Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Demontare Ceasuri Bord Aveo

• Please log in to reply
221 replies to this topic

#161 sparkus

sparkus

Forumist

• Membru
  • 26 posts
  • Din:Curtea de Arges
  • Auto:Chevrolet
  • Model:Spark
  • An:2009
  • Nr. Inmatr.:AG-12-STC

Posted 18 July 2011 - 13:29

Buna ziua ,

Stiti cumva daca se poate monta ceas cu turometru la un Aveo HB 2006 de la un alt Aveo /Kalos dotat cu asa ceva ? Unele modele au turometru iar altele nu au , cred ca in functie de optionale/dotari .Am atasat o poza cu cele care au turometru si o poza cu cele care nu au .Nu stiu daca cablajele sunt la fel ?

Attached Files

Edited by sparkus, 18 July 2011 - 15:37.

#162 RON

RON

Forumist

• Membru
  • 4 posts
  • Din:Timisoara
  • Model:Lacetti
  • An:2007
  • Nr. Inmatr.:TM 88 STF

Posted 11 August 2011 - 09:32

Ceasurile de la aveo seamana cu cele de la Lacetti ,la fel si ecranul ,stie careva daca se poate face asta si pe lacetti?

#163 gabyf17z3

gabyf17z3

Forumist

• Membru
  • 1 posts
  • Din:Bucuresti
  • Model:Kalos
  • An:2005
  • Nr. Inmatr.:b 37 xui

Posted 20 October 2011 - 21:59

si pe mine m-ar interesa acelasi lucru...pentru ca am un kalos si nu am turometru...dak stie cine cam cat ar costa ? multumesc

#164 tibileu

tibileu

Forumist

• Membru
  • 7 posts
  • Model:Aveo

Posted 13 November 2011 - 17:44

Salut nu am vazut nici un fel de intrebare pentru Chevrolet Spark asa ca o adresez eu , a incercat careva sa umble la Spark sa vada daca se poate reusi ceva ?

#165 Adrian_C

Adrian_C

Forumist

• Membru
  • 169 posts
  • Din:Timisoara
  • Model:Aveo Sedan 1.4 L, 16 v
  • An:2008
  • Nr. Inmatr.:leasing

Posted 15 November 2011 - 11:11

Salut tibileu,

Da, am incercat eu pe Spark si am si reusit.
Pe Spark, ce poti sa faci, daca ai varianta mai "cheala", demontezi usor de tot cadrul ala negru central, si scoti ansamblul ceasurilor de bord.

Scoti din cleme pexiglasul din fata ceasurilor si apoi cadrul negru ce "individualizeaza" ceasurile, care tot in cleme e prins.
Apoi, MINUNE!!! toate Spark-urile au ceas (ora: minute) si functioneaza in spatele plasicului negru, exact cum la noi la Aveo functioneaza functiile de la computerul de bord in spatele plasticului, dar le-au acoperit nenorocitii din fabrica, pentru a avea ce sa adauge ca optiuni la variantele de top.

Decupezi cu un traforaj frumos, acel plastic negru, exact dupa cum e si usor stantat din fabrica, si gata!!! Are si Spark-ul "chel" ceas.

Despre reglajul ceasului, asta poti sa ma intrebi dupa ce faci operatiunea de mai sus.

Numai bine,
Adrian C.

#166 tibileu

tibileu

Forumist

• Membru
  • 7 posts

Posted 25 November 2011 - 10:44

Salutare si multumesc celor ce mau indrumat ,as mai avea o rugaminte la montare nu am pozitionat corect acul la turometru si imi arata mai mult poate cineva sa ma indrume unde se afla acul turometrului cind masina e oprita ? Este vorba de Aveo...si mersi frumos Adrian_

Edited by tibileu, 25 November 2011 - 10:48.

#167 Raresh20

Raresh20

Forumist

• Membru
  • 443 posts
  • Din:Cluj
  • An:2oo8
  • Nr. Inmatr.:Made in Romania

Posted 25 November 2011 - 12:20

Vezi ca gasesti poza cu acele cand sunt oprite pe topicul asta.E cu cativa mm sub linia de 0.

#168 smart007

smart007

Forumist

• Membru în rodaj
  • 3 posts
  • Din:craiova
  • Auto:daewoo
  • Model:cielo
  • An:1997

Posted 16 December 2011 - 10:20

Am decupat si eu plasticul,am pus o rama frumoasa intre el si ecran(argintie... confectionata de mine) si am reusit sa fac si legaturile in spate pentru shimbatul functiilor afisate. Am preferat varianta cu lipitura prin spatele placii,am pus o rezistenta de 1 kohm si merge brici. Un mic dezavantaj: apasari multe fiind diferite combinatii deoarece un buton are trei functii si celalalt patru.
Urmeaza un senzor de temperatura dupa care revin si cu poze.
Nu puteam sa fac asta fara sa citesc tot ce ati facut voi . Multumesc

#169 Raresh20

Raresh20

Forumist

• Membru
  • 443 posts

Posted 16 December 2011 - 16:01

Sunt curios de lipiturile de pe spate care le-ai facut, ca ma gandeam si eu la un senzor de temperatura dar inca nu am lipit nimic ca sa pot schimba intre functii. Poti da mai multe detalii, eventual poze ?

Edited by raresh20, 16 December 2011 - 16:01.

