Jump to content
Sign in to follow this  
codeman

Demontare Ceasuri Bord Aveo

Recommended Posts

Pentru a avea computer de bord care sa indice aproximativ corect, cel mai bine, cumperi masina cu aceasta facilitate, cand aceasta este oferita de catre producator. Altfel, discutii lungi si sterile, datorate necunoasterii.

 

Legat de acest subiect eu nu am (nu aveam :P ) masina echipata cu computer de bord, dar hai sa va arat ce am descoperit.

Vreau sa imi schimb culoarea ledurilor din bord si am desfacut ceasurile bucata cu bucata pana la placa. Cand am coborat la masina sa pun mufele sa vad ce leduri trebuie sa schimb; surpriza ecranul meu era mai lat si imi arata cati km mai am de facut pana la peco. Deci Ecranul este acoperit partial de folia cu indicatoarele. Dovada?

In schimb nu pot sa vad si celelalte optiuni, banuiesc ca mai trebuie montat ceva

post-6548-1245869805_thumb.jpg

post-6548-1245869837_thumb.jpg

post-6548-1245869860_thumb.jpg

Edited by codeman
  • Like 1

Share this post


Link to post

Pe bordul de hatchback oare e la fel?incearca cineva??

Share this post


Link to post

WOW...! Treaba este foarte interesanta! Mai multe detalii legate de modul in care se desface tabloul de bord... eventual un tutorial, ar fi cred un "best seller"!

 

Din poza nu imi dau seana, dar exista posibilitatea decuparii partii care acopera afisajul?

Share this post


Link to post
WOW...! Treaba este foarte interesanta! Mai multe detalii legate de modul in care se desface tabloul de bord... eventual un tutorial, ar fi cred un "best seller"!

 

Din poza nu imi dau seana, dar exista posibilitatea decuparii partii care acopera afisajul?

 

Se poate decupa dar nu stiu cu ce as putea taia plansa cu indicatoarele. Ca material seamana cu plasticul acela folosit la radiografii numai ca e mai gros. Am stat 2 ani de cand am masina si nu stiam ca am asa ceva :wallbanger: .

Cat despre bordul de hatch as face un pariu ca e la fel.

Edited by codeman

Share this post


Link to post

Asao fi si la Kalos?Aveo 2006?

 

Abramburel, nu faci o incercare?

Share this post


Link to post

La Kalos 2004 nu e sigur :( Am facut bordul bucatele tot cu ocazia ledizarii.

Share this post


Link to post

Vreo speranta la Aveo 2006?

Share this post


Link to post

Fac pariu ca se poate schimba si modul de afisare (temperatura/viteza medie/cronometru/autonomie/etc.). Numai ca trebuie adaptat un push-button ca cel din dreapta care schimba intre tripuri.

Felicitari pentru descoperire, codeman!

 

Offtopic: astia au adoptat aceiasi solutie ca Intel in anii lor de glorie cand faceau procesoare 486SX cu FPU integrat, dar invalidat intentionat. :D

  • Like 1

Share this post


Link to post

Dar, cred ca mai eficient este sa schimbi blocul din dreapta, si sa montezi unul care are deja trip.

Share this post


Link to post

Felicitari pentru descoperire !

Share this post


Link to post

Am terminat de decupat, am fost si l-am montat, iata ce a iesit.

post-6548-1245920624_thumb.jpg

Cu schimbatul ledurilor din bord nu am facut nimic momentan dar mai pe larg in tutorialul ce va urma.

P.S. Unde gasesc niste SMD-uri prin Bucuresti? Maine ajung acolo si as vrea sa cumpar ca pe aici pe la periferie nu gasesc

Edited by codeman
  • Like 1

Share this post


Link to post

Felicitari! Cu ce ai decupat plasticul?

Share this post


Link to post

Mi-am bulit surubelnita scurta, ca ma bagam eu la un desfacut de bord... Insa am o banuiala ca la hatch-urile vechi nu e optiunea asta cu afisajul...

Share this post


Link to post

Foarte tare!

Nici eu nu cred ca hatch-urile vechi (Kaloşii) să aibă opţiunea, pentru că e o altă planşă de bord, alte ceasuri etc. Adică e ceea ce are AB pe sedanul lui "vechi". Am desfăcut şi eu de 2 ori bordul şi parcă nu îmi amintesc să fi dat peste un display mai mare decât era vizibil.

Cred că e valabil doar pentru "noul" Aveo sedan şi "noul" Aveo HB. Nu şi pentru vechii Kaloşi rebrand-uiţi Aveo.

Oricum... strange! Nici nu ştiu dacă să mă bucur pentru cei care pot face "operaţiunea" sau să mă enervez pentru aşa o chestie de neam-prost făcută de producător (astuparea parţială a ecranului).

Share this post


Link to post

Nu m-am putut abtine nici eu, abia am asteptat sa ajung acasa de la servici si sa desfac bordul.

