Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

Fain, cred ca imi fac:

 

Daca nu vrei sa mai deschizi geamurile din fata, e ok :scarpin: .

Share this post


Link to post

Exista cineva in Bucuresti care sa se ocupe de instalat instalatii audio pe Matiz? As vrea sa-i fac cadou prietenei una si nu vreau sa dau banii pe ceva ce nu poate fi folosit.

Masina e un Matiz din 2006 fara antena/radio de bord/boxe si ma gandeam sa instalez ceva basic care sa faca commute-ul prin Bucuresti mai suportabil pentru ea.

Share this post


Link to post

Norauto stiu ca aveau servicii de instalare audio. Preturile nu erau tocmai mici, un cas cu 2 boxe cred ca iesea la 200ron doar manopera, pret care nu merita decat daca nu gasesti altceva.

 

Alternativa este sa apelezi la unii care monteaza alarme, mai gasesti si care se baga la audio. Sunt destui prin Bucuresti, gasesti si anunturi pe 4tuning si alte site-uri de profil.

 

@blue34 - la Matiz pe fata difuzoarele sunt de 10cm diametrul membranei, cel putin asta am gasit pe internet. Iti recomand sa-l dai jos si sa mergi cu el la cumparaturi, altfel risti sa nu se potriveasca prinderile. Eu as cumpara Sal, sunt destul de ieftine si mai bune in comparatie cu Sony (Petarda) Xplod si alte porcarii asemanatoare gasite prin magazine. O regula empirica cand cumperi un difuzor verifica marimea magnetului si greutatea difuzorului. Mai greu inseamna magnet mai mare si constructie mai robusta.

Share this post


Link to post

Da' nici nu-i mare branza sa instalezi audio pe Matiz, toate 'matele' sunt trase, dupa mine nu-i deloc complicat, nu merita sa dai o gramada de bani cuiva pentru asa ceva.

Norauto jupoaie de bani, nu mai trec pe acolo dupa ce am vazut preturile.

 

Sarbatori fericite!

Share this post


Link to post

Antena poti sa o iei electronica si o montezi la interior ca sa nu ma gauresti plafonul(asta daca nu ai facut-o deja).Eu am asa ceva si sunt foarte multumit.

 

Share this post


Link to post

Da' nici nu-i mare branza sa instalezi audio pe Matiz, toate 'matele' sunt trase, dupa mine nu-i deloc complicat, nu merita sa dai o gramada de bani cuiva pentru asa ceva.

Norauto jupoaie de bani, nu mai trec pe acolo dupa ce am vazut preturile.

 

Sarbatori fericite!

 

Trebuie doua chestii:

- rama metalica de la magazinele cu piese Daewoo

RAMA%20MATIZ.jpg

 

si adaptor mufa Daewoo la ISO, http://www.vitacom.ro/Products/5068/ISO-DAEWOO/Plugs-into-factory-harnes.html

iso-daewoo.jpg

Share this post


Link to post

 

Daca nu vrei sa mai deschizi geamurile din fata, e ok :scarpin: .

 

Atunci asa:

post-13903-0-05595400-1357373542_thumb.jpg

post-13903-0-20250100-1357373546_thumb.jpg

post-13903-0-41331900-1357373610_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Antena poti sa o iei electronica si o montezi la interior ca sa nu ma gauresti plafonul(asta daca nu ai facut-o deja).Eu am asa ceva si sunt foarte multumit.

 

 

si eu am pus vreo 2 dar nu au o receptie prea buna in toate zonele,ca sa nu mai vorbim de exterior.da exemplu de o antena buna.

Share this post


Link to post

Buna tuturor! Sunt nou pe forum (imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie). As vrea niste sfaturi / pareri privind difuzoare de pe fata de la un matiz (varianta cu fete goale si grila de plastic deasupra difuzoarelor. As vrea sa stiu daca merg difuzoare de 13 cm, fara sa fac absolut nici o modificare. Si as putea sa nu mai pun grila aia de plastic si sa pun grila difuzoarelor ce le voi cumpara? Multumesc in avans pt ajutor.

Edited by Claudiu2011

Share this post


Link to post

Dat fetele jos...scos difuzoarele vechi...unele de 10" se potrivesc perfect in locas. acum...daca voi cumpara de 13" sigur nu mai pun plasticul ala negru, corect? si astea de 13" se potrivesc la gaurile de pe tabla? multumesc pt ajutor.

 

Stie cineva unde pot merge in Bacau pt montare astfel de boxe?

Edited by Claudiu2011

Share this post


Link to post

Salut, am un matiz E, adica chel care are fetele de la usi din tapiterie, si as vreau sa mai pun 2 boxe pe fata 13cm(rotunde),eu m-am uitat la http://carsystems.ro/car-audio-video/difuzoare-auto/difuzoare-13cm-5-1-4/difuzoare-auto-coaxiale-alpine-type-g-spg-13c2-13-cm-50w-rms.html si http://carsystems.ro/car-audio-video/difuzoare-auto/difuzoare-13cm-5-1-4/hifonics-industria-hfi52.html, boxele sa fie maxim 220ron, poate in recomandati voi unele mai bune, si o intrebare , cand montez boxele pe fata leg direct firele din usa la boxa si gata ? sau trebuie sa umblu si la casetefon?

