Jump to content
Sign in to follow this  
Den

Schimbare Bucsa Caseta Directie Tico

Recommended Posts

Despre aceeasi problema ca a lui Reflex; am ajuns la acea "saiba", am zgandarit-o, dar nu pare sa se miste. E o saiba sau e corpul casetei? Reflex, ai rezolvat dilema? Daca da, cum? Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Am rezolvat problema cu bucsa: are 3 "urechi" ce o impiedica sa iasa; acele urechi trebuie "trecute" (spre ext.casetei) dincoace de acea saiba care nu vrea sa iasa; pentru aceasta, am confectionat un dispozitiv dintr-un ac folosit la crosetat (andrele parca li se spune) si am indoit varful (cam 0.5 cm) la 90 grade. cu acesta si cu o lama de cutit (mai subtire), am trecut cele 3 "urechi", apoi, cu acel ac am impuns bucsa din exterior spre interior. in tot acest timp, cineva tinea volanul virat dr. max. Dupa ce am impuns bucsa, am dat drumul, incet, (tragand in acelasi timp de ac) volanului astfel ca tija casetei a obligat bucsa sa iasa. Nu e o operatie usoara din cauza pozitiei si a locului mic de acces, dar, cu rabdare si insistenta, veti reusi.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut,

Am schimbat recent bucşa cea buclucaşă. Nu pot să dau multe "ponturi" pentru că eram la volan, iar mecanicul îmi

spunea să virez maxim dreapta, apoi uşor stânga...de mai multe ori. Bucşa a ieşit, era mult mai flexibilă decât cea

nouă, probabil că n-am făcut rău c-am schimbat-o, chiar dacă s-a dovedit că nu ea era cauza "pocnetului" pe care-l

face volanul pe loc. Şaiba despre care ziceţi mai sus cred că e un fel de limitator, dacă e ce-mi închipui eu, n-am

avut probleme cu ea, era întreagă, am scos-o, am pus-o înapoi destul de uşor (aşa pare de pe margine cred :) ).

 

Acum urmează întrebarea, se aude un sunet gen pocnet la virat pe loc. Am sperat să fie bucşa pe care am şi

înlocuit-o, deşi mecanicul mi-a zis că e foarte posibil să fie altceva, caseta crede el. Problema e că trebuie să îi

las maşina mai mult timp şi am nevoie de ea, ce credeţi că ar putea fi cauza zgomotului?

Ştiu că nu e cel mai corect, dar vreau să elimin pe rând "suspecţii", cum am făcut cu bucşa, a.î. să nu las auto

peste noapte la demontat şi căutat "buba". Maşina merge bine, virează cum trebuie, dar e clar că ceva nu-i cum

trebe acolo.

L.E.; Am un Matiz, dar am văzut că s-a mai postat în topicul de tico.

Edited by Tevez

Share this post


Link to post

Am si eu un matiz din 2003, e uzata bucsa de la caseta de directie de pe partea dreapta, e chiar asa de usor de demontat si de schimbat?

 

Share this post


Link to post

Doamne, "câtă diferență este de la real ... la imaginar..., sau mă rog, la realitate!" :lol:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...