Jump to content
Sign in to follow this  
cstefan

Zgomot sau scartait bord

Recommended Posts

Eu am un Cielo Std. din 2002, si de vreo luna incoace, are un scartait in bord care apare in diminetile reci, si tine cam pana cand se incalzeste in masina, dupa care "tace". Am tot ascultat-o, am tot cautat si-n cele din urma am gasit de unde vine zgomotul, dar nu stiu cum sa-l remediez. In partea din dreapta jos (are acolo un shurub) - se pare ca bucata aia de plastic scartaie pe tabla de sub ea (de tabla asta e prins casetofonul mi se pare...), si asta numai si numai cand e rece (si probabil cum plasticul are alt coeficient de compresie fata de tabla ...).

Am incercat sa mai strang shurubul banuind ca si-o fi facut joc din cauza vibratiilor (la cate gropi iau zilnic...), insa cum da cate-o dimineata friguroasa, cum iar incepe. Aveti vreo idee cum ar putea fi remediata problema?

Share this post


Link to post

Dar nu poti sa faci in asa fel incit se departezi plasticul de fierul ala?

Sau poate reusesti sa bagi o bucata de pisla intre ele, ca inteleg ca nu e intr-un loc vizibil...

 

Si...by the way... cred ca te refereai la coeficient de dilatatie, nu?

Share this post


Link to post
Dar nu poti sa faci in asa fel incit se departezi plasticul de fierul ala?  

Sau poate reusesti sa bagi o bucata de pisla intre ele, ca inteleg ca nu e intr-un loc vizibil...

 

Si...by the way... cred ca te refereai la coeficient de dilatatie, nu?

 

Asta-i problema, nu stiu cum sa-l departez - probabil solutia cu pasla ar fi fezabila cumva, dar ar trebui data jos cu totul bucata de plastic cu pricina - si aia de la service n-au vrut nici in ruptul capului la revizia de 20000 pe care-am facut-o acum doua saptamani.

Si in ceea ce priveste coeficientul de dilatatie... cred ca ala e, desi de cand s-a incalzit afara nu mai "chitzaie" deloc (nu se mai dilata?? din contra eu cred ca nu se mai contracta din cauza frigului... n-o fi asa?). Unde mai pui ca in iarna cealalta n-a scos nici un sunet... desi am tras mai mult de mashina si parca a fost mai frig.

Share this post


Link to post

Pai de ce sa dai jos toata plasticaraia? Daca zici ca te-ai bunghit pe unde e buba... inseamna ca nu-i asa greu de ajuns cu mina...te bagi nitel pe sub bord, cu o mina departezi nitel plasticul, cu ailalta bagi pisla si gata...

Share this post


Link to post

Cu chitzaitul... sa vedem, cred totushi ca trebuie demontat, fiindca zona de contact plastic-tabla e mai mare si nu se poate ajunge cu mana... Oricum nu cred ca e de dat jos toata plasticaraia, numai bucata aia de jos.. dar trebuie lucrat finutz ca-i plin de "urechiushe" de plastic si se pot rupe (cred ca de-aia n-au vrut aia s-o faca... era un pic de lucru)

Share this post


Link to post

Da cu putin spray de silicon intre bucata aia de plastis si tobla si cred ca va dispare scartaitul.

Share this post


Link to post
Da cu putin spray de silicon intre bucata aia de plastis si tobla si cred ca va dispare scartaitul.

 

Ce fel de spray? Din-acelea folosite pentru curatat/lustruit bordul? (desi nu-mi prea vine sa cred ca asta mi-ar rezolva problema) - Sau poate este vreun alt fel de spray cu silicon de care nu stiu eu?

Share this post


Link to post

Asta e un alt fel de silicon, ca o pasta, transparent sau opac, care cand se usuca devine ca un fel de cauciuc. Se vinde intr-un tub gros de plastic cu turture in varf dar daca nu ai mina puternica iti trebuie si un pistol de injectat siliconul...

Share this post


Link to post
Asta e un alt fel de silicon, ca o pasta, transparent sau opac, care cand se usuca devine ca un fel de cauciuc. Se vinde intr-un tub gros de plastic cu turture in varf dar daca nu ai mina puternica iti trebuie si un pistol de injectat siliconul...

 

Pai da, dar asta nu mai e spray!!!

Share this post


Link to post
Da cu putin spray de silicon intre bucata aia de plastis si tobla si cred ca va dispare scartaitul.

 

Ce fel de spray? Din-acelea folosite pentru curatat/lustruit bordul? (desi nu-mi prea vine sa cred ca asta mi-ar rezolva problema) - Sau poate este vreun alt fel de spray cu silicon de care nu stiu eu?

