Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Audio pe MATIZ

Recommended Posts

Eu am un JVC S891R http://www.jvc.co.uk/product.php?id=KD-S89...R&catid=29&lid=. La început mi-am pus boxe doar pe spate... dar din cauză că nu mai aveam bani am luat 2 difuzoare la 160.000 bucata ovale de 13 ... cât e suportul. A mers super ok 3 zile, nu aveam başi că nu există tăblie despărţitoare la porbagaj la E klasse; aşa că m-am hotărât să pun şi pe faţă. Am fost la nişte meseriaşi am pus alte 2 difuzoare de 10 cm astea erau la 140.000 bucata, numai că s-a ars finalul cas-ului. :wallbanger: A costat 500.000 mii şi s-a rezolvat. Acum am şi pe faţă şi se aude super. la cât am dat pe boxe ... sunt foarte mulţumit. când găsesc nişte bani... î-mi bag ceva mai meseriaş, am văzut la pioner grozave. mai caut şi o tăblie pentru porbagaj că bas am doar în faţă, pe spate scoate medii şi înalte.

A... difuzoarele toate 4 la preţul ăsta au ieşire pe 2 căi :lol:

Share this post


Link to post

difuzoarele pioneer sunt relativ slabe..

taica'meu are la un volvo v40, asha a venit din fabrica - cu pioneer cu conuri de polipropilena shi pe doo cai, dar suna varza.. RAU!.. :(

Mergi pe blaupunkt, jbl, infinity.. (asta in ordinea pretului..)

Share this post


Link to post

Eu am un Radio CD Sony CDX L490B

 

Stiati ca Sony are inclusa in pret asigurare contra furtului pt. 1 an de zile? Singura conditie e sa mergi la ei cu fata aparatului si cu procesul verbal de la politie si-ti primesti banii inapoi, la valoarea actualizata...

 

Doamne fereste :cadelnita:

Share this post


Link to post

pai are asigurare, ca e inclusa in pretu' lor... :D

shi io am facut casco cu clauza de furt audio, nu'i bai.. ;)

Share this post


Link to post

totul fiind legat de instalatii audio...

..pentru bucuresteni...un subwoofer ieftin si de firma cu amplificare incorporata..plug&play...si de firma...

www.koss.com ---gasiti subwooferul la 2.500.000 lei la Oderom...pe la Dristor..o firma care aduce aparatura noua si second din S.U.A..la superpreturi..eu ii stiu din 1991 pe astia si am tot cumparat de la ei diverse..unele chestii par stupide dar gasesti si chestii foarte bune la superpreturi... www.oderom.com

 

subwooferul de care vorbesc e de 200w reali..cel putin asa se lauda..cu carcasa si amplificare..arate bine..in plus incape perfect in portbagajul matizului..eu nu am dar are femeia mea...cum nu prea te intelegi cu femeile la masini...am renuntat sa imi bat capul cu tuningareli ale matizului

Share this post


Link to post

cine vrea sa dea femeile pe spate chiar si cu un matiz...

..la Xdata..pe la vatra luminoasa..tot pt bucuresteni..sorry...

un MP3 player auto MEDION din Germania e 3,5 milioane garantie 1 an...iesire 4x25w...am avut asa ceva pe un opelul vectra 1.8 din 92..ca sunt mai low budget...

 

...cat despre mp3 player...arata bine, afisaj cu lumina rosie, rds, shuffle...se aude superbine si ai si ID3-tag..adica pt necunoscatori...apare numele melodiei pe ecran...carcasa e din aluminiu...il am de 8 luni..nu a avut probleme...iar fiind vorba de mp3 player...nu sare cd-ul niciodata pt care un buffer destul d bun...

pentru cei interesati...

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...2476017272&rd=1

99_1_thumb.jpg

Share this post


Link to post

discutia despre MP3-playere portabile si adaptarea lor pe masina a plecat la Diverse.

Share this post


Link to post

Se poate obtine sunet de calitate i in Tico.Eu am reusit cu succes!

tico3_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Se poate obtine sunet de calitate i in Tico.Eu am reusit cu succes!

Asta e la tine in masina?

Ptiiiii... si tocmai vroiam sa te rog sa-mi duci si mie un geamantan la gara!

