Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

Salutare !

eu mi-am bagat la buburuza mea Sony 4x45

Boxe Fata sony explode din alea cu 4 difuzoare pe boxa iar pe fata urmeaza sa-mi montez sony explode din alea mai micutze.

La cielo in schimb mi-am bagat scule !

Panasonic fx 420 cu telecomanda din ala care scoa=te caseta ca la video.

Boxe sony explode cu 4 difuzoare .

In portbagaj magazie de 8 cd-uri.

La data cand le-am pus eu acum 3.5 ani erau printre cele mai tepanoase !

AA, PS Le-am adus afara !

In jur de 700 $ toate (la cielo)

Share this post


Link to post

Nu plafonul de nori reflecta undele ci ionosfera. Norii nu prea au ei treaba cu undele...Oricum la modularea in frecventa, adica FM undele se propaga drept, pe orizontala asa k dak esti intr-o depresiune o sa auzi mai slab, sau nu o sa mai auzi nimic in receptorul radio; in acest caz e logic k cu cat e antena mai in sus cu atat receptia va fi mai clara!

Share this post


Link to post
Si eu am antena de interior si merge f. bine. Am o singura problema cu ea...nu sta prea mult lipita de parbriz. Lipiciul ala de pe spate e slab sau se duce de la soare...am pus o banda dublu adeziva...iar a cazut...any idea? vreo banda mai tzapana ceva? sau sa-i bag un lipici definitiv (nu prea as vrea..dar decat sa-mi cada cand e lumea mai draga... :? )

 

Pur si simplu intre cele doua suprafete care ar trebui sa fie aderente (cea de pe antena si cea de pe parbriz), eu am pus chit siliconic negru. Negru, pentru ca corpul antenei este negru si pentru ca am amplasat-o linga oglinda retrovizoare. Si acolo a ramas antena indiferent de caldura.

Share this post


Link to post

Are la CORA in Pantelimon sistem muzical pt. Matiz:

1. Casetofon CD/mp3 fatza detashabila 4x45W (numele casetofonului e ceva cu V... imi scapa acuma)

2. 4 Boxe (2 ushi, 2 ovale pt. spate)

 

Totul la numa' 5.500.000 ROL . Merita? :scarpin:

Share this post


Link to post

Eu zic ca merita. Mai ales ca are si mp3 si boxe fata/spate. Numele cd playerului s-ar putea sa fie VDO de la Siemens.

Share this post


Link to post

e VIETA, am vazut pliantul de reclama..

marca e spaniola, boxele sunt de aceeashi marca, dar se pare ca e totushi o marca cu vreo 50 de ani de traditzie in spania..

naiba shtie..

s'ar putea sa merite, pentru cine nu e pretentzios..

 

singura chestie ca pe matiz E shi E/AC merg puse pe fatza shi de 13cm lejer (rezulta bass mai bun), insa de la SE in sus fatza de usha nu mai permite decat de 10cm

pe spate, daca vrei sa foloseshti locashele originale, dimensiunea e de 10x15cm

Share this post


Link to post

Bine gentlemen, ma cam indrept atunci spre Pantelimon! Se pare ca se dau ca pinea calda ca aseara mai aveau 5 cutii doar. Gata adjudecat. Tre' sa gasesc atunci pa cineva sa le monteze.

Share this post


Link to post

Salve !

Am uitat sa dau preturile la scule pt buburuza!

Sony X-pode radio cass cu comanda mag CD 4.300.000 Metro

Boxe Sony X-plode 3.100.000Metro

Boxe fata Sony X-plode de 130mm 990.000 Carrefour

Boxele de pe fata inca nu le-am montat , pt ca trebuie sa tai un pic de tabla, nu incap.

Bafta

Share this post


Link to post

Mi-am rezolvat si eu problema cu muzica.

