Jump to content
Sign in to follow this  
nigro

Asigurarea Obligatorie RCA

Recommended Posts

Salut...poate sa-mi raspunda si un reprezentat CHEVROLET la topicul.

Am chevrolet aveo sedan in leassing din 2007, anul trecut am facut asigurarea obligatorie ma costat 3 milioane 400 lei (vechi), anul asta ma costa asigurarea obligatorie la ei (chevrolet constanta) 8milioane 600 lei vechi. A sunat taicamiu...ca e pe numele lui dar e a mea eu platesc toate astea si i-a dat raspuns "Atat timp cat e in leassing e obligatoriu sa fac asigurarea obligatorie la ei" . Intrebare: Ce naiba e asa mare asigurarea de la un an la altu si diferenta e MARE...mai ziceam daca era bmw sau mercedez...la cine le-am zis cat mi-au zis aia(CHEVROLET) sa platesc...radeau de mureau...e absurd. Voi cat ati platit a 2 asigurarea obligatorie ?(cei cu leasing care sunt)

Share this post


Link to post

RCA Chevrolet pe firma la EUROINS 540 ron pe 12 luni!

Share this post


Link to post

Fiind in leasing, mai mult ca sigur ca ai platit tarif de persoana juridica, pentru ca proprietarul e o persoana juridica.

Tarife pers. fizice BCR Asig

Tarife pers. juridice BCR Asig

 

Dupa cum vezi cam 8 milioane pe an e RCA-ul acum la o masina cu motor de 1,4 persoana juridica. Cand ai facut leasing trebuia sa te gandesti si la lucru asta.

Share this post


Link to post

Daca stau sa ma gandesc, eu nu am platit niciun franc pe nicio asigurare in perioada de leasing a Cielo-ului. Leasing-ul a fost facut pe persoana fizica ( nu ma intrebati de ce nu in rate, a iesit calculul mai convenabil pentru mine in leasing decat in rate), in 2003, si timp de 3 ani mi-a venit acasa plicul cu asigurarea masinii mele, plic trimis de dealer. Casco, idem. Tare chestia, nu?

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Mare atentie!!!!

 

Incepand de anul acesta, chiar daca ai masina in leasing, deci certificatul de inmatriculare este pe persoana juridica, iti poti face RCA pe numele tau, platind tarif de persoana fizica.

 

Treaba o stiu sigur de la un prieten bun. Sigur Asirom face asa ceva si este perfect legal, cel putin in cazul lor.

RCA faci unde vrei, nu va mai lasati pacaliti de formele de leasing/dealeri, sunt banii vostri.

Da pe google dupa"rca ieftin", vei gasi un site cu acelasi nume si suni si intrebi. Asa a facut bunul meu prieten.

Succes!

Share this post


Link to post

Teoretic se poate sa-l faci tu, practic foarte putin accepta. Firma de leasing fiind proprietara autoturismului poate sa faca orice.

Share this post


Link to post
Mare atentie!!!!

 

Incepand de anul acesta, chiar daca ai masina in leasing, deci certificatul de inmatriculare este pe persoana juridica, iti poti face RCA pe numele tau, platind tarif de persoana fizica.

 

Treaba o stiu sigur de la un prieten bun. Sigur Asirom face asa ceva si este perfect legal, cel putin in cazul lor.

RCA faci unde vrei, nu va mai lasati pacaliti de formele de leasing/dealeri, sunt banii vostri.

Da pe google dupa"rca ieftin", vei gasi un site cu acelasi nume si suni si intrebi. Asa a facut bunul meu prieten.

Succes!

 

Cedam zice altceva http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=2

Ai o baza legala in care faci afirmatia de mai sus?

Share this post


Link to post

Tu ai vazut de când dateaza cele citate de tine? S-au mai schimbat lucrurile între timp.

Share this post


Link to post

Deci e pe bune? Pot face RCA pe persoana fizica (tot la bcr) desi masina e in leasing? In iulie trebe re-innoita polita.

Share this post


Link to post

Da e pe bune si la fel e si la cei care au contracte de inchiriere sau comodat cu PJ, tot la tarif de persoana fizice se poate incheia RCA-ul.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Daca contractul pe care ti-ai dat semnatura ( citindu-l sau nu ) scrie ca trebuie sa acceptie rca-ul lor la ce pret au chef nu ai ce face.

 

Spun asta din experienta.

 

Am experienta cu 2 firme de leasing.

 

Prima imi baga rca pe gat la pret dublu fata de pretul real dar in contract nu au mentionat treaba asta si a fost suficient sa ma duc pana la ei cu un paragraf subliniat si s-au potolit iar a doua specifica ca sunt obligat sa accept asigurarile lor dar anul asta a fost chiar cu vreo 10 lei mai bun pretul decat ce imi dadea o prietena de la o firma de brokeraj.