 

Am procedat la decuparea foliei ce mascheaza afisajul, folosind o lama de cutter:

post-8360-1245941589_thumb.jpg

 

Pentru a studia ce fel de contact as putea utiliza pt a schimba functiile, am incercat sa desfac cablajul elecrtonic din carcasa alba:

post-8360-1245942997_thumb.jpg

Cablajul esta mentinut in carcasa de cele 3 gheare notate cu sageata, dar tot nu am reusit da desprind cablajul, acesta fiind tinut de inca ceva in zona incercuita... Banuiesc ca e vorba de LCD. Nu am fortat, ca sa nu cumva sa stric ceva. Poate aveti vreo idee cum se poate dezvelii cablajul, pt a putea adapta un contact.

 

Daca tot am avut cadranul ceasurilor in mana, am profitat de ocazie si am lipit o bucatica de hartie de 1 cm2 in dreptul simbolului de faza lunga, pe interior, sper ca am mai redus astfel din luminozitatea prea puternica a acestuia. Ramane de vazut asta pe intuneric.

 

Rezultatul:

post-8360-1245941610_thumb.jpg

post-8360-1245941618_thumb.jpg

Data viitoare cand, o sa am idee despre cum rezolv cu comutatorul de functii, mai corectez putin aspectul decupajului.

Edited by wwillym

Share this post


Link to post

Să-i înveţe cineva şi pe dealeri să facă schema asta, poate mai cresc şi ei vânzările în aşa "vremuri de criză".

 

La bordul vechi chiar nu cred să fie şanse.

post-3777-1245943932_thumb.jpg

După ochiul meu, nu e loc în sus (a se vedea şi butonul de reset) pentru încă un 125-150% de display. Aşa că am renunţat să-l mai desfac.

Share this post


Link to post

Cifrele au alta forma, deci e vorba de un alt LCD. Si asa cum zici nu prea este loc in dreptul butonului de reset. Tija lui este subtire, dar comfiguratia interioara din jurul tijei este de 3-4x mai mare in diametru.

  • Like 1

Share this post


Link to post

NU stiu sa existe vreun Kalos/Aveo 2006 cu optiunile astea.Totusi...ar fi interesant de vazut...poate avem vreo surpriza.

Share this post


Link to post

O intrebare: CHIAR FUNCTIONEAZA CONTORUL ALA? Si chiar are vreun efect asupra lui butonul ala de pe tabloul de indicatoare? Ca ma trage si pe mine sa pun tabloul de bord pe masa de operatie.

Intreb , in sensul ca ,daca iti arata autonomia de deplasare functie de cantitatea de benzina din rezervor si regimul de mers , sau functie de kilometrajul partial ( mod A sau mod B).

Share this post


Link to post

Cablajul esta mentinut in carcasa de cele 3 gheare notate cu sageata, dar tot nu am reusit da desprind cablajul, acesta fiind tinut de inca ceva in zona incercuita... Banuiesc ca e vorba de LCD. Nu am fortat, ca sa nu cumva sa stric ceva. Poate aveti vreo idee cum se poate dezvelii cablajul, pt a putea adapta un contact.

/quote]

 

Hai sa iti zic cum am facut eu de am ajuns sa tin doar placa in mana:Secretul sta in BERE. La fel m-am chinuit si eu cu acel LCD pana cand am zis ca trebuie sa ajung la aceea placa chiar cu riscul de a strica ceva. Ideea e sa tragi cand dintr-o parte cand din cealalta cat mai aproape de zona cu pricina. Ecranul acela are cca. 20 de picioruse dar te asigur ca iese. Dupa ce il scoti ai grija cum il asezi inapoi. Are un semn in partea posterioara.

post-6548-1245959284_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Revin cu cateva intrebari:

Ai desprins prima data doar LCD-ul si dupa aceea ai indepartat carcasa alba, sau LCD-ul se indeparteaza cu tot cu carcasa, ramanand fixata in aceasta?

 

Vad ca de pe cablaj lipseste microcontactul de selectare a modurilor de afisare. Despre ce microcontact este vorba? ceva asemanator cu microcontactele de panourile de meniu de la televizoare/videorecordere? sau este ceva special, din poza nu imi dau seama.

Ma gandesc la amplasarea unui buton separat, (de ex in butonul fals din stanga panoului de climatizare) dar nu stiu daca electronica permite prelungirea circuitului cu 2 fire de cel putin 1/2m. Ma gandesc la acesta solutionare deorece m-i se pare destul de greu realizarea unei tije de actionare identica cu originala.

 

Oare dispunem de senzorul de temperatura exterioara?

 

Pt tudor2402popescu, contorul functioneaza,am fost in seara asta la un "drive test", si este functional, dar neavand inca contactul rezolvat nu am putut naviga prin meniu.

Share this post


Link to post

Asteptam tutorialul promis de @Codeman, poate in we.

Share this post


Link to post

Codeman asteptam tutorialul tau despre cum se desface, te rugam cat mai repede, ca toti suntem curiosi acuma, macar sa vedem cat mai avem pana la peco :D

Share this post


Link to post

Autonomia s-ar putea sa fie dezamagitoare atata timp cat se bazeaza pe acel senzor de nivel benzina din rezervor.

Share this post


Link to post

@ wwillym

 

Referitor la microcontact nu are niste borne sau terminale de conectare pe acolo ? Sau chiar microcontactul in sine ? Ca banuiesc ca se poate desface totusi . Contorul reactioneaza la butonul singular de pe panou existent din fabrica ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...