? Citi dintre voi nu au cochetat sau cocheteaza cu ideea de parcurge Transalpina si ati renuntat din cauza drumului dificil ? Eu recunosc faptul ca sint ani buni de cind vreau sa merg pe acolo si, de fiecare data, am renuntat din cauza grijii pentru caseta de directie, lonjeroane, amortizoare, etc.

Share this post


Link to post

Cu Leganza n-ai nici o sansa! Am incercat eu ! Desi cineva cu un Cielo a trecut! Dar nu era al lui!

Share this post


Link to post

Incearca valea Oltului si a Jiului inclusiv traseele secundare...incearca Maramuresul...

Nu se compara ca dificultate cu Bicazul si TF-ul dar ca peisaje sint super...

Mai era cineva pe aici care facea offroad prin Bucegi pe trasee pietruite...ce ar insemna sa ajungi la Babele cu masina pe asfalt...?

Sau pina la Omul?

Daca vrei Transalpina i-a o Dacie 1300 si faci offroad cu ea...gasesti si la 1000-1500RON...si o vinzi la REMAT dupa, si-ti scoti restul de bani de acolo...

Daca vrei peisaj super du-te in Padis... pui cortul si bati zona pe la pesteri...acces destul de bun fara sa-ti rupi masina in 2...

Share this post


Link to post
... daca unii isi doresc sa nu se asfalteze Transalpina din cauza ca exista posibilitatea ca zona sa se umple de gunoaie, eu am gasit oportun sa le aduc aminte ca nu exista totusi actiuni ireversibile ale oamenilor.

Eu am reusit sa ma abtin, inca, la a cataloga ideea de mai sus. Oamenilor, in general, le este suficienta o poteca pentru a umple locul de produsul lor cel mai reusit (vezi ce a ajuns lantul muntos Himalaia). In anii '90, un poli-tician roman, in functie de decizie, a socotit ca rulajul de pe soselele Romaniei este nejustificat pentru constructia de autostrazi. De multe ori, gunoiul generat de catre drumurile asfaltate este mai putin nociv decat gunoiul virtual, cel al ideilor.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Incearca valea Oltului si a Jiului inclusiv traseele secundare...

Facute amindoua, cel putin Valea Oltului o cunosc la nivel de METRU !

 

Mai era cineva pe aici care facea offroad prin Bucegi pe trasee pietruite ...

Eu eram ala, sau macar unul dintre ei. De ce crezi ca am botezat topicul respectiv "Transalpina de Bucegi" ? Cred ca e mai mult decit elocvent. Ca paranteza, in acea iesire am curatat o poienita SUPERBA de gunoaie, PETuri si alte alea ... Eu zic ca a fost un cistig pentru cei 100 mp, nu m-a platit nimeni, nu m-a obligat nimeni sa fac asta. Poate ca daca am fi mai multi care am face asta nu ne-am mai teme de maldarele de gunoi care o sa ne astepte dupa ce Pasul Udrele o sa fie la indemina oricui. Sau poate ca daca multi (nu neaparat toti) dintre noi o sa gasim un loc curat, fara gunoaie, poate ... poate nu o sa lasam astfel de "marturii" in urma noastra. Insa pasivitatea nu costa nimic, efortul de a fi pasiv e ... 0 !

 

Daca vrei Transalpina i-a o Dacie 1300 si faci offroad cu ea ...

Nu asta e ideea si nici solutia, sigur ca as putea face asta. Insa manelistii nu pot face acelasi lucru ? Sau portbagajul de Dacie nu poate cara PET-uri si alte mizerii ?

Share this post


Link to post

Insa manelistii nu pot face acelasi lucru ? Sau portbagajul de Dacie nu poate cara PET-uri si alte mizerii ?

Prea greu si necesita ceva mai mult decit 2-3 neuroni ...

Iar manelistii tin prea mult la Loganurile lor luate in leasing sa se bage pe acolo...

Daca toti sau macar majoritatea ar fi ca tine ... dar din pacate realitatea bate filmul...

Share this post


Link to post

Salutare !!

 

O fi buna vestea cu Transalpina, nu zic, ca m-as bucura si eu sa nu-mi rup "piticu' " daca mi-o veni sa ma duc pe-acolo, dar vestea cu adevarat buna este alta; au inceput sa lucreze la autostrada catre Constanta. E pe bune !!

Sambata am trecut pe acolo si am vazut utilajele cum sapau un malul acela unde s-a terminat (brusc) autostrada A2. Ma grabeam prea tare ca sa opresc si sa trag doua poze, dar joi trec iar si vin si cu dovezi.

Doamne ajuta s-o termine macar pana-n 2011 !!! :osanale:

 

 

Respect !!

Edited by free_spirit

Share this post


Link to post

Si eu am ramas socat. Au dat gaura in malul ala. :|

Share this post


Link to post

Vedem cum evolueaza lucrarile dupa alegeri.

Share this post


Link to post

Am vorbit acum o ora si umpic cu alx, era la Targu Jiu, pleca spre Valcea si a zis ca ia si Transalpina in piept :D Sper sa nu aiba nevoie de prea multe piese de schimb :D

Share this post


Link to post

A luat lanturi cu el ? :) Pe acolo a venit iarna cred...

Share this post


Link to post
A luat lanturi cu el ? :) Pe acolo a venit iarna cred...

 

 

Cred ca poti sa-i adresezi personal intrebarea. Banuiesc ca de o saptamana s-o fi intors de acolo. :D

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...