Share this post


Link to post

Saptamana viitoare fac si eu identificarea la masina, inmatriculare, etc.

Inmatricularea o voi face pe persoana fizica, pe numele meu, asa ca pot sa aleg RCA-ul.

Aveti vreo recomandare de RCA la care sa nu fie taiata niciuna din tarile de pe cartea verde? Asta pentru ca probabil voi mai avea drumuri prin Moldova sau Ucraina si n-am chef sa-mi fac carte verde suplimentar pentru asta.

A, si SA NU AUD DE BECERE ASIGURARI, DAAA? X( Nici sa-mi ofere RCA cu 10 ron/an nu mai calc pe la kkt-ul ala de banca din parc. Si nici de Astra.

 

@nigro: sa vezi ce misto a fost in decembrie, cand mi-a expirat la Clio RCA-ul. M-a costat 190 ron sa-l reinnoiesc. In fine. La sfarsitul lui decembrie m-am dus sa reinnoiesc RCA-ul la matiz. Aveam vreo 300 ron la mine, gandindu-ma ca nu poate sa coste mai mult de atat RCA-ul la ascutitoare pe 1 an. Imi zice aia pretul: 550 ron, da v-o facem cu 530 ron, ca mai aveti 5 masini asigurate la noi. Mie sa-mi pice dintii din gura. N-am mai zis nimic, am dat vreo 270 ron pentru 6 luni si am plecat in fuga de acolo. La Mercedes facusem polita pe 800 ron in noiembrie, dar aia e masina de 28000 de euro, totusi. Altfel, ca-i 0.8, ca-i 1.6, asigurarea-i aceeasi, nu intereseaza pe nimeni ca ai vrut tu sa-ti iei masina de cilindree mai mica.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Pai BCR Asig stiu sigur ca nu au tari taiate la cartea verde; de altii nu stiu. Sa vezi ce-o sa-ti pice dintii la sfarsitul anului cand o sa vezi tarifele la RCA.

Share this post


Link to post

Poate au scos alte formulare pe anul asta, eu am incheiat in decembrie RCA-urile si erau taiate.

Oricum, la aia nu mai calc nici sa-mi faca moka.

 

Cand am vrut sa plec in Franta, trebuia sa-mi fac asigurare de sanatate. Repede venisera ai mei cu niste formulare tot de la cretinii astia. I-am dezumflat repede cand le-am aratat pe formular ca trebuie completat, alaturi de varsta, daca esti insarcinat, daca suferi de aia si ailalta, daca ai peste 75 de ani, daca esti obez si alte kkt-uri dintr-astea.

Pana la urma m-am dus frumos doar cu buletinul la gagicile de la agentia de turism unde imi mai luasem eu bilete si mi-au facut polita, fara sa ma mai intrebe nimic altceva.

Share this post


Link to post

Formularele au ramas aceleasi de anul trecut. In Moldova oricum nu te mai duci ca iti trebuie viza si se obtine greu. Doar pentru Ucraina sau Turcia poate ai nevoie sa nu fie taiate. La faza cu cerere la asig. de calatorie normal e sa completezi cerere pentru fiecare polita; daca nu ai completat-o tu sigur au completat-o fetele de care zici.

Share this post


Link to post

In decembrie am facut eu la ARDAF si a costat 240 ron pe tot anul si nu am nici o tara taiata

La matiz..

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post

Gata, am rezolvat. RCA la Carpatica, nici o tara taiata, 152 de lei pe 6 luni.

 

Asta desi gasisem in alta parte, tot la Carpatica, toate tarile taiate cu pixul, 165 ron, si la Omniasig, 220 ron.

La cat sunt eu in gherla de bani acum, dupa ce am platit identificare, trecere gpl in carte, taxa de inmatriculare, taxa de talon, platit numere definitive, facut rca si alte balarii de gen, numai de ales un rca "bun" nu-mi ardea mie. Sa fie acolo si gata, CASCO oricum nu mai vede masina asta.

 

N-am inteles niciodata de ce se simt obligati brokerii de asigurari sa taie cu pixul tarile din afara UE, atata timp cat ele nu sunt barate direct pe formular.

 

Asa ca acum pot sa umblu unde vreau in Europa, inclusiv Belarus, Rusia, Ucraina, mai putin Moldova. :grumpy:

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Gata, am rezolvat. RCA la Carpatica, nici o tara taiata, 152 de lei pe 6 luni.

