Jump to content
Sign in to follow this  
bungureanu

Becuri "Xenon" Pentru Faruri

Recommended Posts

Vreau sa schimb proiectoarele si pot sa-mi aduc de afara unele pe baza de xenon. Stiu ca se poate pune si pe farurile actuale, dar la cat sunt de aiurea oglinzile de Espero nu cred ca m-ar ajuta foarte mult (am phillips rally acum).

Faza e ca cele pe care le-am vazut, atat dreptunghiulare cat si rotunde mi se par mici. De ex:

http://www.kartek.com/prod-windows/all/lig...g/hel-74522.jpg

Aveti idee cat de eficienta poate fi o lampa de genul asta?

Ma intereseaza sa ma ajute la faza mare. Am mai vazut niste faruri complementare hella la augsburg care cred ca se monteaza la fix in locul celor de Espero, dar iar nu stiu cat de eficiente ar putea fi (sunt mici).

Care credeti ca e importanta dimensiunii oglinzii farului?

Share this post


Link to post

La cat de jos sunt puse, schimbarea proiectoarelor cred ca o sa te ajute la faza mare "fix zero". La offroad si raliu se pun minim la nivelul capotei motor, daca nu pe cabina.

Share this post


Link to post

Nu ma gandisem la asta, intradevar , varianta pica.

 

Care e treaba cu farurile cu lupa la farurile cu xenon? Ce sunt aceste lupe? Am vazut pe un alt forum ca trebuiau montate lupe bosch pentru a beneficia de xenon la masini care nu au lupe din fabrica, dar nu am reusit sa inteleg la ce folosesc si cum arata.

Share this post


Link to post

Lupe ? / :)

 

Kiturile de xenon aftermarket, din cate stiu eu, se monteaza doar pe geamuri cu sticla clara. Treaba o face becul si ridicatorul de tensiune. Din ce-am vazut, merita un kit d-asta, desi e cam scumpicel.

Share this post


Link to post

Pai eu am impresia ca se refera la lupe in sensul de oglinzile farului(asfel incat sa-l ajute sa focalizeze). Daca ar fi asa ar fi bine, la Espero mie acele oglinzi mi se par ineficiente. Uite aici zice omu de lupe:

http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showto...ndpost&p=111992

 

Daca imbunatatirea nu e de distanta nu prea e ok, la Espero oricum distanta nu e cine stie ce :( .

Share this post


Link to post

Eu vorbesc de cele montate de ovi_jer.

 

Poza far

Poza fascicul

Cum se vede lumina de la volan

 

Crede-ma ca merita cu varf si indesat, daca as merge mai des noaptea, ar fi #1 pe lista de modificari. Lumina nu mi s-a parut a fi mai lunga ca bataie, dar acopera mai mult pe laterale si are o temperatura mai buna.

Share this post


Link to post

Am vazut pozele, sunt f misto. Faza e ca la Leganza farurile parca au fost gandite din start pentru asa ceva, se preteaza foarte bine.

Mai nasol e ca daca vrei pe ambele faze la Espero trebuie 2 seturi din cate am vazut .

In alta ordine de idei, nu se baga nimeni cu Espero la asa ceva? ca daca iese bine ma bag si eu :D .

Share this post


Link to post

De ce sa pui pe ambele faze??? Ce ai cu ceilalti "participanti" la traic? Sau mai bine spus ce ai cu ochii lor???

Share this post


Link to post

Pai n-am nimic cu ei, oricum faza mare nu o folosesc decat in conditii legale, deci nu cred ca as incurca pe nimeni.

Fac multe Bucuresti - Bacau noaptea cand soseaua e libera si mi-ar place sa am lumini mai bune. Oricum am renuntat la ideea cu 2 seturi ca trebuie inca o instalatie si nu merita 300 de euro in plus. Vreau neaparat sa desfac farurile sa vad starea oglinzilor, tare mi-e frica sa nu fie deteriorate.

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post

Atat timp cat nu ai pus becuri de putere mare si nu a intrat apa/vapori de apa in far, nu ai avea de ce sa-ti faci griji!!!

Share this post


Link to post

someting from Poland

 

1124572963_bixenon1.jpg

 

1124572963_bixenon2.jpg

 

www.nexiaclub.com/gallery.php

Share this post


Link to post

Hi Milosh,

 

Very nice auto headlight you have for you Nexia ! How did you succeed changing them ? I've noticed you have magnifying glass there ... do you have xenon HIDs too ?

I'm interested to put some magnifying glass on my Nubira auto headlight if possible ... :)

 

Dinu

Share this post


Link to post

hello Milosh, VERYYY NICE..i have a cielo(nexia) and i want this type of headlights? where did you find it?

Share this post


Link to post

Yes, very nice the headlights. I'm interested

Share this post


Link to post

me too, me too ... :banana: are those headlights custom made? :->

Share this post


Link to post

Nice headlights!!I want a pair too.

daca afla careva ceva un pm va rog!!

Share this post


Link to post

Stie cineva daca exista posibilitatea de a pune geam clar la faruri de cielo? eu am gasit pe net un nexia care are montata o instalatie xenon cu geam clar si arata super.

post-1301-1136152317_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ceea ce ai pus tu este defapt un far cu geam dispersor clar.Farurile tip proiector pentru xenon sant puse mai sus de userul milosh mai sus.

Share this post


Link to post

Nu cred ca m-am exprimat corect :redface: ...Se poate schimba sticla originala ( cu dispersie ) cu una clara ( fara dispersie ), la fel ca in poza atasata de mine mai sus? Intreb asta deoarece un bec BlueVision se vede mai frumos (mai albastru) prin geam clar.

Share this post


Link to post

ovi_jer poti pune poze cu masina ta cea cu xenon? te rugam ... :osanale:

Share this post


Link to post

Uitaţi ce am găsit pe net: Xenoane.

Din păcate nu scrie nimic de Daewoo.

Share this post


Link to post

Pai nici nu trebuie sa scrie de daewoo atita timp cat spune ce fel de becuri comercializeaza.

Share this post


Link to post

M-ar interesa sa montez o instalatie xenon pe Cielo, dar inca sunt nedumerit daca merge sau nu din cauza geamului?

Ce se intampla daca nu-i clar si se pune instalatia?

 

Revin cu informatii gasite pe site-ul celor care vand instalatii xenon:

 

Imi mai trebuie si altceva in afara de acest kit de conversie

pentru a ma bucura de HID? Imi trebuie instalatie de spalat

faruri ?

 

Nu. Kitul functioneaza si fara instalatie de spalat faruri. Trebuie doar sa aveti farurile curate si la interior si la exterior pentru a va bucura de toata lumina pe care HID o poate da.

top

 

Farurile mele au geam cu striatii. Afecteaza acestea cu ceva ?

 

Geamurile cu striatii fata de cele clare opresc foarte putina lumina (5 - 10 %). Inca ramana foarte multa lumina de care sa te poti bucura.

top

 

Site-ul este: http://www.xenon.srv.ro/informatii.html#if

 

Acum intrebarea e, au dreptate.. sau doar sa-si vanda marfa?

Edited by sixone

Share this post


Link to post

vino pe la intalniri si o sa vezi pe viu. Are un membru de aici.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...