Am optat pentru CD player Sony CDX L410 4 x 45 ( 4.900.000 )

si boxe Sony xPlode de 13 pe fata ( sunt insa prea slabe si nu trec volumul de 1/2, pretul 900.000 )

Pe spate nu am pus inca ( a fost concediul la mijloc ) am inteles insa ca se gasesc unele JBL foarte bune pe la 1.500.000.

Tipul care mi-a instalat boxele mi-a zis ca ar fi intrat si de 16 si s-ar fi auzit mult mai bine.

Le-as schimba cu unele mai puternice, dar la aceleasi dimensiuni, dar ce?

Share this post


Link to post

vezi primul post de pe pagina 1 a acestui topic..

io merg pe infinity...

Share this post


Link to post

Chiar nu vrea nimeni radioCAS

Panaonic 4x35W cu RDS si fata detasabila care e bine intretinut are toate cartile tehnice in cutia lui+k il voi monta si gratuit cumparatorului. Pretul 2.000.000 e mult?

Share this post


Link to post

Cei care sunt pe-aici cam au calculatoare si eventual cate un writer. Pentru ce sa-si cumpere cass si sa dea dup-aia banii pe casete, sa stea dup-aceea cate o ora sa-si faca o caseta cand poa' sa-si ia CD Player, sa intre pe oDC, sa-si scoata ce muzica vrea si apoi s-o faca track-uri si si-a facut muzica simplu si ieftin in masina. Eu mai am cass (merde) da vreau sa-mi iau odata CD-player ca m-am saturat de casete. Cd-playerul e mai scump cand il cumperi dar dupa aceea iesi mai ieftin. La fel e si cu camerele foto digitale. Dai odata mai mult dar dupa aceea faci poze cat te tine memoria si le descarci moca in comp. La cele normale, dai putin pe aparat dar te costa sa faci un film de poze de te sparge.

Share this post


Link to post
Guest

poate sunt off-topic find dar uitati ce am pe tico si , cel putin woofer-u e super ieftin la ce sthie sa faca

 

sony cdx 3300r 4X50W s-mosfet mp3 6 800 000 lei

pioneer ts-g1018 40w 10cm pe usi spate - 840 000 lei

jbl cs1200t 500w 30cm in (tot)portbagaj(ul)

jbl = 3 340 000lei

casco 15 E/an (in plus)

 

nu sunt multumit, sunt de-a dreptu satisfacut.

cs1200t_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce spunetzi merita un CD Auto Sony Model cdx-L400X pretul de 5.000.000Rol?

 

Rog sa se raspunda la obiect sunt un pic cam presat de timp..

 

P.S. Cd-ul nu este nou...

Share this post


Link to post

am vazut in cora nou-noutz un jvc exact ca in poza, doar ca avea display verde.

http://www.jvcmobile.co.uk/prod_detail.asp...30&sub_cat_id=1

 

io am exact acelashi model cu display roshu shi sunt SUPER multzumit de el.

asha ca itzi recomand cu caldura o scula noua la un pretz mai mic un pic

 

aa.. pretzul in cora era 4,8 sau 4,9mil

Share this post


Link to post
am vazut in cora nou-noutz un jvc exact ca in poza, doar ca avea display verde.  

http://www.jvcmobile.co.uk/prod_detail.asp...30&sub_cat_id=1

 

io am exact acelashi model cu display roshu shi sunt SUPER multzumit de el.

asha ca itzi recomand cu caldura o scula noua la un pretz mai mic un pic

 

aa.. pretzul in cora era 4,8 sau 4,9mil

 

Mutzumesc...ma gandesc shi mai vb. diseara...

Share this post


Link to post

Auziti baieti eu momentan sunt in germania si vreu sa-mi cumpar un subwoofer de aici. Ce dracu trebe sa urmaresc la? trebe sa-mi iau vreun amplificator ceva? :?:

Share this post


Link to post

daca vrei ceva SERIOS, itzi recomand sa te uitzi

http://international.infinitysystems.com/caraudio/product.asp?ProdId='KAPPABOX12%2F230'&type=&Ser=KAP&Cat=BST&language=ENGLISH][color="blue"'>AICI[/color]

 

sigur ca ai nevoie shi de un amplificator, eventual shi de un condensator..

dar daca pe spate ai boxe ovale montate in placa din portbagaj, atunci parerea mea e ca nu e musai un sub pentru un ascultat decent..

