Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Turcia

Recommended Posts

eu am fost in turcia cu masina acum doua veri si a fost super. recomand mersul cu masina personala mai degraba decat cu avionul.

Share this post


Link to post

Pentru orice eventualitate este bine sa aveti nr de telefon ale Ambasadei din Ankara si a Consulatului General din Istanbul.Cei de la consulatul din Istanbul raspund foarte greu:pentru pasapoarte apasati tasta 1,pentru... astepti o gramada.Intr-un tarziu raspunde si centralista...Oricum,decat deloc...

 

Consulatul General al Romaniei

Siraselviler Cad.Nr.55(Bvd.Siraselviler Nr.55)

Taksim/Istanbul

Tel:00 90 212 292 41 25

Tel:00 90 212 244 35 55

 

Ambasada Romaniei

Cancelaria:Bükres Sokak 4, Çankaya, 06680 Ankara

Telefon:00 90 312 466 3706

Telefon:00 90 312 427 1243

Fax: 00 90 312 427 1530

Sectia Consulara:Borazan Sokak 7, 06680 Ankara

Telefon:00 90 312 468 1291

 

Ambasador Extraordinar si Plenipotentiar:Constantin Grigorie:00 90 312 468 12 90

Consul:Gabriel Petric :00 90 312 468 1291

ViceConsul:Alina Niculescu:00 90 312 468 1291

 

Ambasada Romaniei la Ankara

Share this post


Link to post

Bineinteles ca-i recomandat sa ai adresele de la ambasada, consulat, etc... numa ca mai bine sa n-ai nevoie de ei.

 

Sa va zic ce-am patit eu la ambasada ro din ankara!

 

Eu am ajuns acolo (in Ankara) cam cu o saptamana inainte de alegerile din Noiembrie anu trecut (cind a iesit Base). Intr-o zi, ma duc prin oras si zic "hai sa vad si eu pe unde e ambasada aia" ca sa pot in ziua votarii sa ma duc punct ochit, punct lovit. Ma rog, ma invirt pe strazi cu nu gasea soferul adresa, intr-un final ajung la o vila. Nici urma de om, desi era un chiosk de paza afara.

Cu chiu cu vai gasesc un buton in gard. Sun. (Trebuie mentionat, gardul era cam la 8-10 metri de usa vilei). Se deschide usa de la vila. Iese un... cum sa-i zic... un "nea Gica", adica un tip fara nici un fel de prestanta, cu mainile in buzunare, care imi zice nustiuce pe turceste. Io zic "buna ziua" pe romaneste. Imi raspunde, fara a parea deloc surprins.

Zic:

- Nu va suparati, as avea si eu niste intrebari.

- Pai ziceti! (Reamintesc, el in pragul vilei, eu afara pe strada!)

- Cum? Asa, prin gard? :shock:

- Pai io stiu ce vrei sa ma intrebi! (adica vrei, nu vreti) ;)

Bref... tipul cu mainile in buzunare m-a lamurit (prin gard, bineinteles) :wallbanger: ca votarea se va organiza la consulat nu la ambasada si ca intrebarile despre viza (aveam niste nelamuriri) tot acolo sa le pun.

L-am intrebat cum ajung la consulat si, in scirba, a catadicsit sa-mi dea un fel de harta trasa la xerox unde erau marcate cu X cele doua locatii de interes. Norocul a facut ca in momentul ala ieseau din ambasada doi tipi si nea Gica a fost nevoit sa deschida poarta... ca altfel tot prin gard cred ca mi-ar fi dat si harta aia!!! :mda:

 

Rusine domnu' Gica! Pai asa te porti bai nene cu un roman care bate la poarta ambasadei? Pe cuvint, mi-a fost rusine ca sunt roman. Cred c-a sughitat ala o saptamana, mama lui de nesimtit! :spumelagura: Sper ca l-au trimis acasa dupa alegeri!

 

La consulat, au fost ceva mai deschisi la dialog... in cele din urma m-am simtit ok.

