Jump to content
Sign in to follow this  
imax

Contact Mers Inapoi - Marche Arriere

Recommended Posts

Poti pune o poza sa vad despre ce fir e vorba? La intrerupatorul (sonda) luminilor de mers inapoi se conecteaza printr-o mufa doua fire: rosu cu alb -alimentarea (linia 15 dupa contact cheie) si alb cu verde ce pleaca spre alimentarea lampilor spate.

Share this post


Link to post

Salutare sunt nou pe aici am si eu o Nubira II sx 2004 si am problema asta cu march arrier-ul :( care am inteles ca este din cauza alarmei si cred sigur ca din cauza asta este pt ca inainte de a monta alarma nu sa defectat nici macar o singura data dupa ce am pus alarma sa stricat de 2x :( prima data era masina in garantie asa ca am dus-o la service la ei au schimbat dracia aia mica si a mers pana acum 2sapt :mda: acum vreau eu sa imi bag degetele pe acolo dar nu stiu exact unde gasesc contactu ala am vazut eu o poza aici in topic da nu inteleg mai nimic din ea daca sa poate va rog sa puneti o poza reala sa inteleg mai bine sa nu demontez aiurea pe acolo :scarpin: Multumesc :drinkers:

Share this post


Link to post

:grumpy: nimeni o poza ceva :(

Share this post


Link to post

Fa tu o poza la cv de la masina ta si posteaz-o.

Share this post


Link to post

cred ca am gasit contactul :scarpin: da oricum uitati si poza :)

post-18971-1221144381_thumb.jpg

Edited by Rafi

Share this post


Link to post

Ai vazut ce usor a fost? Aia e. :thumbl:

Share this post


Link to post

Cum as putea vedea monocontactul? Daca deschid capota se vede? Sau numai daca ma bag sub masina? (Pe care parte sa ma bag?)

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Aici se discuta strict de contactul pentru lampile marche arriere si nu de alte probleme electrice.

In acest subiect sunt puse poze si scheme cu pozitia acestui contactor.E suficient sa deschizi capota si sa privesti cutia de viteze din partea fata a masinii.

Share this post


Link to post

S-a rezolvat si la mine doar prin apasarea mufei de pe cutia de viteza...s-a simtit si la mana cum a intrat mufa mai mult pe cutie.

Concluzia: contact imperfect

Share this post


Link to post

Recomand un releu de protectie. Prin contactele acestei sonde se alimenteaza bobina releului iar prin contactele sale becul (becurile) din spate. Simplu si fiabil.

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Eu am schimbat sonda asta cam acum 1 an iar acum iar nu merg becurile marsarier.

Sunt aproape sigur ca e de la sonda asta.

Intrebarea mea este: daca se scoate mufa aia de pe sonda si se face scurt intre cele 2 picioruse de pe mufa, ar trebui sa se aprinda becurile pentru marsarier?

Pentru ca asta ar insemna ca e clar sonda (contactorul ala) defecta.

Share this post


Link to post

Daca faci scurt intre pini mufei si e contactul pus trebuie sa se aprinda becurile.

Share this post


Link to post

Da am facut scurt si se aprind becurile deci e de la contactorul asta.

L-am scos acum vreo 2 ore , l-am curatat la exterior cu benzina si apoi am dat cu wd40 din belsub, apasand cu degetul in mod repetat pe partea mobila din metal lucios (nu imi vine acum in minte cum se cheama) pana wd40 a intrat inauntru.

Apoi l-am mai apasat de mai multe ori cu degetul cat de mult s-a putut, l-am sters bine de wd 40 si l-am montat la loc.

Partea interesanta e ca acum (dupa 2 ore de la baia cu wd40) functioneaza, dar probabil nu pentru multa vreme.

Share this post


Link to post

Oare nu putem adapta unul de dacie?Alea tineau cate 30 de ani. La cielo trebuie sa-l schmb in fiecare an.

Share this post


Link to post

Nu merita osteneala sa-l reparați. O sonda noua, Made in Germany, costa 23 lei și 5 minute de montaj (și o cheie fixa de 19).

Am dat cu nițel silicon sanitar acolo unde a fost capsulata, ca sa nu intre apa.

 

Spor la treaba !

 

post-15147-0-69195800-1486889319_thumb.jpg

post-15147-0-91179500-1486889353_thumb.jpg

post-15147-0-27413100-1486889391_thumb.jpg

Edited by Cristianpp

Share this post


Link to post

Poate in 2010 cand era ultimul post...merita ;)

Share this post


Link to post

Depinde si ce calitate au. Am luat si eu unul anul trecut, nu mai retin daca era original sau aftermarket, a tinut cateva luni. Acum trebuie sa iau altul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...