 

Asta desi gasisem in alta parte, tot la Carpatica, toate tarile taiate cu pixul, 165 ron, si la Omniasig, 220 ron.

...

Asa ca acum pot sa umblu unde vreau in Europa, inclusiv Belarus, Rusia, Ucraina, mai putin Moldova. :grumpy:

 

 

Ai intrebat chestia asta? Poate alora de la agentii/sucursale le e lene sa taie cu pixul tarile.

Share this post


Link to post

Aia care ti-au dat cu tarile netaiate si care au contract de intermediere vor plati daunele facute de tine Belarus, Rusia, Ucraina, etc, daca se respecta legile si regulamentele. Dar cum suntem in România, e posibil orice. Laurentziu, sper sa nu dai peste nimeni, ca a mierlit-o saracu' pagubit cu Carpatica.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Lasa, ca nu mi-e rusine nici cu Allianz-ul. A intrat unul in dacia lui taica-mio acum 2 ani, si s-a trezit ca nu il despagubeste complet pt ca e prea veche masina (1998). Noroc ca avea CASCO.

Asa ca, sincer, nu vad sa mai conteze la ce firma iti faci RCA-ul, daca tot nu prea are valoare.

 

Mie nu mi se pare normal sa vina vreun raton de agent sa-mi taie el mie tarile pe cartea verde. Daca era asa, le taiau direct pe formularul tiparit, oricum agentii habar n-au ce-i cu tarile alea, ei stiu doar ca trebuie sa taie tarile din chenar.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Allianz-ul a procedat conform ordinului CSA si la fel ar fi facut orice firma. Citeste ordinul CSA la capitolul despagubiri si o sa vezi ca legea e proasta; orice masina indifirent de starea ei dupa 10 ani valoreaza 15% din valoarea de nou, conform acestui ordin. Ai gasit un exemplu chiar nefericit. In ceea ce priveste ratonul de agent care taie tarile, mai bine ar fi fost sa le primeasca de la firma cu tarile taiate. Dar dupa prima dauna care o sa fie imputata, sa vezi ce-o taie baietii. Eu ca politele urmatoare o sa aiba tarile taiate de la tipografie.

Share this post


Link to post

Oricum, nu-i problema mea, eu ca end-user nu trebuie sa-mi bat capul de ce sunt sau nu taiate respectivele tari.

La BCR erau deja taiate de la tipografie, numai ca, la cat m-a costat polita la Matiz in decembrie (pe firma fiind), ar fi trebuit sa am inclus si un CASCO in banii astia, nu doar tari taiate.

Share this post


Link to post

Astazi am aflat si eu un lucru despre asigurari.Mi-a expirat ieri (pe 21) si azi m-am dus sa fac alta.Bun..la omniasig la ardaf si asirom m-am lovit de ceva care imi pare stupid.Respectiv ma facea pieton 3 zile pentru ca asigurarea imi era eliberata deabia peste 3 zile.Cum vine asta?Platesc azi dar asigurarea e valabila peste 3 zile? :o .

Pana la urma am facut asigurarea la BT asigurari,unde nu a fost nici o problema si a fost eliberata cu data de azi. :uff:

 

Am observat ca la BT fata de euroins sunt taiate in plus si SRB cu MD.

Edited by Denied

Share this post


Link to post

Pai da, asa se procedeaza. Exista intervalul de 3 zile pana intra in vigoare asigurarea. Dar daca aveai nevoie de asigurare azi puteai sa ii spui aluia care ti-a facut asigurarea sa treaca data cu 3 zile in urma, sa poti sa circuli cu masina asigurata! Eu asa am procedat.

Share this post


Link to post
Gata, am rezolvat. RCA la Carpatica, nici o tara taiata, 152 de lei pe 6 luni.

 

Asta desi gasisem in alta parte, tot la Carpatica, toate tarile taiate cu pixul, 165 ron, si la Omniasig, 220 ron.

La cat sunt eu in gherla de bani acum, dupa ce am platit identificare, trecere gpl in carte, taxa de inmatriculare, taxa de talon, platit numere definitive, facut rca si alte balarii de gen, numai de ales un rca "bun" nu-mi ardea mie. Sa fie acolo si gata, CASCO oricum nu mai vede masina asta.

 

N-am inteles niciodata de ce se simt obligati brokerii de asigurari sa taie cu pixul tarile din afara UE, atata timp cat ele nu sunt barate direct pe formular.

 

Asa ca acum pot sa umblu unde vreau in Europa, inclusiv Belarus, Rusia, Ucraina, mai putin Moldova. :grumpy:

 

Eu am facut tot la carpatica 6 luni 220 ron si nu am nici o tara taiata, aveam la euroins si erau taiate cateva.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...