Jump to content
Sign in to follow this  
adi_bucur

Scut Motor Matiz

Recommended Posts

Salut, am vazut pe un site ca unii fac scuturi pt Matiz. Sunt destul de mari, acopera toate zona de sub motor. As vrea sa-mi pun si eu unul (ca merg zilnic destul de mult prin santiere unde e ffffff mult namol, ciment, beton, etc si sa nu mai imi sara toate astea in compartimentul motorului - nu-mi plac motoarele murdare). Pretul era in jur de vreo 200 RON, dar eu o sa mi-l fac singur (fac un sablon si il dau unui muncitor sa mi-l confectioneze din tabla). Intrebarea mea este : ce traseu va mai avea aerul spart, la viteze mari??? nu cumva, daca voi acoperi toata zona de sub motor, ii modific traseul (de fapt il opturez) voi pirde directia????Precizez ca eu am scosasa carcasa filtrului de aer, ca am unul sport, si acu e un gol destul de mare in fata. Ma gandesca ca autostrada + 140km/h + masinuta usoara + vant + depasire tir + SCHIMBAT traseu aer spart, sa nu ma trimita in sant...Astept un sfat de la cunoscatori, va rog.Multumesc

Share this post


Link to post

Traseul curentului de aer printre matzele din compartimentul motor, la viteza mica sau mare, nu e o problema. Sa pierzi directia din cauza asta, nici in vise. S-au mai purtat discutii despre scut pe forum, ca n-ar mai permite baii de ulei sa se mai raceasca in mers si nu numai. Un scut din plasa de otel parca nu e nici cal nici magar.

Share this post


Link to post

Pui un scut cu gauri frontale , ca la dacie, si cred ca se raceste si baia de ulei.Deabia astept sa vad cum iese :)

Share this post


Link to post

Eu zic sa stai linistit. Masina asta a fost conceputa fara scut motor si este posibil ca vara sa ai probleme cu racirea baii de ulei si a cutiei de viteze. Vrei sa nu se mai murdareasca motorul de noroi: mergi incet si sigur nu sare noroi in compartimentul motor.

Share this post


Link to post

Eu merg incet, dar tot ma innamolesc...La racirea baii de ulei nu m-am gandit si nu e de neluat in calcul. Poate o sa fac un scut mai complicat...cu decupaje si gauri pt aer si racire...care sa acopere doar zonele pe unde arunca namolul...Oricum, daca il fac si daca iese cat de cat bine o sa postez o poza. Pana atunci, iata poza pe care am vazut-o pe net si costa 340 RON .Multumesc pt sfaturi

post-21578-1236345704_thumb.jpg

post-21578-1236345760_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Adica :

 

 

Pune si tu niste poze mai mari...sa vedem mai bine, ms!

Share this post


Link to post

Pozele sunt Copy-Paste de pe site-ul rusesc. Sorry.

Share this post


Link to post

Ce facem, punem poze ale ursului din padure ?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ideea din acest topic era de a manufactura, cum-necum, in regie proprie, o dracovenie asemanatoare. Asa ca incap aici idei si sugestii.

Share this post


Link to post

Am confectionat o tentativa de scut pt baia de ulei,sa fiu mai exact o bucata de tabla(aprox 20 cm pe 30cm) prinsa pe sub baia de ulei la care i-am dat o gaura de 10cm latime pe vreo 2cm lungime,plus ca racirea, zic eu,se [poate face si prin spatiul de deasupra ,,scutului" sau prin laterale (scutul are latimea cu doar putin mai mult decat cea a baii de ulei,iar ca lungime abia daca trece de zona planetarei).Problema mea este ca trebuie neaparat sa merg pe un drum de aprox 7-8 km cu gauri imense,iar deunazi am auzit o lovitura puternica,ajuns acasa am vazut o strambatura serioasa in baia de ulei(ma mir cum de nu s-a spart) si am luat decizia de a pune acolo o tabla ,"just in case".

post-28106-074629000 1282985141_thumb.jpg

post-28106-085527200 1282985307_thumb.jpg

Edited by jorky1987

Share this post


Link to post

Scutul de la matizul meu e cam copt.e acel scut daca pot numi asa care e din fabrica.cum se numeste de fapt si unde il gasesc de cumparat

Share this post


Link to post

Am confectionat o tentativa de scut pt baia de ulei,sa fiu mai exact o bucata de tabla(aprox 20 cm pe 30cm) prinsa pe sub baia de ulei la care i-am dat o gaura de 10cm latime pe vreo 2cm lungime,plus ca racirea, zic eu,se [poate face si prin spatiul de deasupra ,,scutului" sau prin laterale (scutul are latimea cu doar putin mai mult decat cea a baii de ulei,iar ca lungime abia daca trece de zona planetarei).Problema mea este ca trebuie neaparat sa merg pe un drum de aprox 7-8 km cu gauri imense,iar deunazi am auzit o lovitura puternica,ajuns acasa am vazut o strambatura serioasa in baia de ulei(ma mir cum de nu s-a spart) si am luat decizia de a pune acolo o tabla ,"just in case".

 

Mai bine nu te bagi in zone unde s-ar putea sa atingi cu "dedesubtul masinii"... pana si pentru unele SUV-uri ca Duster exista limite,nu vad ce-ai putea realiza cu Matizul daca te bagi unde e clar ca nu poate sa intre... Doar poate sa distrugi masina,motorul sau cutia de viteze si sa platesti o remorcare pana acasa...

Share this post


Link to post

Daca d-ala a intrebat, p-ala i l-am aratat...

Eu am lovit o bufnita cu el si n-a patit nimic :banana:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca d-ala a intrebat, p-ala i l-am aratat...

Eu am lovit o bufnita cu el si n-a patit nimic :banana:

 

Bufnita?

:worthless:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...