Jump to content
Sign in to follow this  
preda

Roti Matiz Pe Tico

Recommended Posts

am mers eu si cu 35-uri si nu le-am galmat :banana:

pana acum michellin sunt cele mai bune pe care le stiu eu. am un prieten care e petarda la condus - viteza si in rest sufletu' are accidente si roti strambate cat n-o sa aveti voi toata viata (sper). el zicea ca michelin sunt cele mai rezistente la gropi, si se uzeaza si cel mai greu.

Share this post


Link to post

Jentile de pe matiz merg sigur pe tico !!!

 

www.1010tires.com

 

post-882-1133551931_thumb.jpg

Share this post


Link to post

pai eu vad din tabel ca e o diferenta de 1cm la diametru. poate ca pe fata conteaza...

Share this post


Link to post
pai eu vad din tabel ca e o diferenta de 1cm la diametru.

 

Raza de rulare creste cu doar 5mm ceea ce este neglijabil. Raza de rulare va fi aceeasi cand anvelopele de 12 sunt noi si cele de 13 uzate la jumatate.

Share this post


Link to post

nu am ni8ci o problema cu ele, chiar vreau sa le trec pe fata si sa pun 165 sau 175 pe spate...

post-245-1133802778_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Da rotile de aliaj de matiz or merge pe Ticozaur?

Share this post


Link to post

Io am vazut in oras un Tico cu jante Cms de alea care sa gasesc in metro. Deci practic se poate?

 

Chiar conteaza acea diferenta dintre 114mm si 114,3mm?

 

Ps: Daca il mai prind ii fac o poza de aproape!

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Sigur erau CMS? Ca daca e asa ma bate gandu sa-mi iau si eu! Problema e sa nu atinga in suspensie. Trebuie sa prindem la intalnire un Matiz cu aliaj si sa punem pe Tico-cel mai sigur asa!

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

Si pe mine ma tenteaza jantele Cms chiar daca nu sunt cel mai stralucitor model, dar au pret rezonabil si nu necesita flanse.

 

Oare se potrivesc jantele cu niste cauciucuri R13 155/65 (de ex. de astea: http://www.anvelope.ro/anvelope_select_4.p...u=13&per_page=)

 

Oare merita sa dau bani? Nu vrea sa iau o decizie pripita pe care ulterior sa regret...

 

Pareri?

 

Later edit: Deci la pret iese din 1100 ron jante noi (chiar daca cms) si cauciucuri noi de vara (Sava Effect)

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

eu de cand am pus jantele de matiz pe spate cu sava 155/65/13 a devenit putintel mai rigida masina pe spate, senzatie putin mai nashpa pe gropi, dar tot de-atunci nu am mai pierdut spatele niciodata, si eu nu o menajez...

Share this post


Link to post

In spate este loc se vede si din poza ta. Dar in fata? Va face fata caseta de directie si alte componente adiacente?

 

Merita sa string bani pt asa ceva?

Share this post


Link to post

crede-ma ca diferenta dintre lassa miratta 155/70/12 si sava 155/65/13 dpdv al diametrului este infima, iar cu ochiul liber insesizabila, dilema mea este daca nu cumva alea de aliaj au cumva alt offset sau daca nu sunt mai late in J deoarece mie cu lassa care sunt ceva mai late imi freaca de lonjeron la cursa maxima a volanului...

Share this post


Link to post

Dupa cate stiu eu Cms au 5,5J. 5,5 o fi latiemea jantei in inch adica 13.97cm. O fi asa?

 

Nu exista un calculator sau ceva?

 

Cineva cunoscator imi spune ce este J-ul acela?

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

@AAdorjan Da este latimea jantei

@tico_RS Eu am tot Lassa si nu ating, deci este timpul sa faci un reglaj de unghiuri la directie

Share this post


Link to post

Una bucata janta aliaj este mai groasa decat una de tabla? Jantele de tabla nu au j-uri?

 

@Tico_RS: Ai incercat sa pui jantele de tabla (matiz) din spate cu anvelopele Sava in fata sa vezi daca ating?

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

@pedala: unghiul e facut de mai multe ori si tot atinge, dar e posibil sa fie numai la mine pt ca a fost lovita de vreo 2 ori pe lonjeron, dar atinge pe ambele parti, nu se aude, dar se vede cand dai jos roata

@aadorjan: nu am incercat, dar o sa o fac, imi mai trebuie o janta si un 2 cauciucuri de 165 si le pun, o sa postez rezultatele...

Share this post


Link to post

de azi are baiatu niste jante noi dar cauciucuri inca nu9in cateva zile vin si alea)

borbet pe 13 cu 5,5 j...

cred ca 205\50\13 scrie pe ele...

Share this post


Link to post

hehe, peste, o sa faci un brand... mai ceva ca stallone.

sa le stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post

Am fost azi la un magazin de pe Colentina sa intreb (si) de jante aliaj pt Tico; vanzatorul mi-a spus ca difera insa distanta intre prezoane la Tico si Matiz (nu stia cifrele, dar e clar :) ca e vorba de 114 si 114.3) si ca nu recomanda switch-ul :D , pe motiv ca nu se mai centreaza corect prezoanele/janta

 

So, ca sa lamurim odata:

 

1. vad ca unii si-au pus totusi jante de Matiz, cum au reusit? :)

2. chiar exista diferenta aceea de 3 zecimi? In cazul asta e riscanta montarea jantei de Matiz pe Tico?

Share this post


Link to post

eu am de vreo 2000 km si nu am nici o problema cu distanta la prezoane whatsoever... singurul inconvenient e cum am mai spus ca sunt mai dure, bune pt asfalt, mai nashpa pt bucuresti...

Share this post


Link to post

si in concluzie am primit odata cu ele un set de gume de iarna pe care le voi folosi...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...