Jump to content
Sign in to follow this  
AmunDei

Modificari Motor Matiz

Recommended Posts

S-ar putea sa aiba legatura cu usurarea bielelor.

Share this post


Link to post

Una e usurarea bielelor si cu totul alata e lustruirea bratelor care poate fi asimilata cu o frectie.

Edited by andreib

Share this post


Link to post
Una e usurarea bielelor si cu totul alata e lustruirea bratelor care poate fi asimilata cu o frectie.

Tu daca elimini material de pe bratu bielei, nu inseamna ca o usurezi ? sau la tine se ingreuneaza ?

 

 

 

 

Tolin - imi place de tine . respect ! Dar sa inteleg ca tu lustruiesti si usurezi cuzinetu de la biela ..., taticu si cu cotele cum ramane ?

 

 

 

 

E un fisier atasat cum se faceau din masini de serie masini de grupa b . Oricum nu ma astept sa credetii ce scriu oameni, mai ales ca cei de la raliuri nu au daewoo'uri cum avem noi ... sa cine stie poate o sa ziceti ca am facut documentu in photoshop ... 

post-11487-1233862074_thumb.jpg

Edited by EnZo

Share this post


Link to post

Tu n-ai inteles rostul lustruirii, anume imbunatatirea curgerii gazelor. Doar asa te lamuresti ca n-ai ce lustrui la biela. Daca pe vremuri demult apuse se lucruiau galeriile, astazi, la Matiz, rugozitatea galeriei de admisie (din ABS) este mai buna decat orice perie gasesti. Deci, daca te apuci sa lustruiesti, mai rau faci, strici. Altfel, am mai auzit despre unii care lustruiau inoxul ! Eu iti recomand sa te ocupi de imbunatatirea motoarelor de acum 50 de ani si sa nu mai dai acelasi sfaturi la motorul de Matiz.

 

Inca ceva: explica-le baietilor ca honuirea se face inaintea segmentarii, deci, dupa tine, ar trebui sa-si segmenteze motoare de 20-30k km. Succesuri !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca cei care "lustruiesc" bielele au si un cantar de mare precizie ca sa aibe toate aceiasi greutate, nu? Dar probabil conteaza numai sa fie slefuite :D

Share this post


Link to post

Conteaza in poze si pe youtube. Cate mg usurezi prin slefuire ?

Share this post


Link to post

EnZo matale am impresia ca citesti topicuri de pe Dacia Club, Dacia Rally Team etc si vii aici sa faci impresie. Daca te aud aia de pe unde ai luat pozele ce zici cred ca dau in ras instant! Usurarea presupune de multe ori cumpararea unei piese mai usoare nu neaparat o operatiune. Cum ar fi sa ai un Matiz care sta la relanti doar la peste 1500 ture ca deh ai usurat internele, care urla de se aude in tot cartierul si care consuma vreo 14 dupa ce s-a incalzit? Asta pentru o acceleratie mai buna , insa greu de controlat. E distractiv in primele zile dupa devine obositor daca incerci sa mergi cu masina respectiva pe unde ai "treaba".

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

Cum spune Soran nu cred ca vrei sa ai un Matiz care consuma cat un BMW, pentru ca nu o sa-ti convina garantez mai ales ca avem si niste rezervoare mici. Iti spun asta pentru ca si eu am adus modificari asupra motorului si ma costa grav acum, noroc cu masina de servici ca altfel ajungeam sa dau banii numai pe benzina. Acum ma limitez cu masina numai in weekend. Parerea mea este urmatoarea: poti sa incerce sa alezezi chiuloasa pentru o compresie a motorului mai buna dar doar atat si asta nu facuta de tine, daca ai vreo pila pe la vreun service sau vreun mecanic bun da dar altfel nu. E singurul lucru pe care ti-l recomand.

Share this post


Link to post

Te uiti la aia pe TV ca fac tuning si au ateliere si utilaje de te doare mintea si nu se incumeta la modificari de motoare si ei vor sa le faca asa ceva in gradina pe masuta si cu berea in fata ...pfff te doare creierul

PS scuse pt off topic

Edited by VaLa

Share this post


Link to post

Imi aduc aminte cu drag de acest topic. Intre timp s-au intamplat niste lucruri...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...