#170 codeman

codeman

Forumist

• Membru
  • 186 posts
  • Din:Galati

Posted 07 March 2012 - 17:29

Vreau sa va spun ca am reusit si eu...am un aveo din 2008 direct base !
Si te rog codeman daca reusesti sa montezi acolo un batz sa vezi si celalalte functii te rog sa postezi ! MS

Am facut astazi operatiunea dar trebuie sa recunosc ca am dat rateuri la maxim. Am luat un microcontact de la o instalatie de brad stricata, "Batul" a fost facut din textolit, la un strungar. Am gresit la gaurirea foliei si se vede urat dar vad eu cum remediez.

http://www.youtube.com/watch?v=MeNnkXENqxY

#171 DUNE

DUNE

Forumist

• Membru
  • 260 posts
  • Din:drobeta turnu severin
  • Auto:CHEVROLET
  • Model:AVEO SEDAN
  • Nr. Inmatr.:MH 33 JUS

Posted 07 March 2012 - 19:58

Salut tibileu,

Da, am incercat eu pe Spark si am si reusit.
Pe Spark, ce poti sa faci, daca ai varianta mai "cheala", demontezi usor de tot cadrul ala negru central, si scoti ansamblul ceasurilor de bord.

Scoti din cleme pexiglasul din fata ceasurilor si apoi cadrul negru ce "individualizeaza" ceasurile, care tot in cleme e prins.
Apoi, MINUNE!!! toate Spark-urile au ceas (ora: minute) si functioneaza in spatele plasicului negru, exact cum la noi la Aveo functioneaza functiile de la computerul de bord in spatele plasticului, dar le-au acoperit nenorocitii din fabrica, pentru a avea ce sa adauge ca optiuni la variantele de top.

Decupezi cu un traforaj frumos, acel plastic negru, exact dupa cum e si usor stantat din fabrica, si gata!!! Are si Spark-ul "chel" ceas.

Despre reglajul ceasului, asta poti sa ma intrebi dupa ce faci operatiunea de mai sus.

Numai bine,
Adrian C.

are pe aveo si functiile de temperatura si consum sau doar cati km sunt pana la peco si atat?iti multumesc anticipat pt raspuns

#172 Raresh20

Raresh20

Forumist

• Membru
  • 443 posts

Posted 08 March 2012 - 18:17

@ Codeman. Foarte tare, mai lipseste senzorul de temperatura si e complet. Si nu am putut sa nu observ ODO tau, 192 000 km :D ? Am vazut bine ?

#173 DUNE

DUNE

Forumist

• Membru
  • 260 posts

Posted 08 March 2012 - 18:31

Ciudata chestie!! :-?

Salut.Nu stiti daca se poate monta comenzi pe volan la masinile care nu au? :scarpin:

se poate!

#174 rzv21

rzv21

Forumist

• Membru
  • 10 posts
  • Din:arad

Posted 11 March 2012 - 16:20

Am reusit si eu sa fac modificarile. Am confectionat si eu o tija a[roape identica, am avit acces la un strung si alte chestii, iar microcontactorul l-am luat de la un aparat de cafea! Mai ramane treaba cu senzorul de temperatura, daca m-ai aveti noutati va rog sa le postati! mersi bafta la modificari daca aveti intrbari pot sa va ajut ca am facut recent modificarile

#175 DUNE

DUNE

Forumist

• Membru
  • 260 posts

Posted 11 March 2012 - 16:31

Am reusit si eu sa fac modificarile. Am confectionat si eu o tija a[roape identica, am avit acces la un strung si alte chestii, iar microcontactorul l-am luat de la un aparat de cafea! Mai ramane treaba cu senzorul de temperatura, daca m-ai aveti noutati va rog sa le postati! mersi bafta la modificari daca aveti intrbari pot sa va ajut ca am facut recent modificarile

si ce iti arata computerul de bord?

#176 rzv21

rzv21

Forumist

• Membru
  • 10 posts

Posted 11 March 2012 - 19:07

temperatura exterioara(daca se conecteaza senzorul de t), media km(din cate am inteles pe ultimele 10 min),durata de calatoriei si autonomia de combustibil! poti sa vezi filmuletul de mai sus aceiasi treaba!

#177 codeman

codeman

Forumist

• Membru
  • 186 posts
  • Din:Galati

Posted 12 March 2012 - 14:42

@ Codeman. Foarte tare, mai lipseste senzorul de temperatura si e complet. Si nu am putut sa nu observ ODO tau, 192 000 km :D ? Am vazut bine ?

Da ai vazut bine. 192 000 masina rezista. :))

#178 DUNE

DUNE

Forumist

• Membru
  • 260 posts

Posted 12 March 2012 - 15:15

chevrolet...facuta sa reziste, reziste, reziste, rezite!

#179 rzv21

rzv21

Forumist

• Membru
  • 10 posts

Posted 14 March 2012 - 10:01

nici o rezolvare cu senzorul de temperatura???

#180 BogdanNick

BogdanNick

Forumist

• Membru în rodaj
  • 7 posts
  • Din:PH
  • Model:AVEO/KLASS sn3
  • Nr. Inmatr.:PH-00-XXX

Posted 20 May 2012 - 20:47

am achizitionat si eu un aveo acum trei zile. dar il bate pe al tau. are 219000

3 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Bing (1)