Share this post


Link to post

Marfa sistemul! E de vinzare Tico-ul ca as vrea sa-l cumpar si sa-l pun in portbagaj sa am si eu sistem audio marfa...hihihi...sorry, just joking... :oops:

Share this post


Link to post

cred ca am sa-mi iau si eu un mp3 player medion sau Watson ( de pe xData sau spot.ro). carkit inseamna caseta aia cu calbu, de se baga in cass? playerele astea doua vin cu asa ceva, au adaptoare 12/220 v, 120 sec protectie la socuri etc. merita 2,3-2,4 mil aparatele? puse pe un sony 4x20 w s-ar auzi bine, am incercat cu un kawaii (exact asa se keama), da cam sare pista, in schimb se aude frumos. cu boxele din spate numai imi tremura podul casei (pe bune, trepida azbestul cu totul, cu bass-ul la min si inaltele la jumatate din vol, iar master-ul cam la 3/4). sunet clar, fara distorsiuni. am sa-mi iau ori medionul, ori watsonul, si voi reveni cu noi impresii despre mp3 in masina.

ps: sa gaseste pe undeva antena originala matiz (sau daewoo), ca nu vreau facaturi din bazar. thx!

Share this post


Link to post

nu shtiu cat costa o antena de matiz originala, dar la mine, cu antena de dacie (cca. 225mii lei) prinde absolut beton!

Share this post


Link to post

Nu te obosi sa mai cauti antena originala de Matiz, e foarte scumpa! Cand mi-am pus CDul mi-au cerut la service, doar pt. antena, 1.300.000.

 

Am fost la o benzinarie Mol si mi-am luat antena cu 250.000. Merge brici!

Share this post


Link to post

Hai ma terminati, eu am luat-o din Iasi cu 399.000. Da, antena de Matiz originala, luata din reprezentanta.

Share this post


Link to post

Eu am vazut la multi, care si-au montat antena si cass-ul inainte de a lua masina de la dealer, ca au antene de Dacie... asadar merg foarte bine.

 

Dar cred ca o antena de interior e ceva mai practica, pt ca nu implica gaurirea plafonului.

Si pt cine zice ca prinde mai prost cu ea, il contrazic vehement.

Prin oras e fix la fel receptia, iar pe afara, daca sa zicem mergi pa A1 si cu o antena de exterior pierzi semnalul pe la 40km de bucuresti, cu asta de interior il pierzi pe la 35!

Io zic ca merita, ca sa nu gauresti masina... pt ca locul unde ai bagat bormasina... devine eventuala sursa de rugina, sau poate sa intre apa...

Share this post


Link to post

Cu sursa de rugina cam ai dreptate. Eu mi-am pus antena la dealer-ul de unde am cumparat-o. Mi-au montat un cablu de antena cam scurt (cass-ul si boxele le-am pus mai tarziu). Cand am avut surpriza sa constat ca nu prind radioul inafara orasului, am desfacut antena sa-i leg un cablu mai lung. Binenteles ca in jurul gaurii era numai rugina. Am slefuit marginile si am dat cu vaselina. Sper sa fie suficient.

Legat de subiect, am toata linia blaupunkt. Se aude super.

Share this post


Link to post
nu shtiu cat costa o antena de matiz originala, dar la mine, cu antena de dacie (cca. 225mii lei) prinde absolut beton!

Crek ai luat tzaca.Sorry. Eu am dat 150k pe ea si sunt supermultumit (cu tot cu cablu coaxial). Eu o tin drept in sus pentru ca am semnal maxim asa numai ca a cunoscut toti castanii si toate salciile saraca.

Share this post


Link to post

Ce se poate face sa nu rugineasca gaura antenei?

Share this post


Link to post

KIT+Vopsea sau vaselina din cind in cind.

Share this post


Link to post

Si eu am antena de interior si merge f. bine. Am o singura problema cu ea...nu sta prea mult lipita de parbriz. Lipiciul ala de pe spate e slab sau se duce de la soare...am pus o banda dublu adeziva...iar a cazut...any idea? vreo banda mai tzapana ceva? sau sa-i bag un lipici definitiv (nu prea as vrea..dar decat sa-mi cada cand e lumea mai draga... :? )

Share this post


Link to post
nu shtiu cat costa o antena de matiz originala, dar la mine, cu antena de dacie (cca. 225mii lei) prinde absolut beton!