 

 

 

Share this post


Link to post

La matizul chel, ai deja un cass cu boxe ?

Share this post


Link to post

Da am , + boxe http://carsystems.ro/car-audio-video/difuzoare-auto/difuzoare-4x6/difuzoare-auto-coaxiale-alpine-customfit-sxe-4625s-4x6-20w-rms.html in suporturile din spate, casetu scoate 5X50w, si ma gandesc sa iau http://carsystems.ro/car-audio-video/difuzoare-auto/difuzoare-13cm-5-1-4/difuzoare-auto-coaxiale-alpine-type-g-spg-13c2-13-cm-50w-rms.html deoarece celelalte scot 80rms , deci nu o sa se auda la puterea maxima... .Precizez ca matizul a venit fara caset , boxe din fabrica. Si inca o intrebare , daca as alege setu asta de boxe http://carsystems.ro/car-audio-video/difuzoare-auto/difuzoare-13cm-5-1-4/difuzoare-auto-sistem-componente-alpine-customfit-sxe-1350s-13-cm-40w-rms.html tweeterele cum ar trebui montate , unde , cum? E mai bine sa iau cu tweetere incorporate sau pe componente?

?

..

Edited by enter

Share this post


Link to post

Firele de la usi merg la mufa pentru Cass, direct, tot asa cum merg si cele de pe spate. De vazut cine le-a legat, cum a facut-o, mufa fiind un tip aparte, pentru Daewoo. Adaptare ?

La Dif cu Tweeter coaxial, cele doua sunt conectate din fabrica si dau impreuna 4 ohmi, nu sunt probleme cu legarea la Cass. La setul cu componente separate nu stiu eu cum vin, probabil trebuie legate in paralel, si rezulta o impedanta de... Sa nu scada sub 4 ohmi. Plus montare separata, alta distractie...

Ca sa fie treaba corecta, ar trebui incarcat si canalul 5 (centru, daca spui ca are). de regula nu se lasa in gol, dar mai stii...

Cass-ul poate debita la maxim 5 X 50W, nu vad ce nevoie ai de atata, cand stai in masina. Poti sa pui si niste 10 W, pentru o auditie omeneasca, nu e nici-o problema, le tii din buton sa nu bubuie...

Share this post


Link to post

matiz ,,chel''

 

buna,

va rog sa imi spuneti daca pe un Matiz care nu are nimic pe el, nici macar trase fire in usi se poate instala vreun cd player.E atat de liniste in masina mea :)

mersi

Share this post


Link to post

Daca e chel are firele in usi. Parerea mea. Daca mai cauti pe forum ai sa afli ca se poate instala :P

Share this post


Link to post

Matiz E/AC avea difuzoare in usi (fata) si firele trase pana in spate. Probabil ca E-ul simpu are doar firele. Nu e foarte dificil de verificat. Daca tin minte bine (sa ma corecteze cineva daca gresesc), trebuie doar sa desfaci putin fata de usa, partea inferioara, spre balamale, incat sa vezi daca este ceva acolo sau nu.

Edited by Tonyus

Share this post


Link to post

Am eu asa ceva de vre-o 2 ani si suna binisor. Ocupa doar o treime din portbagaj.

Share this post


Link to post

Dupa cititul acestor pagini si intrebari [puse lui adostar] cum se pot pune niste boxe de 16.5 pe usile din fata, am reusit intr-un final. Am avut nevoie doar de distantierele acestea http://www.be-loud.ro/produse/Integrare-OEM/Daewoo/Inele-Matiz-RAM-DW-01/ [nu le-am luat de la be-loud, ca nu erau pe stock] . Le-am prins cu 4 holsuruburi direct in gaurile de pe usa. Se aude demential, fata de ce-am avut inainte. Niste sony xplode[10cm] luate de ani de zile. Acum urmeaza sa-mi pun pe spate niste ovale si apoi sa insonorizez usile din fata. Asta, pe undeva prin primavara :mrgreen:

 

 

http://i.imgur.com/8JX54iI.jpg

Edited by octopus

Share this post


Link to post

Salutari tuturor. Am o mica intrebare/problema in legatura cu sistemul audio de pe un tico, toate casetofoanele care le.am pus pe el nu se aud la capacitatea lor maxima, in sensul in care ultimul player pus pe el trebuie sa il tin la un volum de 50 fata de maxim 30(montat pe un opel) pt a auzi si eu niste muzica. Rog pe cei care au intampinat problema asta sa ma ajute cu o solutie. Ms

Share this post


Link to post

Ai transplantat cu tot cu difuzoare? Poate de acolo vine diferenta

Share this post


Link to post

Nu. Am 2 boxe sony xplode 130w peek si la felul cum se aud nu e maximul lor, sunt luate de pe un seat si acolo le.am auzit. Si revenind la player la mine abia duce 2 boxe si pe opel ducea cu brio tot sistemul audio. Vreau sa iau un player sony si daca e problema la instalatia electrica ca nu alimenteaza suficient sa gasesc o solutie

Am avut pe el si un panasonic de 50w pe canal si tot aproape de maxim trebuia tinut. Problema lui era ca avea cd player si nu incapea klumea

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...