Jump to content
Sign in to follow this  
Zmeul cel rau

Formula 1 - 2008

Recommended Posts

Cand se culca premiantii - 06:25

Share this post


Link to post

Oricum ma trezesc la 6 sa plec la examen :( prind doar startul :(

Share this post


Link to post
La ce ora tre sa ma trezesc maine ?

:o fftopic: Nu stii la cat ai examen maine bre? :P

 

Se anunta un sezon interesant in special datorita mutarilor facute de echipe/piloti in vacanta. Sunt curios cum va arata noul circuit din Valencia (parca pe 24 aug. e programata cursa), si ce figura vor face cei de la Force India, in special datorita aportului lui Fisichella. Alonso cred ca va avea ceva de "furca" cu Piquet Jr :D ... Kimi cu Hamilton...

Share this post


Link to post

Cu atit mai bine, vorba romanului "Intarita-i drace !" > :) , sa avem si noi spectacol.

 

Ati fost careva de curind la o cursa de F1 ? Eu unul nu am mai fost tare de mult si parca m-ar tenta. Cit naiba o mai costa un bilet la Hungaroring, aleea/tribuna de bronz, ca la aur sau argint nu m-as baga

Share this post


Link to post

Poate ne strangem mai multi. De vreo cativa ani imi doresc si eu. Sau Turcia. In jur de 120 de euro.

La 6.30 e maine, am pus deja ceasul la 6 si 15 :D

 

Sa vedem cursa de recuperare a lui Kimi.

 

GO KIMI! ;)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

De ce e Kimi asa jos pe grila si a facut doar 3 tururi, pentru ca nu am apucat sa vad calificarile?

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Kimi Raikkonen, Ferrari (16th, Q1 - 1m 26.140s): "Clearly I am disappointed. A few corners from the end of my in-lap, I had a problem with the electronic fuel pump which forced me to stop near the pit lane and so it was impossible for me to get back to the garage to try and fix the problem. These things happen, but it's definitely not the best way to start the season. Now we must try to do our best to pick up some points tomorrow, because it is important to score something in every race." (sursa: www.formula1.com)

Share this post


Link to post

Multumesc, maine va recupera oricum :P .

Share this post


Link to post

Si istoria se repeta ... a ramas tot aproape de standuri. Lasind la o parte circa de abandonuri si buseli, eu as zice ca faza zilei i-a apartinut lui Alonso, ma refer la depasirea din penultima tura ... nu stiu din ce mineca a mai scos-o si pe aia.

Share this post


Link to post

A fost o cursa frumoasa si foarte disputata, pot sa zic ca spectacolul a fost asigurat, oricum este prima cursa si nu este relevanta deloc, multi mai au de pus masina la punct si o vor imbunatati pe parcursul sezonului.

Share this post


Link to post

Cursa a fost intr-adevar frumoasa si plina de surprize. Recunosc ca nu m-am trezit special pentru cursa ci pur intimplator din cauza unei raceli enervante :( . Am inceput sa ma uit fix dupa incidentul de la start, nu am pierdut prea mult.

 

Desi masurile de eliminare a diverselor sisteme electronice de control nu s-au lasat asteptate, totusi asteptata egalizare a performantelor masinilor nu s-a produs. Au fost destui care au chiflat maret bazindu-se prea mult pe masina (sau tocmai pe sistemele de care ziceam), printre ei numarindu-se si Kimi. Mie unul nu mi se pare tocmai obiectiva faza cu producerea UC de catre McLaren, in conditiile in care se pare ca nu au furnizat toate specificatiile respectivului modul. Dupa "evenimentele" de anul trecut cred ca am motive sa suspectez ca au mai strecurat diverse "sopirlite" in cod de care vor putea profita doar ei. Masinile McLaren au cam facut legea , e drept si ca Hamilton a condus bine. Oricum, au fost si citeva momente in care diferenta a fost facuta exclusiv de catre pilot, eu sper sa avem cit mai multe astfel de faze. "Disputarea" cursei a cam fost facuta, dupa parerea mea, pe bisericute, singura exceptie reala fiind debutantul acela francez, Burdois parcail cheama.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Mda, mare pacat de Burdois si de Hubica.. si de Kimi.

Era pe 3 cand a intrat in depasirea aia fara rost si cred ca era si steag galben,

dupa o jumatate de cursa fenomenala in care a aratat ce inseamna un campion nu un driver de simulator.

E de asteptat cand mergi intr-asemenea fel ca riscurile sa atarne greu.

Pe prima pozitie si Massa stie sa mearga bine, asa ca Hamilton nu m-a impresionat cu nimic.

Lipsa TC-lului se vede, dupa mine e bine, sparge banalitatea ultimei parti a cursei cu care ne-am obisnuit.

Share this post


Link to post
... singura exceptie reala fiind debutantul acela francez, Burdois parcail cheama ...

Bourdais, asta, mai poate fi denumit debutant ?

Share this post


Link to post

Astept a2a cursa sa vad daca masinile McLaren sunt fiabile sau nu :D

Share this post


Link to post

S-a deschis sezonul si la ciclism, tot alaturi de cei doi Radu. Poate le trece prin sfecla sa incerce un comentariu a la Miki Alexandrescu, ca iau si premiul Uniter la comedie.