Crek ai luat tzaca.Sorry. Eu am dat 150k pe ea si sunt supermultumit (cu tot cu cablu coaxial). Eu o tin drept in sus pentru ca am semnal maxim asa numai ca a cunoscut toti castanii si toate salciile saraca.

 

mda... 225k cu montaj cu tot, nu am mai precizat..

dar eu merg cu ea cam la 25 de grade, nu la 90... ce head-unit ai tu???

Share this post


Link to post

Daca vreti un sunet de calitate in masina, pe langa un sistem audio bun mai trebuie sa va chinuiti sa va izolati fonic masinutele. Eu am facut operatiunea asta la a mea si rezultatul e mai mult decat satisfacator. Ce am facut eu: am dat jos panourile de usi si am bagat intre panou si tabla portierei trei straturi de folie PEE de pachet de 2 mm. (luata de la Bricostore approx 330.000 25 mp). Urmeaza sa bag folie in plafon, sub ornamentele de pe stalpii usilor si ai montantilor spate, sub mocheta din dreptul scaunelor din spate si in portbagaj.

 

Se aude incredibil de bine, ar bass-ul e clar si lung. Ca sistem audio (o sa radeti poate dar asta e, asa a venit caruta mea - SLZ): cass Philips 4*17W, boxe fata 10 cm si spate 10*15 cm facute de Elcomp Romania (niste cartoane ordinare pe care sper sa le schimb cat de curand). Oricum se aude mai bine la mine decat la un prieten de-al meu care si-a luat pe fata niste Alpine de 13 si 35 W DIN.

Share this post


Link to post
nu shtiu cat costa o antena de matiz originala, dar la mine, cu antena de dacie (cca. 225mii lei) prinde absolut beton!

Crek ai luat tzaca.Sorry. Eu am dat 150k pe ea si sunt supermultumit (cu tot cu cablu coaxial). Eu o tin drept in sus pentru ca am semnal maxim asa numai ca a cunoscut toti castanii si toate salciile saraca.

 

mda... 225k cu montaj cu tot, nu am mai precizat..

dar eu merg cu ea cam la 25 de grade, nu la 90... ce head-unit ai tu???

Eu sunt mai zgarcit (recunosc, recunosc, recunosc! :) ) si mi-am montat-o singur, numai gaura o aveam facuta.

Pioneer KEH-9600 (o fantoma, ca nu il gasesc pe net decat pe un site in chirilica, dar isi face f. bine treaba)

M-am obisnuit sa o tin drept in sus de prima data de cand am avut cass pe masina, acu vreo 8 ani la Oltcit-ul lui taica-miu. In general faza cu antena ridicata asa merge la toate radiourile ca sa ai semnal maxim, nu conteaza ca e Sony sau Domotec. Eu fac multe drumuri in afara orasului (Iasi-Galati si retur) si ma satur repede de casetele pe care le am asa ca bag radioul in productie cand stiu ca am semnal cat de cat bun in zona aia. Antena in pozitia asta mareste cu mult puterea semnalului, ma rog, daca nu sunt dealuri in zona. Sa incerci si tu. Ce am mai constatat: cand e innorat afara posturile de radio au bataie pe distante mai mari (chiar cu mai bine de 20 km in plus)

Share this post


Link to post

faza verificata in afara orasului: tii antena cat mai "in sus" =>ai receptie mult mai buna. daca o tii la 45 grade, vei auzi un sunet de calitate mai slaba, cu "paraziti". concluzie: folositi antene NEVOPSITE, cat mai lungi, in indreptate in sus. cele lipite pe parbriz sunt bune in special in oras, dar daca"iesi", vei constata ca iti "mor undele".

Share this post


Link to post
... Ce am mai constatat: cand e innorat afara posturile de radio au bataie pe distante mai mari (chiar cu mai bine de 20 km in plus)

 

E normal, deoarece plafonul de nori reflecta undele inspre pamant din nou si se propaga pe o distanta mai mare in acest "tunel" creat..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...