 

Spray din acela de curatat, am folosit si eu.

Share this post


Link to post

Cred ca e vorba de un spray lubrifiant - degripant.

Cel mai probabil rezolva problema dar nu pentru vecie.

Share this post


Link to post

si la cielo ul meu se aude un zgomot din bord

il am de mult timp, aproape m am obisnuit cu el si tace numai dupa 130kmh

am observat ca daca pun o hartie intre sticla sau plasticul ce protejeaza cadranele si plasticul dintre volan si geam nu mai face asa tare

n am gasit de unde sa strang ceva ca sa taca naibii

Share this post


Link to post

Poti sa desfaci masca de plastic are doua autofiletante sub volan si pe partile unde crezi ca freaca si scirtzie sa lipesti banda adeziva de hirtie , da rezultate . :)

Share this post


Link to post

Asa face toate ... si e foarte greu de gasit si remediat..

De aia ziceam eu ca cele din '95 erau mult mai bine inchegate..

 

Si al meu scartie dimineata pe racoare, am cautat hiba dar n-am gasit-o...

Share this post


Link to post

si eu am indentificat scartaitul in partea dreapta a consolei centrale .. din cand in cand mai dau cu wd40 intre metal si plastic si dispare zgomotul

 

de la un timp imi pocneste ceva din directia usii din stanga fata , nu pot sa-mi dau seama ce poate fi

Share this post


Link to post

S-a racit vremea, a reaparut scartaitrul dimineata pe racoare...

Poate e avertizarea "Nu uita geaca!" :-D

 

Tot la consola centrala scartaie si nu stiu ce se poate face.

Deoacamdata dau muzica mai tare.

Share this post


Link to post

eu am rezolvat cu toate scartaielile pana la urma

 

ai incercat sa bagi wd40 intre plasticul lateral si tabla din interior pe partea din dreapta a consolei ?

Share this post


Link to post

Eu am facut asa: cumparat niste pasla de-aia de izolat parchetul(am invatat dintr-un topic de pe-aici)

Scos fete de usi si bagat pasla pe langa folie si lipit cu mastic.

Strans usile alea din spate pt.ca joaca cu timpul si va freca pe cheder ...si e un scartait.

Bagat pasla impreuna cu silicon de plastice in bord deasupra CD-ului), la cutia de viteza(la mine e o margine acolo plasticoasa).

Deasemenea mai poate scartai si manerele alea de care-ti agati mana.

Bafta.

Share this post


Link to post

Nasol, si eu am acelasi zgomot, dar in fine e cea mai mica problema a masinii :roll:

Share this post


Link to post

Imi scartaie bordul de ma inebuneste ,mai ales in partea dreapta la contactul cu garnisajul stalpului fata.Ce naiba pot sa-i fac?

Daewoo Cielo 2004

Share this post


Link to post

Din cate citesc pe aici vad ca scartaie masinile noi. Inseamna ca intr-adevar in timpul procelui de ieftinire din ultimii ani au aparut ceva probleme. :( :(

Spun asta pt ca a mea nu scartaie si nu a scartait niciodata. N-am avut greierasi la bord. Singurul zgomot e facut de gheta dintre luneta si portbagaj...cand curat gheata dispare.

Share this post


Link to post

Just, fata de una din '96 (vorbesc in cunostiinta de cauza) e mult mai zgomotoasa ("scartz") dar in rest se pare ca nu sunt mari diferente.

Motorul e mai puternic si la peste 3500 ture rupe din asfalt.

Si franele sunt mai eficiente decat la GLE!

Share this post


Link to post

de cateva zile, ma confrunt si eu cu un scartait sacaitor in bord, undeva dinspre centrul consolei se aude, atunci cand merg pe un drum mai denivelat sau la anumite hopuri... ca zgomot, comparati-o cu... doua monede lovite una de alta :) . E chiar enervant si nu stiu ce sa desfac si unde sa umblu...

Ce naiba poate fi ... a, uitam sa zic ce masina... Espero 1.8

 

revin... si dinspre portiera dreapta parca se aude la fel, un alt zgomot, la trepidatii

Share this post


Link to post

Pot fi nenumarate cauze, chitaitul de la usa se poate sa fie de la bolturile usii. La bord...vezi si tu la plasticele de pe acolo, torpedou...

Share this post


Link to post

Despre bolturile la usi se discuta aici . Cat priveste zgomotul din bord pune pe cineva sa mearga cu masina si localizeaza de unde vine zgomotul ca pasager in dreapta.Apoi te apuci si verifici/desfaci unde se aude.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...