Share this post


Link to post

Ti-as recomanda pe langa infinity-ul ala daca gasesti marca MAC Audio. Crede-ma ca sunt super bune si se aud graaaav de tot. Am ascultat la un amic care are sonorizare MAC pe un bora (4 dif +sub) si un cass Kenwood, si cad dadea bass tare...respiram parca dupa bass. :D

Share this post


Link to post

Apropos de toate boxele din lume, de toate casetofoanele vehiculate aici, hai sa o luam putin de la capat si sa va intreb ceva :

Spuneti-mi si mie un NUME de magazin din Bucuresti (eventual si un site) de unde pot cumpara BOXE + CASETOFON de Matiz. Am vazut lacasurile de pe spate si vreau chiar acolo sa pun boxele. Va rog, vreau un nume de magazin, adresa + pretul boxelor daca stiti.

AAAA ! Sa nu uit ... ce dimensiuni au boxele astea ?

Cu multumiri !

Share this post


Link to post

Intra

AICI

sau AICI

 

spatiul original pentru boxele pe fatza este de 10cm, dar daca decupezi un pic pui de 13 cm (ca shi mine..)

spatiul pe spate in cele doo colivii originale este de 10x15cm

alegerea e in functzie de marafetzii din buzunar. pentru un pretz corect shi un sunet decent recomand blaupunkt seria GTx, iar ptr ceva deosebit vezi Infinity Reference 5002i pe fatza si 6402cf pe spate.

Share this post


Link to post

am si eu o intrebarecare se pare ca nu s-a ivit in primele 5 pagini de forum.

 

La matiz, in fata, pe bord exista doua gauri mici, ovale care la e, e a/c sunt acoperite. Acolo se pot monta tweeterele, dar, daca nu ma inseala vederea, mie mi se pare ca acele gauri sunt ovale! A gasit cineva, sau are cineva montate tweetere in locurile acelea?

 

Intreb asta deoarece este mult mai estetic sa montezi acolo doua tweetere, decat sa pui boua buburuze pe undeva pe usa...

 

Apropo, pe usile din fata nu se mai pot monta inca doau boxe de medii pe undeva in partea de sus a usilor din fata?....

 

(intreb asta deoarece vroiam sa optez pentru un sistem ede boxe pe 3 cai, in fata)

Share this post


Link to post
am si eu o intrebarecare se pare ca nu s-a ivit in primele 5 pagini de forum.

:) ...dintr-un motiv foarte simplu... daca scoti capacelele alea o sa vezi doua piulitze BABANE! Acolo se prinde bordul de caroserie!

Nu cred ca ai cum sa bagi tweetere acolo! Asta daca te gandesti la aceleasi gauri la care ma gandesc si eu :oops:

Share this post


Link to post

da, la alea se gandeshte, iar acele gauri sunt acoperite la toate modelele de matiz, nu numai la E shi E a/c..

intzeleg ca dispui de nishte fonduri din moment ce vrei sa pui boxe pe trei cai (cu difuzoarele separate, nu montate coaxial..)

parerea mea e ca matizul nu are ushile insonorizate ptr un sistem de nivelul acela. in principiu, daca chiar vrei sa montezi inca un difuzor de medii da'i fatza de usha jos shi vezi daca mai ai gaura in usha pe undeva. ar trebui ca odata montat acolo difuzorul sa nu incomodeze coborarea geamului..

la infinity 5002i (care sunt sub jumatate la pretz din ce vrei tu) ai avantajul ca tweeterele se rotesc shi potzi sa le directionezi inspre ureche, asta ridicandu'tzi "sound stage'ul" undeva la nivelul bordului..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...