Jump to content
Sign in to follow this  
johnny1000

Espero 1.8 - Nivel Ulei Peste Maxim!

Recommended Posts

Pozele facute cu telefonul sunt oricum aproape de realitate cea cu furtunasele e edificatoare pe un laptop la desktop apar mai inchise...oricum nimeni nu mi-a spus nici macar la service insa sunt constient ca drumurile de 5-6 km pe care le fac zilnic duc la o ardere mai pronuntata a uleiul, e regimul in conditii grele! Am citit parca in cartea tehnica sau pe aici pe undeva, nu mai stiu sigur.

Share this post


Link to post

Si ce legatura are asta cu uleiul "nou" din motorul tau ? Sau vrei sa ne spui ca nici n-a fost schimbat ?

Share this post


Link to post

Intr-o combinatie din care sa rezulte culoarea celui uzat, acesta trebuie sa fie majoritar. Pentru ca ai intrebat ce am face noi in situatia ta, ti-am raspuns. Un ulei vechi are proprietati corozive, deci, fara sa circuli, iti ataca motorul.

Share this post


Link to post

Probabil voi face schimbarea uleiului mai devreme de 10.000 km si obligatoriu o voi face personal...nu am nevoie decat de o rampa! Ieri am pus cu mana mea 0,5 litri de ulei nou peste cel pe care l-am adus in discutie ce era in cantitate de sub 3,5 litri...nu pot sa cred ca actualmente am un ulei coroziv in baie! Sper sa am dreptate!

P.S. As putea lejer sa fac o proba, mai precis 10 ml de ulei colorat deja scos din motor peste care as turna 5, 10, 15, 20 ml de ulei nou sa vad ce rezulta...desi solutia ideala probabil ar ramane o analiza in laborator a uleiului. http://www.total.com.ro/Lub/lubroumanie.nsf/VS_OPM/4197EDC5638D668EC1257460003053F7?OpenDocument

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...