 

Asa, ca sa ma simt si mai naspa, un coleg de-al meu din Afganistan, care fusese si el cu niste mici probleme la ambasada tarii lui (culmea, exista ambasada Afganistanului in Ankara!)... deci colegul respectiv a fost invitat inauntru si primit de ambasadorul afgan in persoana, ba i-a rezolvat si problemele pe deasupra! Luati exemplu, handicapatilor! Nu tineam sa fiu invitat de ambasador... da' nici asa, traditionala ospitalitate romaneasca, ce sa zic! :mda:

Share this post


Link to post

buburuza_gia -> super alegere Oren, eu m-am simtit excelent acolo acum doi ani ... am stat la hotel Fiord (vilutze chiar pe plaja). Neaparat sa faci o excursie cu bamporu' de la Ayvalak (la mica distanta de Oren). Sunt niste vaporase care merg printre insule, cu multe opriri, masa inclusa, scaldat la greu, vizite, etc. ... o zi de excursie cam 10-15$ de caciula.

Vacanta placuta! :thumbl:

Share this post


Link to post

Din fericire nu am fost nevoit sa apelez la serviciile ambasadei ro din Ankara,dar macar la consulatul din Istanbul se poarta destul de bine(adica ti se raspunde la intrebari).Atentie:accesul catre biroul "relatii cu publicul" se face prin strada din spate,la care se ajunge coborand o strada in panta cred la 30-35'.La drumul de intoarcere(urcare) este vai de cardiaci si de cei mai in varsta :( Si inca ceva:in imediata apropiere a consulatului nu este posibila parcarea,deci lasati masina la una din parcarile din zona(este una subterana la cca 100 m de consulat,in apropierea Spitalului German-Alman Hastanesi)

Share this post


Link to post

Intrebare destul de :o fftopic: Stie cineva dintre cei care ati fost in Turcia cat costa tigarile acolo - in special in Istanbul? Ca sa stiu daca sa-mi iau de aici provizii sau pot sa le iau de acolo. Multam'

Share this post


Link to post

Nu mai stiu exact, dar nu-mi amintesc sa fi sesizat vreo mare diferenta. 1 dolar si ceva (jumate :rolleyes: ) pachetul.

Share this post


Link to post

Intentionez sa merg anul acesta in Turcia, mai precis, Antalya, mai prin septembrie. Oscilez intre masina si avion. Are cineva informatii mai noi despre taxe, preturi benzina, etc, in Turcia si pe traseul spre Turcia? Avand in vedere ca sunt aproape 2000 de kilometri pana in Antalya, pe drum e necesara si cazare. Ceva recomandari de cazare pe traseu?

Share this post


Link to post

Salut Romulus,

 

Din punctul meu de vedere cele mai multe informatii le gasesti aici.

Si eu am cochetat cu ideea dar cred ca o sa aman pana la anul.

 

Succes.

 

P.S. Link-ul este de pe un alt forum. Daca se considera reclama rog un moderator sa imi stearga reply-ul.

Share this post


Link to post

Nici pe asta sper sa nu-l considerati reclama. Atentie, povestirea e de anul trecut!

Share this post


Link to post

gmclubberii nu prea sunt fani Turcia, cam slaba activitatea pe forumul asta. In intervalul 23-31 august voi fi la 'Stambul in scop turistic. Am decis sa merg cu Fabia desi toata lumea spune ca traficul din stambul este incredibil, in sensul negativ. As dori sa stiu si eu citeva tipsu-ri despre oras, locuri de mincat, sfaturi valutare, idei de shopping si most important locatii de vizitat. Topicul de pe clubul hyundaistilor este excelent, dar din pacate nu prea e actualizat si contine info partiale care ma interseaza.

Share this post


Link to post

Daca a fost cineva in Turcia in 2007 il rog sa ne scrie si noua impresii si mai ales ce drum a urmat si preturi de pe acolo. Multumesc si astept un reply.

Share this post


Link to post

Cred ca pentru orice statiune mai la sud de Bodrum nu prea merita mers cu masina, avionul e cea mai buna solutie, iar pentru deplasari locale o masina de clasa mica este probabil 20-30E/zi.

