Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Plata Amenzilor De Circulatie La Ghiseul Virtual

Recommended Posts

Daca picati in pacat, dar aveti un card ce stie plati on-line, puneti mana pe calculator si duceti-va aici:

http://www.ghiseul.ro/

Presupunand ca sunteti la primul pacat cu plata virtuala, va ia vreo 10 minunte, pna ava inscrieti si apoi platiti.

La a doua si urmatoarele, probabil pen'ca n-am patit-o chiar asa in serie, in 5 minute n-aveti ce face.

ย 

Mi-am luat-o cu telefonul la ureche, centura pe stalp si (iar din nou) cu folie pe fata, pen'ca... nu purtam centura. 60 tar-tac-poc :D

ย 

Scuze daca mai exista vestea asta cumva neplacuta (ca-i cu amenzi), dar al naibii de utila. Am cautat "ghiseu virtual" si n-am ochit nimic relevant.

Share this post


Link to post

Din cate am vazut eu, singura problema cu ghiseul virtual este aceea ca se pot face plati doar catre politia din Bucuresti. Ma insel cumva?

Share this post


Link to post

Asta nu stiu, ca mi-am luat-o in Bucuresti si n-am avut timp de... generalizare :D

Share this post


Link to post

Nu multumesc.

In Romania ai credibilitate doar cu chitanta stampilata.

Share this post


Link to post

laurentziu83 cam are dreptate. Din pacate cam asa merg lucrurile la noi. Nu mai stiu exact unde am citit/vazut o stire despre un cetatean care a facut o plata din asta online si a avut scandaluri monstru cu cei de la Admin. Fin. Aia nu gaseau tranzactia si nu au vrut sa accepte drept dovada confirmarea venita online. Chiar nu imi amintesc cum s-a treminat povestea, ma tem insa ca omul a cam fost pus pe multe drumuri ca sa rezolve.

Share this post


Link to post

Plata amenzilor pe ghiseul virtual este OK. Am avut amenda 100 RON ptr o tamponare usoara in trafic, din vina mea, am platit acolo si totul este OK. Dupa ce faci plata primesti pe mail o chitanta cu un numar de inregistrare, o poti pastra ca dovada. A trecut mai mult de un an de cand am avut incidentul, amenda aceea platita pe ghiseul virtual este in regula. Se mai pot plati si taxe si impozite acolo. Din pacate nu stiu daca plata amenzilor luate pe autostrada este posibila pe ghiseul virtual, acolo scrie doar ptr Bucuresti.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Confirm ce zice @fry, si eu mi-am platit o amenda de 120 RON la ghiseu si a fost ok. Problema a fost ca mi-a venit acea chitanta pe email la o zi distanta, din cauza unei defectiuni a sistemului lor informatic, insa plata s-a inregistrat la timp.

Share this post


Link to post

M-am informat acum, in momentul de fata (martie 2010), pe Ghiseul virtual nu se pot plati amenzile de pe A1 sau A2, indiferent de kilometrul la care le-ai luat, acestea se platesc la CEC.

ย 

Pe Ghiseu este perfect valabila orice plata a unei amenzi luate in Bucuresti. Taxele si impozitele se pot plati aici tot ptr persoanele din Bucuresti. Sistemul este functionabil, nu sunt probleme de comunicare sau de inregistrare a amenzilor.

Share this post


Link to post

Revin cu impresii despre ghiseul virtual:

ย 

ATENTIE :)

ย 

Desi eram pro-ghiseu, am patit-o rau acum. Am luat o amenda de circulatie pe Podul Grant, valoare 120 RON. Aveam in drum un ING asa ca am oprit si am depus 120 ron sa platesc pe net cand ajung acasa. Dupa ce mi-am terminat treaba, am venit acasa si am intrat pe Ghiseu, am bagat toate datele, am confirmat plata si cand dau sa execute tranzactia...eroare. Mai incerc inca o data, de data asta a mers totul pana la capat dar ziceau ca nu mai am fonduri disponibile. Ma duc la un ING, ce sa vezi... imi luasera banii. La sectiunea contact de pe ghiseul virtual, la telefon, nu raspundea nimeni. Am vrut sa dau mail... nu era functionabil mailu lor. Am gasit un formular direct la ei pe site, le-am explicat ce s-a intamplat... a doua zi pe la ora 17:00 mi-a raspuns o tipa care zicea ca nu stie ce s-a intamplat si ca la ei nu figureaza nimic.

ย 

Am vorbit la ING si cei de acolo mi-au confirmat ca banii de pe card erau in payment catre ghiseul virtual de plati. In ciuda acestui fapt, in sistemul ghiseului nu figuram. Am anulat plata multumita celor de la banca, mi-am recuperat banii si m-am dus la un CEC unde am platit amenda.

ย 

Asadar, atentie cu platile pe Ghiseu. Daca puteti si aveti timp, evitati. Mi-am schimbat parerea dupa patania asta. Tranzactia anterioara functionase fara probleme, aceasta ma lasa fara 120 ron daca nu erau amabili cei de la banca.

Share this post


Link to post

Cum mergea site-ul cand ai incercat tranzactia?

In mod normal, o aplicatie serioasa e protejata la incidente aparute in cursul sesiunii, asta insa nu inseamna ca nu poti ramane "agatat". Aceeasi aplicatie serioasa pastreaza in log evolutia sesiunii/tranzactiei.

Eu unul, cand vad ca netul "merge prost" evit sa lansez tranzactii.

Problema nu e ca merge prost ghiseul, se mai intampla, ci ca ai luat amenda, dar si asta se mai intampla :D

Share this post


Link to post

Mergea bine netul meu si mergea foarte bine si ghiseul. Timpii de incarcare foarte mici, display-ul paginii era bun, nu erau elemente care sa ramana neincarcate. Totul pana la plata, cand a cazut tot. Imediat dupa, cand am reincercat si nu mai erau fonduri pe card, mergea tot.. bine.

ย 

Problema grava este ca in mail-ul pe care mi l-au trimis cei de acolo spuneau ca in sistemul lor nici nu ramasese inregistrata prima tentativa de plata, cand imi luasera efectiv banii, desi la banca figurau clar ca urmau sa fie trimisi catre ghiseul virtual de plati.

ย 

Din pacate am patit-o cu amenzile serios in ultimele doua saptamani. Am luat una pe A1 si acum aceasta pe Podul Grant. M-am facut de 180 ron dati la stat in 2 sapt si de 7pct :( N-am avut in viata mea atatea puncte. Sa speram ca nu se mai intampla si va doresc tuturor sa nu aveti "noroc" de amenzi :D

Share this post


Link to post
Am platit in dimineata aceasta prin -SPAM-


Nu mi-a cerut sa ma autentific sau ceva de genul asta, am introdus doar datele si atat.


Vad ca si la ei scrie ca ai datoria de a trimite dovada platii, care ti-o trimit pe email, la sectia de unde apartine agentul...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

ย 

×
×
  • Create New...