Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Matiz Euro 4

• Please log in to reply
473 replies to this topic

#41 banzay

banzay

Forumist

• Membru
  • 1179 posts
  • Din:constanta
  • Auto:Fiat
  • Model:Albea
  • An:2005
  • Nr. Inmatr.:doar murdar

Posted 16 September 2008 - 21:54

Simpatic albiciosu' :P ... zi-ne si noua niste impresii de toba, daca ai si vreun filtru de aer... Si eu m-as uita de o toba, dar eu as vrea sa fie cat se poate de silentioasa :)... Inca o data iti urez sa te bucuri de masina!

#42 AmunDei

AmunDei

Forumist

• Membru
  • 550 posts
  • Din:Ploiesti
  • Auto:Daewoo
  • Model:Matiz
  • An:2008
  • Nr. Inmatr.:CPB = Cai Putere Bă!

Posted 16 September 2008 - 22:47

Mersi. Pai filtru sport nu am, poate pe viitor. Stau destul de prost cu finantele acum, iar urmatoarea investitie va fi in cauciucuri de iarna. In legatura cu evacuarea, cand am montat-o cred ca aveam mai putin de 2000 de km, iar acum am putin sub 5000, ca a stat pe bara vara asta. La momentul respectiv mi s-a parut a avea o foarte mica diferenta de putere, aproape insesizabila. Iar finala este complet silentioasa, se aude la fel ca una stock. Singurul lucru diferit este suieratul dat de scoaterea restrictorului, dar oricum nu-l aud ca rar merg cu muzica oprita. Cert e ca pe viitor va avea ori filtru sport, ori doar completat cu eliminarea rezonatorului, apoi asteptat sa ajunga macar pe la 10000 de km si apoi facut test drive de catre alt posesor de maty euro 4 stock, ca sa-mi zica adevarata diferenta :D

#43 AmunDei

AmunDei

Forumist

• Membru
  • 550 posts

Posted 25 September 2008 - 15:40

Posted ImagePosted Image

#44 AmunDei

AmunDei

Forumist

• Membru
  • 550 posts

Posted 09 November 2008 - 13:53

Posted ImagePosted Image

Posted ImagePosted Image
Se presupune ca e spalat in pozele astea. Acum are vreo 6600 de km si merge din ce in ce mai bine. L-am plimbat pana la Alba Iulia si inapoi, si tinand cont de sarcina (5 persoane si portbagaj plin), s-a comportat onorabil. Ceva probleme pe rampele mai abrupte, unde se simtea clar lipsa de putere la o asa masa. In schimb, cu incarcatura putina, merge de rupe.

Mai jos o poza cu frasu' mai mare :D

Posted ImagePosted Image

#45 Dj_Dark

Dj_Dark

Forumist

• Membru
  • 5057 posts
  • Din:Bucuresti, Rosiori
  • Auto:Bmw,Daewoo
  • Model:320d,318i,Espero
  • An:2004,1993,1996

Posted 10 November 2008 - 12:15

:o A si aparut in Romania? Frasu? :)

Sa stapanesti sanatos "rasnita cu motor de ascutitoare" :D (eu ma gandisem la "motor de cositoare").

Unde e pasiune nu exista limite. Cum naiba ai dat continentalurile alea pe uniroyal? Daca tot le schimbi, ia si tu ceva mai bun, ce naiba.

Edited by Dj_Dark, 10 November 2008 - 12:16.

#46 AmunDei

AmunDei

Forumist

• Membru
  • 550 posts

Posted 10 November 2008 - 21:47

Acuma fara rezonator suna a motor in 4 cilindri :P Si ce ai cu uniroyalurile, cel putin cu astea nu ma duc sanie pe ploaie :-> (testat involuntar cu contiurile si mi-a ajuns o experienta ca sa le schimb). Mai bune o sa-i pun saptamana asta, cand o sa primeasca setul de iarna, ca tot a dat frigul afara.

Cat despre frasu', da a aparut se pare. Si e cuminte rau cu motorul oprit :D

Edited by AmunDei, 10 November 2008 - 21:48.

#47 tolin

tolin

Le Maitre

• Gold Member
  • 13294 posts
  • Din:Brasov
  • Auto:Chevrolet
  • Model:Kalos HB5U-1150cc
  • Nr. Inmatr.:tipic

Posted 10 November 2008 - 21:50

... Cum naiba ai dat continentalurile alea pe uniroyal?

Continentalurile pentru Matiz sunt cele mai proaste pneuri posibile, evident, excluzand Montanele, care se numesc opinci.

PS Nu mai faceti evaluari pe marci de pneuri, doar pe modele. Suprizele pot fi mari.

Edited by tolin, 10 November 2008 - 21:51.

#48 steph

steph

micul verde bugetar

• Membru
  • 2548 posts
  • Din:Bucuresti
  • Auto:Toyota
  • Model:Yaris TS

Posted 10 November 2008 - 23:46

Tolin desi sunt in 99,9 % de aceeasi parere cu tine la partea cu contiurile de Matiz pe bune ca nu.

Stii cum am condus matizul si in ce situatii am fost pus cu el si pe bune ca nu m-au dezamagit.

Intamplator eu am cumparat Continentalurile lui AmunDei doar ca nu am avut ocazia sa le pun pe masina anu asta. Am mers cu cele de iarna dat fiind faptu ca am vrut sa merg cu ele pe Transalpina.