Over all mie mi s-a parut mai bine in Turcia, depinde probabil si de locatie, dar: hotelurile turcesti sunt mai noi, oamenii mult mai serviabili, mancarea la fel de buna, all inclusive inseamna chiar ,,totul,,, adica nu sunt faze ca in grecia ,, dvs ati platit pt standard daca vreti sa mancati asta seara la restaurantul nostru cu specific pescaresc trebuie sa mai platiti 20 euro/persoana,,, hotelurile turcesti au mult mai multe facilitati pentru copii etc.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru interventie dar ma interseaza mai mult ce drum e mai indicat pentru Kusadasi, distantele, timpul facut pana acolo, costuri etc. Multumesc

Share this post


Link to post

Eu am facut un circuit camping, de o sapt, Turcia-Grecia, vara trecuta. In Turcia am apucat sa stau doar 2 zile, mai exact ziua in care am ajuns si cea in care am plecat.. intrucat nu am gasit absolut nici un camping in zona Instanbul-ului, unde am vrut sa ajungem si aveam notate cateva.. (foarte greu gasit unul la ~30km) se desfiintasera cu 1-2 ani in urma. Am vizitat putit marele Istanbul si am luat-o frumos a 2a zi spre Grecia (unde chiar am gasit multe campinguri, la preturi accesibile si conditii mai mult decat bune). Ca impresii generale despre Turcia: tara primitoare (oameni cumsecade), autostrazi foarte bune, libere si fara taxe (cel putin cat am mers eu), vama 12 dolari sau 10 euro de persoana, benzina foarte scumpa (daca tin bine minte era gen echivalent 4.5-4.7 lei vara trecuta). Cam atat momentan.

Share this post


Link to post

Dupe blocuri in Turcia!

post-109-1205699849_thumb.jpg

post-109-1205699890_thumb.jpg

Share this post


Link to post

De ce nu e nimeni in piscina?

Share this post


Link to post

Pentru ca afara ninge ! :)

 

Stiu ca pozele nu au legatura una cu alta.

Edited by balky

Share this post


Link to post

Pentru cel putin o parte dintre noi, ar fi cred interesant de aflat daca nu cumva se intampla sa plece si altcineva catre aceeasi destinatie in aceeasi zi.

 

Cei interesati [de exemplu] in a gasi companie auto cu care sa traverseze impreuna, in coloana, Bulgaria - aruncati o privire si peste "Rendez-vous turistic :) " de aici: http://amfostacolo.ro/rendez-vous-turistic.php?tid=1&l=6

 

Aceasta agenda va fi tot timpul, automat, la zi, iar cel putin o parte dintre cei care posteaza acolo lasa un ID de mess sau alta forma prin care pot fi eventual contactati...

Share this post


Link to post

Despre Bodrum stie cineva ceva???Orice.

Share this post


Link to post

Mamaia Turciei...din punct de vedere al luxului, distractii, etc.

Se pare ca acolo merg mare parte din "bogatii" Turciei. Preturile sunt si ele putinmai mari ca in restul statiunilor.

Edited by bella

Share this post


Link to post

Cateva zile in vizita la Istanbul si cateva imagini care sa descrie cele vazute.

post-2099-1212786966_thumb.jpg

post-2099-1212787020_thumb.jpg

post-2099-1212787031_thumb.jpg

post-2099-1212787256_thumb.jpg

post-2099-1212787373_thumb.jpg

post-2099-1212787492_thumb.jpg

post-2099-1212787695_thumb.jpg

post-2099-1212787954_thumb.jpg

post-2099-1212788121_thumb.jpg

post-2099-1212788170_thumb.jpg

post-2099-1212788314_thumb.jpg

post-2099-1212788333_thumb.jpg

post-2099-1212788387_thumb.jpg

post-2099-1212788397_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce-ai facut cu rebelul? :D

Share this post


Link to post
Ce-ai facut cu rebelul? :D

 

 

Rebelul din mine se multumeste cu un Canon G 9 Powershot. Si inca sunt foarte multumit de el pe masura ce ma acomodez cu el.

Share this post


Link to post
Mamaia Turciei...din punct de vedere al luxului, distractii, etc.

 

dap, ca plajele sunt cam pietroase :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...