 

As dori sa aud in povestirea lor episodul relatat astazi de Miki Munchausen ... cum a intervenit el pentru bietul Boudais pe langa Berny, sa-l primeasca in circ, dar Berny s-a scuzat ca ... el este la fel de bun prieten si cu Flavio (nu doar cu Miki) ... si nu poate sa treaca peste vointa acestuia ... =))

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Cineeee ... Miki :o !? Faimosul Dan Mihai Alexnadrescu ???? Cel care azi dimineata ne spunea ca si comentatorii au comis o gramada de greseli, dar sint scuzabile pentru ca si ei se uita la cursa in studio ... la doua monitoare ... si acum citez : "dintre care unul nu prea are contrast" =)) . Vaaaai, dar cum de si-a permis Bernie una ca asta, e inadmisibil sa ignori sfaturile unui asemenea expert ...

Share this post


Link to post

Pai, "soarecele de biblioteca" Bourdais s-ar putea sa le incurce jocurile, ca el n-a concurat doar in calitate de kamikaze precum un columbian deloc regretat, terminand pe locul 7, inaintea lui Kimi "minte de bibilica", desi a plecat cu 2 locuri in spatele lui pe linia de start.

 

Astazi, Kimi, ajuns campion mondial printr-un concurs de imprejurari, a demonstrat ca are mai mult sange brazilian (din ala care nu se ridica la nivelul creierului) decat Barrichello care, sigur, intra la standuri cand vede SLKul pa pista, chit ca apoi pleaca ca blonda cu pompa dupa el, intrand pe rosu in intersectie. Ce a fost in mintea odihnita a lui Kimi: "frec motorul la ralanti pret de cateva tururi, apoi, fara benzina si fara pneuri, o forjez pe exterior intr-un "ac de par" de mai depasesc cativa fraieri si ma bag repede la standuri, sa pierd totul" Brambureala mare in echipa Ferrari dupa plecarea greilor.

 

PS salut eliminarea electronicii din dotarea masinilor de curse, lumea da bani sa vada piloti si nu realizarile injinerilor din off.

Daca ati remarcat, butoiul atomic zis Alfonso, iesea sistematic pe aratura ca sa se poata mentine in carti. Nici asta n-are mai multa minte decat Kimi, daca intra o ideea mai incet, nu iesea pe nisip, nu-si murdarea ghetutele si nu pierdea atata timp. Iar faza se petrecea tur de tur, in acelasi viraj, o fi vrut sa abandoneze si nu ne-am prins noi ?

Share this post


Link to post

Nu cred ca Raikkonen hotaraste cat o loganeste cu pneurile duse, doar iau salar si strategii :) )

Poate ca stia ca oricum nu termina cursa cu masina aia, de asta si-a permis sa riste cateva puncte,

poate sa fi vrut sa castige cursa, si asta l-a manat in lupta.

Marii campioni mai merg si la victorie, nu numai la adunat puncte ca hamilton.

 

Mi-aduc aminte o cursa de acum doi ani cand raikonen a distrus suspensia cat a zburat peste vibratoare si nu a terminat cursa,

massa a declarat ca el nu ar fi facut asa ceva, iar replica din partea unui maestru nu a intarziat: "vezi, de asta nu vei ajunge vreodata CM".

 

Senna cate iesiri nu a avut?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Terminati cu aceasta cursa ! Pe la 3,30 am adormit dupa ce am incercat din rasputeri sa prind deschiderea si am ratat SPECTACOLUL. Asa ca va rog : fie-va mila !

Share this post


Link to post

Nu il mai laudati atat pe raikkonen asta ca tare mie ca o sa ramana doar cu campionatu de anul trecut...

Share this post


Link to post

Pufosule... si tu acum... e greu sa renunti la controlul stabilitatii si controlul tractiunii...

Share this post


Link to post

Aveau control electronic al stabilitatii??

Share this post


Link to post

A fost o cursa spectaculoasa, au participat si organizatorii cursei la acest spectacol X(

Imi pare rau de Kovalainen pentru ca team-ul sau a preferat sa-l scoata pe Hamilton pe primul loc.

Astept cu mare interes cursa de duminica de la Sepang, incepe la orele 08:55, sa speram ca-si mai revin si comentatorii :)

Pana atunci Go KIMI!!! > :)

Share this post


Link to post

Este cineva aici caruia sa nu-i para rau de cineva?

Mie imi pare rau ca Miki nu si-a permis sa mearga in Australia pentru a ne oferi, de la fata locului, un comentariu obiectiv si pertinent asa cum ne-a obisnuit sezonul trecut.

Cel mai tare a fost totusi Barrichello care a trecut pe rosu fara sa se uite in stanga sau dreapta. Eii, daca era cursa asta in Romanica, iar comisarii de cursa ar fi fost bravii nostri politisti, in mod sigur ar fi trecut cu vederea o astfel de neatentie, dar cum in Australia nu functioneaza prioritatea de smecher sau de masina bengoasa ... a mierlit-o micutul.

...si nu-i mai laudati atata pe cei care au luat puncte doar ca au terminat cursa.

Share this post


Link to post

In conditiile in care nu mai au masina de dummy, a ramane pe pista pana la sfarsit e o dovada de maiestrie. Vrei sa-i laudam pe aia care cheltuie o groaza de resurse ale sponsorilor ca sa apara cat mai putin pe sticla ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...