#49 AmunDei

AmunDei

Forumist

• Membru
  • 550 posts

Posted 07 December 2008 - 19:56

Apropo, sunt eu nebun sau asta e strut-bar?

Posted Image

Posted Image

#50 augustinionut

augustinionut

Forumist

• Membru
  • 3096 posts
  • Din:Piatra-Neamt (Pangarati)
  • Model:Matiz E
  • An:2007
  • Nr. Inmatr.:NT 30 PER

Posted 07 December 2008 - 20:14

=)) Ce...nu stiai? :)

#51 AmunDei

AmunDei

Forumist

• Membru
  • 550 posts

Posted 07 December 2008 - 20:31

Era oarecum retoric. Am observat de curand si m-am cam scarpinat putin in cap la momentul respectiv si am zis ca e de bine. Chiar ma gandeam ca i-ar trebui asa ceva si ca o sa trebuiasca sa cumpar eu. M-a scutit de o cheltuiala :D

#52 AmunDei

AmunDei

Forumist

• Membru
  • 550 posts

Posted 20 December 2008 - 14:11

Masina a intrat in vacanta. Are vreo 7600 de km si pana la urmatoarea revizie din ianuarie nu cred sa mai mearga prea mult. De asemenea e si fffff murdara dar pana atunci nu cred ca vede spalare.

Oricum, luna ianuarie ii va aduce si alte imbunatatiri, o sa va tin la curent ;).

App, v-am zis ca am traseul de evacuare asigurat pe casco? :D

#53 augustinionut

augustinionut

Forumist

• Membru
  • 3096 posts

Posted 20 December 2008 - 20:48

Asigurat in caz ca il pierzi pe drum? :)

#54 banzay

banzay

Forumist

• Membru
  • 1179 posts
  • Din:constanta
  • Auto:Fiat
  • Model:Albea
  • Nr. Inmatr.:doar murdar

Posted 20 December 2008 - 21:24

Nu nu nu... e o idee foarta buna! Eu ma gandesc sa fac asa cu geamurile electrice, cu xenon (vreau sa imi iau si o sa imi trebuiasca si factura probabil), si alte balarii. Cel putin la astia unde aveam eu casco, bcr asigurari, aveau o fisa cu toate astea, de xenon nu mai stiu sigur (dar e o rubrica cu "altele" si se poate mentiona), unde se bifa.

#55 AmunDei

AmunDei

Forumist

• Membru
  • 550 posts

Posted 21 December 2008 - 14:11

Asigurat in caz ca il pierzi pe drum? :)

:)) Buna asta. Dar nu mi-ar place ca in caz de accident din spate sa fiu nevoit sa pun eu bani pt toba iar :->

#56 augustinionut

augustinionut

Forumist

• Membru
  • 3096 posts

Posted 21 December 2008 - 16:06

In caz de accident din orice parte nu ai despagubire casco, sau asigurarea vinovatului(altul decat tu , sa zicem)?

#57 AmunDei

AmunDei

Forumist

• Membru
  • 550 posts

Posted 21 December 2008 - 18:52

Stiu, dar rca-ul vinavatului imi va asigura reparatie cu piese standard, nu cu piese aftermarket. Aici intervine casco, sau poate imi fac toata reparatia pe casco si ii las pe ei sa-si recupereze banii de la rca-ul vinovatului.

Aici e un caz minor, dar daca am (de exemplu, la orice masina), un bodykit aftermarket nu ar fi normal sa mi-l asigur?

#58 AmunDei

AmunDei

Forumist

• Membru
  • 550 posts

Posted 09 January 2009 - 18:23

Azi facui revizia de 1 an la 8100 km, ocazie cu care s-au schimbat pe garantie ambele bratele inferioare de la pivotii fata, defect constatat de ei. In rest masina merge perfect si isi asteapta suspensia sport (ironie nu?). Ce m-a deranjat in schimb e ca azi-noapte mi-au inghetat ambele incuietoare. Asta e, se mai intampla. :lavolan:

#59 AmunDei

AmunDei

Forumist

• Membru
  • 550 posts

Posted 27 January 2009 - 11:23

Spuneam la inceputul topicului ca nu voi mai investi in sunet. Uite ca s-a schimbat situatia. Am confectionat un subwoofer cu difuzor de 20 cm (nu ma intrebati ce firma, ca am uitat. Mi-aduc aminte doar ca e din SUA si nu e ceva foarte cunoscut) si incinta inchisa. Cand va veni caldura, voi cumpara si un amplificator si pe urma ma bag la montaj. O proba completa nu i-am facut inca, pt ca deocamdata statia de acasa e in service si am pt amplificare un radiocasetofon vechi, dar in orice caz se aude binisor si va suficient pt Matiz. Vreau claritate, nu zgomot sa-mi zbarnaie tabla pe ea.

Costul de fabricatie este estimativ pe la 150 ron, cu tot cu deranjul celor cateva drumuri pt [url=http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=15613&view=findpost&p=450382]cautarea[/url] pieselor. (MDF-ul il aveam deja, iar mocheta am folosit putina si mi-a mai ramas si pt alte proiecte).

Posted Image

#60 AmunDei

AmunDei

Forumist

• Membru
  • 550 posts

Posted 27 February 2009 - 14:36