Jump to content
Sign in to follow this  
DANNY WOO

Curea Accesorii - Alternator,pompa Directie Sau/si Ac

Recommended Posts

Eu zic sa o montezi. Cel mult o sa scirtae de-i imbatrinita da' cam atit.

Share this post


Link to post

Asta de pe masina, a scartait mereu cand ieseam de la spalatorie, venise proaspata de la Unix in ziua montarii.

O sa pun vechitura de-o am, dar o tin cat zice in carte, maxim doi ani, nu ca pe asta, face cinci in cateva luni.

 

Am vazut pe YouTube (ex.), pe unii care manjeau/imbibau curelele cu o solutie, silicon ceva. O fi vreo afacere..?

:caaalm:

Share this post


Link to post

Se prea practica in service adeziv similar (la spray) pe curele uzate pentru o priza mai buna. Intr-un fel ii ok, astfel nu necesita o supra-tensionare sa nu patineze si totodata protejezi si rulmentii alternatorului (cu cit e mai strinsa cureaua cu atit ii solicitat mai mult rulmentul, logic).

 

Apropo, curele accesorii le schimb doar cind ajung in ultimul stadiu. Cartea spune multe doar ca ... cam demult ii scrisa cartea si nu cred ca au meditat asupra faptului ca in zilele noastre sa atirne curele din plastic la tot coltu'. Cind o crapa ... o schimb si gata.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

OK, multumesc! As avea niste silicon la spray si o zeama pentru chedere. Nu stiu daca o sa incerc, o sa vad.

Ideea cu inlocuitul, e ca oricum trebuie facuta distributia, altfel nu umblam.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...